9 minut w ciągu dnia jest kluczowe dla rozwoju malucha. "Z dzieciństwa najbardziej pamiętam te momenty"

Jak wychowywać dziecko w erze ekranów?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Bycie rodzicem to odpowiedzialne, a czasami także i trudne doświadczenie. Choć dla swoich pociech chcemy jak najlepiej, nie zawsze mamy wystarczająco dużo czasu, by poświęcić im uwagę. Praca, obowiązki domowe i pęd życia nie pomagają. W zamian za to pojawiają się wyrzuty sumienia. Doktor Jaak Panksepp wymienił kluczowe momenty w życiu dziecka, w których opiekunowie zawsze powinni mu towarzyszyć. Ta wskazówka pocieszyła internautki. "Nie jestem idealna, ale ta wiedza bardzo mi pomogła" – pisały.

Rodzicielstwo - sztuka szukania kompromisów

Gdy na świecie pojawia się wyczekiwane dziecko, życie rodziców obraca się o 180 stopni. Nagle dotychczasowe problemy przestają istnieć, a na pierwszym plan wychodzi maluch. Z czasem jednak trzeba wrócić do rzeczywistości. Koniec urlopu macierzyńskiego oznacza powrót do pracy, a także napięty grafik domowy. W tym czasie zarówno u mam, jak i ojców pojawia się uczucie rozczarowania oraz wyrzuty sumienia. W końcu nie spędzają z dzieckiem tyle czasu, ile by chcieli. Obraz idealnego rodzica pryska. Ale czy zawsze musimy sprostać własnym wymaganiom?

Zdaniem nieżyjącego już neurobiologa, dziecko potrzebuje rodzica w trzech kluczowym momentach w ciągu dnia, dokładnie przez 9 minut. Składają się na to: pierwsze 3 minuty tuż po przebudzeniu, trzy minuty po powrocie ze szkoły oraz ostatnie 3 minuty przed pójściem spać. To właśnie wtedy według doktora Jaaka Pankseppa dzieci bez względu na płeć i porę są najszczęśliwsze. Jak przyznawał ekspert, teoria ta powinna pomóc rodzicom "przezwyciężyć niektóre nierealistyczne oczekiwania, jakie sobie stawiają". 

Dobra relacja rodzinna – liczy się jakość, nie ilość

Choć teoria specjalisty z pewnością ma swoje zalety, warto zaznaczyć, że w budowaniu relacji nie chodzi o konkretny czas. Znacznie istotniejsza jest jego jakość. Można bowiem spędzać z dzieckiem cały dzień, przeglądając jednocześnie media społecznościowe lub oglądając seriale, a maluch nawet nie odczuje naszej obecności lub wygospodarować godzinę, podczas której cała nasza uwaga skupi się na potomku. Uwaga, wysłuchanie i zainteresowanie drugim człowiekiem - to właśnie te elementy pozwalają nam zacieśniać więzi rodzinne, ale i przyjacielskie.

Relacji nie buduje się na ilości czasu spędzanego z daną osobą - relacje buduje się na obecności, gdy ty jesteś obecny. W ostatecznym rozrachunku najważniejsza jest jakość, a nie ilość. Te 9 minut jest kluczowe i to jest minimum. Oczywiście powinniśmy dążyć do tego, by był dłuższy, to jest podstawa - mówi Doktor Tovah P. Klein, dyrektor Barnard College Center for Toddler Development.

Filmik z radami doktora trafił na TikToka. Pod nagraniem internauci licznie komentowali zasady. Jak przyznali, otworzyło im to oczy i pozwoliło zagłuszyć niesłuszne wyrzuty sumienia. W końcu każda mama chce nie tylko prowadzić życie rodzinne, ale także wrócić do zawodu, czy chociażby wygospodarować wolną chwilę dla samej siebie. Co ciekawe, wszystko można pogodzić bez strat dla dziecka.

- "Nie jestem idealna, ale ta wiedza bardzo mi pomogła", "To takie pocieszające dla pracującej mamy", "to ma sens, ze swojego dzieciństwa najbardziej pamiętam te 3 momenty" - czytamy pod nagraniem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: TikTok

Źródło zdjęcia głównego: J_art/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes