cesarskie cięcie

  Dziecko musiało przejść operację, podczas której założono aż 13 szwów.

  Vivian Wise Ruizvelasco z Meksyku w najlepsze bawiła się w klubie, gdy nagle poczuła bardzo silny ból brzucha. Kilkanaście godzin później trafiła do szpitala i dowiedziała się, że właśnie zaczęła rodzić.

  Tzw. cesarka skoncentrowana na rodzinie zyskuje coraz więcej zwolenników.

  Choć dzięki badaniom USG było wiadomo, że dziecko będzie ponadprzeciętnych rozmiarów, to nikt nie spodziewał się, że jego waga będzie odpowiadała tej, która jest typowa dla kilkumiesięcznych maluchów.

  Z powodu awarii zasilania lekarze postanowili użyć trzech telefonów komórkowych do oświetlenia stołu operacyjnego, na którym przeprowadzano cesarkę. Na skutek nieszczęśliwego splotu zdarzeń dziecko zostało zranione. Personel medyczny nabrał wody w usta i nie chce wyjawić, kto przeciął ucho chłopca.

  Mleko matki to najlepszy i najzdrowszy pokarm dla noworodka. Dlatego też specjaliści zalecają, aby kobieta karmiła piersią przez co najmniej pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Kiedy i jak aktywuje się laktacja?

  Nagranie zaskoczyło tych, którzy nie byli świadomi, że zabieg jest aż tak inwazyjny.

  Aby je uratować specjaliści musieli wykonać skomplikowaną operację.

  Jak szybko wrócić do formy sprzed ciąży i jednocześnie z miłością potraktować ciało, które wydało na świat małą istotę? To pytanie zadaje sobie gros mam, a odpowiedź nie jest wcale taka prosta. Wiele kobiet zaledwie kilka tygodni po porodzie marzy o smukłej sylwetce. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i przestrzegać kilku zasad, które pomogą wzmocnić mięśnie brzucha, ale w bezpieczny i zdrowy sposób. 

  Cesarskie cięcie to poważna operacja, która może pociągać za sobą powikłania. Mimo to ogromna grupa kobiet wybiera właśnie taki poród. Robią to choćby z obawy przed bólem, który pojawia się przy porodzie naturalnym. Boją się nacinania krocza, które jest powszechne na polskich porodówkach, a także tego, ile będzie trwał poród, czy partner będzie mógł być w pobliżu i na jaki personel trafią.

  W Polsce prawie połowa porodów jest rozwiązywana za pomocą cesarskiego cięcia. Jesteśmy w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę wykonywanych operacji. Choć dziś jest to popularny zabieg, niewielu wie, że sięga swoimi korzeniami starożytności i ma makabryczny rodowód.

  Narodziny dziecka to wyjątkowy moment w życiu kobiety. Niestety nie zawsze poród przebiega tak, jakby chciała. Niekiedy lekarze decydują o cesarskim cięciu. Aby rodząca miała jak największą możliwość uczestniczenia w powitaniu na świecie swojego maleństwa, na świecie jest stosowany zabieg, który nazywa się "łagodną cesarką". Jak przebiega? Na czym polega?

  Już niedługo jego rodzina się powiększy! Rafał Maślak wyczekuje narodzin drugiego dziecka. Poród jego żony, Kamili, zbliża się wielkimi krokami i wiele wskazuje na to, że mama urodzi siłami natury. Czy Mister Polski 2014 będzie towarzyszyć ukochanej w tej wyjątkowej chwili?

  W wyniku uszkodzenia tętnicy podczas cesarskiego cięcia, pani Katarzyna straciła dwa litry krwi. Kobieta w niecałe dwie godziny wykrwawiła się, będąc pod opieką personelu szpitalnego. Mimo upływu lat, rodzina wciąż nie wie, kto odpowiada za śmierć 38-latki. Historię przybliżyli reporterzy magazynu Uwaga! TVN.

  Klaudia Halejcio podzieliła się odważnym zdjęciem, na którym jest ze swoją nowonarodzoną córeczką. Aktorka pokazała swoim fanom, jak po porodzie wygląda jej brzuch, a we wpisie nawiązała do najnowszej piosenki Ewy Farnej.

  Narodziny dziecka to dla wielu kobiet jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu. Duża grupa przyszłych mam ma jednak obawy przed porodem naturalnym i domaga się od lekarza przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Dr Wojciech Falęcki, lekarz rezydent położnictwa i ginekologii, jest zdania, że spełnianie życzeń pacjentek nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

  Poród w pęcherzu płodowym należy do rzadkości, ponieważ błona zwykle pęka i mówi się, że kobiecie "odeszły wody". Od jakiegoś czasu niektóre kliniki stosują cesarskie cięcie polegające na wyjęciu noworodka właśnie w worku owodniowym. Jakie są zalety tej metody?

  Fora internetowe dla mam to nie tylko skarbnice wiedzy, ale również miejsca, gdzie hejt leje się szerokim strumieniem. Często złośliwe i krzywdzące komentarze dotyczą kobiet, które urodziły przy pomocy cesarskiego cięcia i ich dzieci. Sprzeciwia się im m.in. syn Beaty Tadli, Jan Kietliński, który przyszedł na świat dzięki zabiegowi CC. - Nikomu nie chciałbym życzyć, żeby przechodził to, co przechodziła moja rodzina. Natomiast chciałbym powiedzieć: "trochę więcej wyrozumiałości, ludzkiego podejścia do życia" - stwierdził.

  Dzieci, które urodziły się przez cesarskie cięcie - z założenia - mają być słabsze. Ponieważ nie przechodziły przez drogi rodne kobiety i "nie zebrały" cennych dla ich zdrowia bakterii, mają częściej chorować na różnego rodzaju alergie. Czy naprawdę są bardziej chorowite? Jak zadbać o mikrobiotę jelitową dziecka, które przyszło na świat dzięki cesarce? Pytamy o to Karolinę Łukaszewicz, dietetyka klinicznego.

  Aż 40 proc. porodów w Polsce odbywa się przez cesarskie cięcie. Mimo, że w większości przypadków jest to procedura ratująca życie, to nie pozostaje ona bez wpływu na zdrowie dziecka. Badania pokazują, że maluchy, które przyszły na świat właśnie w ten sposób częściej zmagają się alergiami. Czy można temu zapobiec? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z dr hab. Andreą Horvath z Klinki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Monika Mrozowska po raz czwarty została mamą. Doświadczeniami z ostatniego porodu podzieliła się za pośrednictwem Instagrama. W obszernym wpisie opowiedziała o zagrożeniach związanych z cesarskim cięciem oraz o wdzięczności wobec personelu medycznego. - Ta nasza droga z Luckiem, nie była taka prosta - napisała aktorka.

  Aż 43 proc. porodów w Polsce stanowią cesarskie cięcia. Rekonwalescencja po nich jest długa i bolesna, a teraz, w czasie pandemii, kobiety po urodzeniu dziecka nie mogą zobaczyć się z rodziną czy partnerem. Jakie są wskazania do operacji i jak ona przebiega? O tym mówił w naszym programie dr Michał Lipa z Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM.

  I chociaż wydawało się, że to sytuacja, która nie będzie miała happy-endu, wrocławscy lekarze dokonali czegoś niezwykłego. Przeprowadzili cesarskie cięcie u kobiety z ekstremalnie ciężkim przebiegiem zakażenia koronawirusem. Uratowali pacjentkę i jej dziecko.

  Niezwykły poród odbył się w szpitalu klinicznym w Lublinie. Kobieta z przeszczepionym sercem urodziła zdrowego syna. Oboje czują się dobrze. Zdaniem lekarzy, to wydarzenie unikatowe w skali światowej.

  Maja Hyży zdradziła swoim fanom kilka szczegółów na temat porodu swojej córeczki, Antosi. Przyznała między innymi, że miała cesarskie cięcie. Z jakiego powodu musiała się na nie zdecydować? Jak sobie radzi z opieką nad noworodkiem po cesarce?

  Wiele kobiet domaga się cesarskiego cięcia. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ginekolog dr Marzenę Dębską i prezeskę fundacji "Rodzić po ludzku" Joannę Pietrusiecz, by zapytać, jakie są wskazania do tego zabiegu. Czy prawo reguluje tę sprawę?

  W 2012 roku sztangiście Bartłomiejowi Bonkowi i jego żonie Barbarze urodziły się bliźniaczki - jedna z powodu odmowy cesarskiego cięcia doznała ciężkiego niedotlenienia i po kilkunastu miesiącach zmarła. Małżeństwo domagało się odszkodowania za cierpienie i śmierć córki. Sąd przyznał im milion złotych. Czy takie zakończenie sprawy daje im choć trochę satysfakcji? Czy lekarka, która odbierała poród została ukarana? Czy ktoś ze szpitala przeprosił za błąd? Małżeństwo i ich pełnomocnika Bartłomieja Janygę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  W 2011 roku Pani Monika musiała urodzić siłami natury sześciokilogramowego noworodka. Według specjalistów, na których powołuje się kobieta, na skutek skomplikowanego porodu dziecko jest niepełnosprawne. Rodzina stara się obecnie o odszkodowanie i rentę. O swojej historii Pani Monika powiedziała dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu. Jak wyglądał poród?

  Dwa dni temu w Kielcach 12-letnia dziewczynka urodziła dziecko. Ojcem jest 29-letni mężczyzna. Jak wygląda poród u tak młodej osoby? Czy dziewczynka była świadoma tego, co się z nią dzieje? Kiedy u nastolatka pojawia się popęd seksualny? I jak rodzice powinni rozmawiać z dziećmi o seksie? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: ginekolog dr Grzegorz Południewski i seksuolog Monika Staruch.

  Osteopatia ginekologiczna zajmuje się kobiecymi dolegliwościami bólowymi w okolicy miednicy. O tym, w jaki sposób pomaga kobietom powiedziały w Dzień Dobry TVN Natalia Myszkowska i osteopata Ewelina Tyszko-Bury.