Pierwszy poród francuski w Opolu. "Dziecko nie zostało wyjęte z brzucha na zimno"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Plan porodu – dlaczego jest ważny?
Plan porodu – dlaczego jest ważny?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Jak stres wpływa na kobietę w ciąży i jej dziecko?
Położna na medal
Położna na medal
Trening w ciąży dla początkujących
Trening w ciąży dla początkujących
Kamila Kamińska o duli
Kamila Kamińska o duli
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Informacje o ciąży w centralnym rejestrze?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Od jakich ćwiczeń rozpocząć trening po ciąży?
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie
Szaleństwo hormonów w ciąży
Szaleństwo hormonów w ciąży
Czy da się połączyć poród naturalny z cesarskim cięciem? Okazuje się, że tak. Właśnie w taki niezwykły sposób na jednej z porodówek w Opolu przyszedł na świat chłopczyk. Na czym polega metoda FAUCS?

Poród francuski w Opolu

Maria Honka jest wokalistką zespołu Babskie Vovalowe. W piątek, 19 kwietnia, artystka została mamą. Jej synek urodził się w nietypowy sposób - przez poród francuski. To połącznie cesarskiego cięcia i porodu naturalnego. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie macicy, następnie rodząca siłami mięśni pomaga dziecku przyjść na świat. Świeżo upieczona mama o takiej formie porodu dowiedziała się od położnej szpitala przy ul. Reymonta w Opolu, Katarzyny Krygier.

– To Kasia, z którą znam się z projektów muzycznych, opowiedziała mi o tej metodzie. Ważnym elementem jest tu gwizdek, a właściwie ustnik, bo wprawdzie nie wydawał on dźwięków, ale pomagał mi pracować przeponą i mięśniami głębokimi, których z powodu znieczulenia nie czułam – wspominała Maria Honka w rozmowie z Mirelą Mazurkiewicz z serwisu Nowa Trybuna Opolska. Jak dodała, od chwili nacięcia do momentu, gdy jej syn pojawił się na świecie, minęły tylko cztery minuty. W tym czasie musiała wykonać kilka bardzo mocny dmuchnięć w gwizdek. Przyznała, że w tym zadaniu bardzo pomogło jej to, że jest zawodową wokalistką.

- Jestem szczęśliwa, bo moje dziecko nie zostało wyjęte z brzucha "na zimno", ale miało szansę przygotować się do tego, podobnie jak ma to miejsce przy porodzie siłami natury - stwierdziła.

Metoda FAUCS. Na czym polega i czy jest bezpieczna?

Poród pani Marii był pierwszym, przy którym zespół Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu pod kierunkiem Magdaleny Zawadzkiej–Duliniec wykorzystał metodę FAUCS.

W całej Polsce jest tylko kilka ośrodków, w których przeprowadza się takie zabiegi. W Klinicznym Centrum w Opolu stało się to po raz pierwszy - podkreśliła lekarka w poście zamieszczonym na facebookowym profilu placówki.

Specjalistka wyjaśniła, że sposób cięcia stosowany w tej metodzie różni się od tego, które praktykuje się przy cesarskim cięciu. Jest znacznie mniej obciążający dla kobiety, a także dużo bezpieczniejszy zarówno dla niej, jak i dla dziecka.

Warto dodać, że metodę FAUCS opracował Francuski lekarz dr Denis Fauck.

- Po porodzie mama ma możliwość przywitania się z maluszkiem bezpośrednio przed odpępieniem. Dziecko jest z nią w kontakcie "skóra do skóry", jest kangurowane przez swoją mamę jeszcze na sali cięć cesarskich – tłumaczyła cytowana przez Nową Trybunę Opolską Natalia Ochędzan, rzeczniczka prasowa szpitala.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: nto.pl

Źródło zdjęcia głównego: Petri Oeschger/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana