Nowe rozporządzenie w sprawie badań prenatalnych. "To bardzo dobra informacja"

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku - 16 kwietnia 2024 r.
Źródło: Dzień Dobry TVN
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku
Połóg? Nie tak go sobie wyobrażałam - napisy
Połóg? Nie tak go sobie wyobrażałam - napisy
Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy w samochodzie?
Czy kobieta w ciąży powinna zapinać pasy w samochodzie?
Na co się szczepić w ciąży?
Na co się szczepić w ciąży?
Jak partner może wspierać kobietę w ciąży?
Jak partner może wspierać kobietę w ciąży?
Przepisy dotyczące badań prenatalnych są niezwykle istotne dla wszystkich par, które starają się o dziecko lub oczekują już jego narodzin. Wiadomości o nowym rozporządzeniu wydanym przez Minister Zdrowia Izabelę Leszczynę, które znoszą obostrzenia dotyczące wieku matki, zostały więc przyjęte z entuzjazmem. Kiedy dokument wejdzie w życie?

Zmiany w przepisach dotyczących badań prenatalnych

Dziennikarka TVN24 Dagmara Kaczmarek-Szałkow przedstawiła widzom Dzień Dobry TVN najważniejsze newsy z ostatnich godzin. Wśród nich znalazła się wieść o tym, że niebawem każda przyszła mama będzie mogła wykonać badania prenatalne bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

- To jest bardzo dobra informacja. Badania prenatalne mają być dostępne bezpłatnie dla wszystkich pań bez względu na kryterium wiekowe. To szczególnie ważne, bo do tej pory było tak, że te badania, genetyczne zwłaszcza, były proponowane dopiero wtedy, gdy kobieta w ciąży skończyła 35 lat. I można by zapytać: "Dlaczego?". Bo wady mogą wtedy występować częściej, ale z drugiej strony mogą też występować wcześniej i dlaczego tego nie wiedzieć, skoro można? - wyjaśnia redaktorka.

Badania prenatalne bezpłatne dla wszystkich - od kiedy?

Wydane przez minister zdrowia rozporządzenie dotyczące zniesienia obostrzeń dotyczących badań prenatalnych ma wejść w życie już 1 maja. Ułatwiony dostęp do diagnostyki płodu zwiększy szanse na wyleczenie malucha, ponieważ interwencja medyczna zostanie podjęta znacznie szybciej.

- Jeżeli ma się wiedzę [o wadach i chorobach - przyp. red.], to można ewentualnie wdrożyć leczenie już w czasie życia płodowego, można przygotować się na rozpoczęcie leczenia zaraz po narodzeniu dziecka, no i przede wszystkim kobieta też psychicznie może oswoić się z sytuacją - tłumaczy Dagmara Kaczmarek-Szałkow.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości