Wysyłają gościom wirtualne zaproszenia na ślub. Czy to dobry pomysł? Plusy i minusy rozwiązania

Wirtualne zaproszenia na ślub - czy to dobry pomysł?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Najgorętsze trendy ślubne 2024 (napisy)
Najgorętsze trendy ślubne 2024 (napisy)
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Im droższe wesele, tym pewniejszy rozwód?
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Najmodniejsze suknie ślubne na 2022 rok
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Tworzy najlepsze filmy ślubne na świecie
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Florystyka ślubna – trendu na 2022 rok
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Piękne i niedrogie suknie ślubne z sieciówek
Najstarszy film z wesela
Najstarszy film z wesela
Stroje regionalne na wesele?
Stroje regionalne na wesele?
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny
Wzięli ślub pierwszego dnia wojny

Cyfryzacja powoli opanowuje każdą dziedzinę życia, w tym sektor ślubny. Jest wykorzystywana nie tylko do realizowania rozmaitych zachcianek pary młodej i nie bywa wyłącznie gwarantem zapewnienia atrakcji weselnych, lecz także pomocą w wykonywaniu prozaicznych czynności, do których można zaliczyć zapraszanie gości na uroczystość. O tym, czy elektroniczne prośby o uczestnictwo w ceremonii mają szansę przyjąć się na polskim rynku, porozmawialiśmy w dziendobry.tvn.pl z wedding plannerką Małgorzatą Ceniak-Chuchro.

Wirtualne zaproszenia - nowy trend ślubny

Wysyłane drogą elektroniczną zaproszenia ślubne zdecydowanie zyskują w ostatnich latach na popularności. Zjawisko to zauważone zostało przez profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się organizowaniem wesel i mają bezpośrednią styczność z narzeczonymi planującymi ceremonię zaślubin. Trend ten jest odpowiedzią na coraz szerszą, bezgraniczną wielokulturowość i rozwiązuje problemy dotyczące informowania o uroczystości osób, które przebywają poza granicami kraju.

- Częściej po takiego rodzaju zaproszenia sięgają pary młode, które mają na swojej liście gości międzynarodowych, natomiast z roku na rok chętnych na elektroniczne zaproszenia dla gości z Polski również przybywa. Aktualnie na rynku znajdziemy wiele stron oferujących zaproszenia elektroniczne i związane z tym dodatkowe usługi, jak na przykład elektroniczne RSVP [możliwość wirtualnego potwierdzenia uczestnictwa - przyp. red.] - wyjaśnia wedding plannerka Małgorzata Ceniak-Chuchro.

Plusy tworzenia zaproszeń wirtualnych

Sceptycyzm do elektronicznych zaproszeń wyrażany jest głównie przez osoby przyzwyczajone do tradycyjnej formy informowania o dacie ślubu. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą przekonać zniechęconych, by podczas organizacji wesela ostatecznie skorzystać z udogodnień technologicznych.

- Zdecydowanym plusem wyboru elektronicznych zaproszeń jest wygoda i oszczędność czasu - zapewnia Małgorzata Ceniak-Chuchro. - Zamówienie i druk tradycyjnych zaproszeń zajmuje około 2 tyg. W przypadku zaproszeń wirtualnych cały proces trwa do tygodnia. Czas przekazania zaproszeń gościom również jest krótszy. Zazwyczaj wysyłamy je drogą mailową, a więc goście otrzymują takie zaproszenie natychmiast - tłumaczy ekspertka.

Rozmówczyni dziendobry.tvn.pl zwraca również uwagę na aspekt ekologiczny, który dla coraz większej liczby młodych par jest niezwykle istotny. - Wirtualne zaproszenia również wypadają w tej kwestii lepiej. Zdecydowanie zmniejszamy tutaj zużycie papieru, wspierając nasze środowisko - uświadamia wedding plannerka.

Plusem jest także koszt takiego zaproszenia, który szczególnie przy długiej liście gości jest bardziej korzystny niż w przypadku tradycyjnych zaproszeń
- dodaje specjalistka.

Minusy wręczania zaproszeń elektronicznych

Problemy, które mają prawo pojawić się przy korzystaniu z zaproszeń wirtualnych, dotyczą głównie strony technicznej. W grę wchodzi również nieprzystosowana do nowych technologii mentalność starszych osób. - Zaproszenia elektroniczne mogą być postrzegane przez niektórych gości jako mniej oficjalne i uroczyste niż zaproszenia papierowe. W polskiej tradycji do tej pory osobiste dostarczenie zaproszenia ma dla wielu osób (zwłaszcza starszych) bardzo dużą wartość - wskazuje Małgorzata Ceniak-Chuchro.

Poza tym, należy pamiętać, że w przypadku zaproszeń wirtualnych każdy z gości musi być biegły w technologii. Przy wysyłce zaproszeń możemy również trafić na różnego rodzaju błędy lub ograniczenia techniczne, jak na przykład kłopoty z dostarczeniem wiadomości do niektórych skrzynek mailowych
- dodaje ekspertka z "Pastelowego Ślubu".

Ze spostrzeżeń wedding plannerki wynika także, że goście zaproszeni za pomocą formy elektronicznej mają większą łatwość w odmawianiu przyjścia na ceremonię, ponieważ nie muszą bezpośrednio konfrontować się z parą młodą podczas spotkania. - Podsumowując. Technologia staje się coraz bardziej obecna w naszym życiu, w branży ślubnej również. Natomiast moim zdaniem, w polskiej tradycji przyjęcie elektronicznych zaproszeń może wymagać czasu ze względu na wartość, jaką przypisuje się osobistemu wręczeniu drukowanego zaproszenia - ocenia rozmówczyni dziendobry.tvn.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości