Jeśli przegapisz ten termin, urzędnik sam wybierze imię dla twojego dziecka

GettyImages-1152013583
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy można dać dziecku nietypowe imię?
Czy można dać dziecku nietypowe imię?
2/3 nastolatek zmieniłoby coś w swoim wyglądzie
2/3 nastolatek zmieniłoby coś w swoim wyglądzie
Spokojny sen naszego maluszka
Spokojny sen naszego maluszka
Moje dziecko boi się dentysty - napisy
Moje dziecko boi się dentysty - napisy
Jak rozmawiać z dzieckiem o nałogu?
Jak rozmawiać z dzieckiem o nałogu?
Chcesz pogadać z nastolatkiem? Nie dzwoń (napisy)
Chcesz pogadać z nastolatkiem? Nie dzwoń (napisy)
Podróż z małym dzieckiem. Czy to możliwe?
Podróż z małym dzieckiem. Czy to możliwe?
Jak odzwyczaić dziecko od pieluch?
Jak odzwyczaić dziecko od pieluch?
Jakie prawa ma Twoje dziecko w szkole?
Jakie prawa ma Twoje dziecko w szkole?
Czy rodzice powinni “cenzurować” strój nastolatka?
Czy rodzice powinni “cenzurować” strój nastolatka?
Operacja dziecka w łonie matki
Operacja dziecka w łonie matki
Alkohol w rękach nastolatków
Alkohol w rękach nastolatków
Rok po operacji dziecka w łonie matki
Rok po operacji dziecka w łonie matki
Dziecko choruje – czy może wyjść na spacer? (napisy)
Dziecko choruje – czy może wyjść na spacer? (napisy)
W pętli szkolnej przemocy - napisy
W pętli szkolnej przemocy - napisy
Po narodzinach dziecka i powrocie ze szpitala życie rodziców obraca się o 180 stopni. Wówczas wszystko przestaje się liczyć, a na pierwszy plan wchodzi nowy członek rodziny. W tym pięknym, ale jednocześnie trudnym czasie wiele świeżo upieczonych mam i ojców zapomina o obowiązkach urzędniczych. Warto jednak tego pilnować, gdyż niedotrzymanie terminów skutkuje tym, że o imieniu naszego malucha zadecyduje pracownik urzędu.

Formalności po porodzie. Ile czasu mają rodzice na załatwienie spraw rzędowych?

Przybieranie na wadze, złe samopoczucie, mdłości i 9 miesięcy oczekiwania. W końcu na świecie pojawia się wyczekana istota, a rodzice obdarzeni spływającą falą miłości zapominają o istnieniu wszystkiego, co ich otacza. I tak z łatwością przegapiają ustalone wcześniej spotkania ze znajomymi, wydarzenia kulturalne czy wizyty w urzędach. A tych ostatnich nie brakuje. Po narodzinach dziecka załatwić trzeba bowiem sporo formalności. Punkt pierwszy to zarejestrowanie malucha w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wystarczy jedna wizyta mamy bądź taty w placówce, by dziecko otrzymało numer PESEL, zostało zameldowane oraz by oficjalnie nadano mu wybrane przez bliskich imię. Na tę czynność świeżo upieczeni rodzice mają aż i zaledwie 21 dni od wystawienia karty urodzenia i przekazania jej przez szpital do urzędu. Co się stanie, gdy przegapimy termin? Rodziców może spotkać pewna niespodzianka.

Tykająca bomba urzędów. Konsekwencje przegapienie terminów

Nieprzespane noce, zmęczenie i płacz dziecka potrafią dać się we znaki. W rodzicielstwie najważniejsza jest więc dobra organizacja. Dobrze zaplanowany grafik i zapisywanie najważniejszych rzeczy do zrobienia to klucz do sukcesu. Jeśli jednak zdarzyło wam się zapomnieć o rzeczy istotnej, warto zdawać sobie sprawę z konsekwencji. Brak złożonego wniosku w urzędzie w ciągu 21 dni skutkuje karą. Co ciekawe, nie chodzi tu wcale o pieniądze, a coś znacznie gorszego. W świetle prawa, jeśli rodzice przegapią termin i nie zgłoszą urodzenia dziecka w wyznaczonym terminie, kierownik USC sam wybierze imię dziecka i zarejestruje jego urodzenie. Z tego względu warto pilnować formalnych spraw.

Co więcej, przed udaniem się do urzędu warto zaznajomić się z informacją, kiedy urzędnik może odmówić nam przyjęcia wniosku. Chodzi tu przede wszystkim o wybór imienia. W polskim prawie rodzice nie mogą nadać dziecku więcej niż dwóch imion. Ponadto nie może ono mieć wydźwięku ośmieszającego, obrażającego, a także nie może być wpisane w formie zdrobniałej.

Jak zmienić imię dziecka?

W ferworze szczęścia rodzice wymyślają różne imiona, których po czasie żałują. Jak się okazuje, maluchowi można zmienić imię. Jak tłumaczyła w naszym programie mecenas Eliza Kuna, do 6 miesięcy można to zrobić w prosty sposób. Wystarczy wypełnić stosowne oświadczenie w tym samym urzędzie, w którym niemowlę było rejestrowane. W takim przypadku nie trzeba podawać powodu zmiany decyzji. Dokument powinien być podpisany i przez matkę, i przez ojca. A co w wypadku, jeśli opiekę stanowi tylko jedno z nich?

- Wszystko zależy od tego, jak to zostało uregulowane prawnie - tłumaczyła prawniczka. - Jeśli został wpisany ojciec, który jest mężem matki, albo ojciec, który uznał dziecko, czyli formalnie z punktu widzenia prawa jest znany, to potrzebna jest jego zgoda - dodała mecenas Kuna.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości