Śmierć podczas seksu lub zaraz po nim dotyczy także kobiet. Naukowcy podali średnią wieku

Śmierć podczas seksu
Seks tak, ale dopiero po ślubie
Źródło: Dzień Dobry TVN
Seks przynosi wiele korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Niestety zdarza się, że po zbliżeniu dochodzi do zgonu jednego z kochanków. Takie sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko, bo to 0,6 proc. wszystkich przypadków nagłej śmierci. Badacze przeanalizowali powody śmierci podczas lub po stosunku. Kto jest narażony?

Nagła śmierć podczas stosunku

Akt seksualny oddziałuje na ciało człowieka zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Ne te drugie objawy składają się m.in. obniżenie wysokiego ciśnienia krwi, poprawa układu odpornościowego czy lepszy sen. Sam orgazm uwalnia oksytocynę, czyli tak zwany hormon miłości, który jest ważny w budowaniu zaufania i więzi między ludźmi.

Jak dowodzą naukowcy, ludzie czasami umierają w trakcie lub wkrótce po nich. Takie przypadki stanowią 0,6 proc. wszystkich przypadków nagłej śmierci. Dlaczego tak się dzieje? Istnieje przynajmniej kilka przyczyn.

Seks a śmierć

Badacze wykazali, że zgony podczas stosunków najczęściej spowodowane są wysiłkiem fizycznym związanym z aktywnością seksualną, lekami na receptę (na przykład lekami stosowanymi w leczeniu zaburzeń erekcji) lub np. narkotykami, takimi jak kokaina.

Co wydaje się być oczywiste, ryzyko nagłej śmierci wzrasta wraz z wiekiem. Sekcje zwłok przeprowadzonych w Niemczech, obejmująca 32 000 nagłych zgonów w ciągu 33 lat wykazała, że ​​0,2 proc. przypadków miało miejsce podczas aktywności seksualnej. Nagła śmierć nastąpiła głównie u mężczyzn (średnia wieku 59 lat), a najczęstszą przyczyną był zawał serca. Badania wykonane w USA , Francji i Korei Południowej wykazały podobne wyniki.

Przyczyny śmierci podczas seksu i po nim

Naukowcy z St George's na Uniwersytecie Londyńskim odkryli, że zjawisko śmierci podczas seksu nie ogranicza się tylko do mężczyzn w średnim wieku. W badaniu, które opublikowano w "JAMA Cardiology", przebadano 6847 przypadków w okresie od stycznia 1994 r. do sierpnia 2020 r. Wśród nich 17 (0,2 proc.) miało miejsce w trakcie lub w ciągu godziny od aktywności seksualnej. Średni wiek zgonów wyniósł 38 lat, a 35 proc. przypadków dotyczyło kobiet.

Przyczyną śmierci był nagły nieprawidłowy rytm serca, zwany zespołem nagłej śmierci arytmicznej (SADS). Drugą w tej grupie wiekowej przyczyną (12 proc.) było rozwarstwienie aorty. Pozostałe przypadki były spowodowane anomaliami strukturalnymi, takimi jak kardiomiopatia (choroba mięśnia sercowego utrudniająca sercu pompowanie krwi do reszty ciała) lub rzadką grupą chorób genetycznych zwanych kanałopatiami .

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości