Wiosna to dobra pora roku na zakochanie?
Jak tłumaczą naukowcy, wraz z nadejściem wiosny wzrasta poziom feromonów produkowanych przez nasz organizm. Rośnie libido, częściej się uśmiechamy, jesteśmy pozytywnie nastawieni do życia. Ponadto ubieramy się bardziej skąpo. To wszystko sprawia, że stajemy się atrakcyjniejsi i skłonni do wiosennych romansów. Przekonali się o tym Marta Puda i Paweł Pociask.
- Jak to moja przyjaciółka mówi, wiosna powinna być początkiem roku. I my się właśnie poznaliśmy na wiosnę. Nikt od nikogo nic nie oczekiwał, to właśnie było najfajniejsze w tym wszystkim, że nasza znajomość się przeradzała w koleżeństwo, przyjaźń i tak naprawdę zrodziła się piękna miłość - wspominała Marta Puda, była szablistka, olimpijka.
- Bardzo szybko tak naprawdę, jak dla niektórych, w kolejną majówkę zdecydowałem się na to, że oświadczę się Marcie. A kolejna wiosna tak naprawdę to już była decyzja o tym, że się pobierzemy - opowiadał Paweł Pociask, manager ds. nieruchomości.
Miłość Agaty i Marcina Walińskich również rozkwitła na wiosnę.
- Poznaliśmy się na dyskotece. Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że w tamtym czasie pracowałam w restauracji, w której ówczesna drużyna Marcina jadała obiady. I ja z tych obiadów go nie pamiętam w ogóle. Natomiast na tej imprezie jakoś zauważyłam go od razu - przyznała Agata. - Jedno spotkanie, drugie, trzecie. I finalnie wiosną zdecydowaliśmy się na to, żeby podjąć tę decyzję o byciu razem. I tak już się ciągnie 12 lat - dodała Walińska.
Więcej miłosnych historii można znaleźć w materiale wideo.
Hormonalna rewolucja
Dopamina, oksytocyna, serotonina, endorfiny, kortyzol i testosteron - to sześć hormonów, które mają wpływ na to, jak się czujemy i jak myślimy. David JP Phillips w studiu Dzień Dobry TVN wyjaśnił, w jaki sposób chemia naszego organizmu może oddziaływać na emocje.
- To bardzo ważny element tej układanki, którą jest życie. Jeśli nauczymy się, jakie to są hormony i jak na nie wpływać, to naprawdę otwiera niezwykłe możliwości. (...) Niektóre hormony bardziej dominują, na przykład kortyzol, czyli hormon stresu, który potrafi być bardzo pozytywny, ale jeśli jest za dużo kortyzolu, to wpływa negatywnie także na inne hormony. Sprawia, że czujemy się na przykład w pełni niepokoju, smutni, podłamani, redukuje się nasze libido, a więc potencjał kortyzolu jest bardzo, bardzo duży, jeśli jest często wydzielany w sposób przewlekły - podkreślił autor książki "Hormonalna rewolucja".
Jak działa na ludzi oksytocyna? - To wspaniały hormon. To jest neuropeptyd, który łączy ludzi, więc jeśli przytulamy się do kogoś, całujemy tę osobę, obejmujemy ją, to zalew oksytocyny sprawia, że czujemy się ciepło, przyjemnie, czujemy się obecni - wskazał David JP Phillips.
Całą rozmowę Anny Senkary i Sandry Hajduk-Popińskiej z gościem Dzień Dobry TVN można zobaczyć w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Marta Krupa o trudnym związku i powrocie do show-biznesu. "Byłam poniżana"
- Traumatyczna droga do macierzyństwa. Anne Hathaway: "Musiałam "rodzić" na scenie"
- Sekret jej pięknych włosów ujawniony. Magda Gessler: "Nigdy nie miałam ich tyle"
Autor: Justyna Piąsta
Reporter: Katarzyna Ciesielska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN