In vitro w Polsce - Ministerstwo Zdrowia przedstawia szczegóły programu. "Przywracamy nadzieję"

Źródło: Dzień Dobry TVN
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku
Bovska szczerze o in vitro
Bovska szczerze o in vitro
Co 5. para w Polsce zmaga się z niepłodnością
Co 5. para w Polsce zmaga się z niepłodnością
Dorośli, którzy urodzili się dzięki metodzie in vitro
Dorośli, którzy urodzili się dzięki metodzie in vitro
In vitro. Nauka czy cud?
In vitro. Nauka czy cud?
Leczenie metodą in vitro będzie refundowane
Leczenie metodą in vitro będzie refundowane
In vitro – szansa na spełnienie marzeń o rodzicielstwie
In vitro – szansa na spełnienie marzeń o rodzicielstwie
Sześć indywidulanych procedur wspomaganego rozrodu obejmie program finansowania in vitro. Ruszy 1 czerwca, a rząd przeznaczy na niego 2,5 mld złotych. Kto może z niego skorzystać? Szczegóły przedstawiła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.
 • Program rozpocznie się 1 czerwca 2024 i potrwa do końca grudnia 2028 roku.
  • Refundację mogą otrzymać pacjentki, które nie ukończyły jeszcze 42. lat ( w przypadku kobiet korzystających z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia) oraz 45. lat (w przypadku kobiet korzystających z dawstwa oocytów lub zarodka.)
   • Rząd przeznaczy na realizację programu 500 mln zł rocznie, czyli 2,5 mld zł łącznie.
    • Problem niepłodności dotyczy w Polsce około 3 mln osób.
     • Dzięki metodzie in vitro urodziło się w naszym kraju 100 tys. dzieci.

      Program in vitro - od kiedy?

      Program potrwa od 1 czerwca 2024 roku do 31 grudnia 2028 roku. Obejmie 6 indywidulanych procedur wspomaganego rozrodu (do czterech cykli zapłodnienia własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia, do dwóch cykli z oocytami od dawczyń - z możliwością zapłodnienia sześciu komórek rozrodczych w ramach jednego cyklu i do sześciu cykli z dawstwem nasienia).

      - Przywracamy dzisiaj nadzieję, a właściwie dajemy realną szansę tym wszystkim, którzy chcą zostać rodzicami, żeby mogli mieć, urodzić, swoje własne dziecko - powiedziała na środowej (10.04.) konferencji Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

      Każdego roku na jego realizację rząd przeznaczy 500 mln złotych, czyli łącznie 2,5 mld złotych.

      Jak czytamy na tvn24.pl, w Polsce niepłodność dotyka ok. 3 mln osób. Na świecie dzięki metodzie in vitro urodziło się 9 mln dzieci, w naszym kraju co najmniej 100 tys.

      Program in vitro - dla kogo?

      Jak przekazał konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości prof. Robert Zygmunt Spaczyński, szefowa resortu zdrowia zaakceptowała nowe kryteria kwalifikacyjne. Kryterium kwalifikacji do programu to wiek pacjentki - do 42. roku życia dla kobiet korzystających z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia i do 45 lat dla pań korzystających z dawstwa oocytów lub zarodka.

      - Analogicznie obowiązujący limit wieku dla mężczyzn, którzy mogą skorzystać z tej metody leczenia, to jest 55. rok życia - dodał prof. Spaczyński.

      Nowością jest pobieranie i przechowywanie gamet od pacjentów przed lub w trakcie leczenia onkologicznego - kobiet do 40. roku życia i mężczyzn do 45. roku życia.

      - Jest to pierwszy raz, kiedy finansowanie jest praktycznie pełne i gwarantuje otrzymanie serwisu medycznego - podkreślił specjalista.

      Wkrótce rozpocznie się procedura konkursowa. Zgłaszać będą się mogły podmioty prywatne oraz publiczne, które spełniają wszystkie warunki - zgodnie z ustawą o leczeniu niepłodności.

      - Nam zależało bardzo na tym, żebyśmy nie ograniczali się tylko do prywatnych podmiotów. Mamy świetną publiczną ochronę zdrowia - zaznaczyła minister Izabela Leszczyna. Pytana, ile jest w Polsce podmiotów, które mogą się zgłaszać do programu, odparła, że "ponad 60, które takie procedury wykonują".

      Jak skoordynowany jest program in vitro finansowany z budżetu państwa z tymi finansowanym przez samorządy?

      - Samorządy są autonomiczne, więc jeśli któryś z nich będzie chciał finansować in vitro, może to robić - zapewniła minister Izabela Leszczyna. Zapewniła przy tym, że ewentualne wycofanie się samorządów z programu na pewno nie będzie oznaczało, że jakaś para pozostanie bez pomocy.

      In vitro - na czym polega ta metoda?

      In vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe, to metoda dająca parom zmagającym się z niepłodnością szansę na posiadanie potomstwa w sytuacji, gdy inne metody leczenia okazały się nieskuteczne. Jest stosowana z powodzeniem już od 40 lat.

      Procedura zapłodnienia in vitro składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest stymulacja hormonalna, której celem jest uzyskanie większej niż w cyklu naturalnym liczby dojrzałych komórek jajowych. Następnie pobiera się od kobiety komórki jajowe i zapładnia je w warunkach laboratoryjnych. Ostatnim etapem in vitro jest transfer zarodka do jamy macicy.

      Metoda ta wykazuje bardzo dużą skuteczność.

      Więcej informacji na tvn24.pl

      Skocz do sklepu TVN!
      Skocz do sklepu TVN!

      Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

      Zobacz także:

      Autor: Luiza Bebłot

      Źródło: tvn24.pl

      Źródło zdjęcia głównego: leszekglasner/Getty Images

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości

      Julia Wieniawa podbija Cannes
      Materiał promocyjny

      Julia Wieniawa podbija Cannes