Gdy zaszła w ciążę, mąż przestał jej pragnąć. "Zapomniał, że jestem przede wszystkim kobietą"

GettyImages-1078159324
GettyImages-1078159324
Źródło: iStockphoto
Marta i jej mąż długo starali się o dziecko. Gdy kobiecie udało się zajść w ciążę, małżonek przestał okazywać jej czułość i pożądanie. Dlaczego tak się stało i czy jest to powszechne zjawisko? O tym rozmawiamy z psychologiem i psychoterapeutą Jessicą Kmieć.

Partner przestał mnie pożądać w ciąży

Wiadomość o ciąży dla wielu par jest radosną nowiną, lecz czasem też i niespodzianką, którą muszą sobie "ułożyć w głowie". Tak czy inaczej, gwarantuje przyszłym rodzicom rollercoaster uczuć i wrażeń. Marta ma 33 lata i od roku wraz z mężem starali się o dziecko. Gdy się im udało, kobieta nie mogła powstrzymać łez. Wierzyła, że dziecko jeszcze bardziej ich do siebie zbliży.

Problemy w związku

Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy kary w związku mają sens?
Czy kary w związku mają sens?
Nie ma miłości bez zazdrości?
Kłótnie w związku
Kłótnie w związku

- Niestety, po miesiącu mój mąż zaczął robić się coraz bardziej oschły. Nie miał już ochoty na zbliżenia, nie flirtował ze mną jak zwykle, a robił to dość często, bo lubiliśmy się ciągle "zdobywać", nawet rok czy dwa lata po ślubie. Miałam wrażenie jakby zapomniał, że jestem przede wszystkim kobietą, chcę czuć się atrakcyjnie, mimo dużego brzucha i pojawiających się na nim rozstępów. Było mi coraz gorzej, czułam się ze sobą okropnie, bo nie dość, że tyłam, to mąż naprawdę przestał mnie pożądać - powiedziała.

- Musieliśmy szczerze wyjaśnić sobie, dlaczego, tak się zachowywał. Okazało się, że powód, nie był związany z moim wyglądem, a tak to wówczas odbierałam. Tak naprawdę, mój mąż czuł się przytłoczony obowiązkami, które czekają nas jako przyszłych rodziców. Zamiast powiedzieć mi o tym, postanowił przeżywać to w samotności, tym samym nieświadomie się ode mnie odsuwał. Gdybyśmy porozmawiali otwarcie o tym, że się boimy, stresujemy, nie zmarnowałabym trzech miesięcy na zastanawianiu się, czy ze mną coś jest nie tak - wspomina Marta.

Pożądanie a ciąża

Postanowiliśmy zapytać psychologa i psychoterapeuty Jessiki Kmieć, co może wpływać na zmniejszenie pożądania względem partnerki w ciąży. Okazuje się, że dużą rolę odrywają tu silne emocje, których występowanie jest normalne tak poważnych życiowych zmianach.

- Mąż może być zaniepokojony perspektywą nowych obowiązków rodzicielskich, zmian w relacji z żoną, a także obawami związanymi z finansami czy zdrowiem dziecka. Stres i niepokój mogą prowadzić do zmniejszenia pożądania seksualnego. Niektórzy mężczyźni mogą odczuwać obniżenie libido z powodu zmian hormonalnych u swojej partnerki, a także związanych z własnym stresem lub zmęczeniem. Mogą pojawić się także obawy dotyczące bezpieczeństwa dziecka. Niektórzy mężczyźni mogą obawiać się, że zbliżenie fizyczne z partnerką może zaszkodzić dziecku, szczególnie gdy istnieją komplikacje ciąży lub historie wcześniejszych strat - tłumaczyła specjalistka.

Jeżeli więc kobieta ma poczucie, że jej partner odsunął się od fizycznie lub psychicznie, powinna przygotować się na rozmowę, która odbędzie się w spokojnym miejscu, tak by obie strony czuły się podczas niej komfortowo. Podczas wymiany myśli skupiamy się na przekazaniu tego, co czujemy, a nie na rzucaniu oskarżeń, ocenianiu czy przerywaniu drugiej osobie.

- Wyrażenie swojej gotowości do współpracy z partnerem w rozwiązaniu problemu i przyjęcie, że jest to problem, który dotyczy obojga może korzystnie wpłynąć na przebieg rozmowy. Jeśli trudności w życiu seksualnym utrzymują się i trudno znaleźć wspólne rozwiązania, warto rozważyć skorzystanie z pomocy specjalisty, takiego jak terapeuta małżeński lub seksuolog, który pomoże w lepszym zrozumieniu i radzeniu sobie z problemem - zwraca uwagę psychoterapeutka.

Zadbaj o swoją głowę

Gdy w ciąży kobieta czuje się nieatrakcyjnie, np. przez zmieniające się ciało, to trzeba popracować nad własną akceptacją, faktem, że te zmiany są po prostu częścią procesu. Warto też pamiętać, że więź przecież nie opiera się tylko na pożądaniu. Jak zaznaczyła Jessica Kmieć, ważna jest też rozmowa np. o wspólnej przyszłości czy po prostu spędzenie czasu razem na innych przyjemnościach.

O czułość wobec ukochanej czy ukochanego należy jednak dbać. - Czułość, pocałunki i intymne gesty są często sposobem wyrażania miłości i bliskości w związku. Ich brak może prowadzić do osłabienia więzi emocjonalnej między partnerami, co może wywołać uczucie samotności i oddalenia - powiedziała ekspertka.

- Intymność fizyczna i emocjonalna może być sposobem na redukcję stresu i napięcia. Brak takiej intymności może sprawić, że kobieta będzie odczuwać większy poziom stresu i napięcia, co może negatywnie wpływać na jej samopoczucie i zdrowie psychiczne oraz prowadzić do zmniejszenia satysfakcji ze związku - podsumowała psycholog i psychoterapeuta Jessica Kmieć.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana