"In vitro. Nauka czy cud? 2". Co można zrobić, kiedy zarodek okazuje się wadliwy?
Trzy pary biorące udział w programie "In vitro. Nauka czy cud?" oczekując na transfer zarodków opowiedziały Małgorzacie Rozenek-Majdan o swojej sytuacji.
Diagnostyka prekoncepcyjna i preimplantacyjna. Jeszcze przed zajściem w ciążę możesz ograniczyć ryzyko choroby genetycznej u dziecka
Wiele par planujących ciążę obawia się o to, czy ich dziecko będzie zdrowe. Czy rodzice, będąc nosicielami choroby genetycznej mogą mieć zdrowe dziecko? Czy da się zminimalizować ryzyko narodzin chorego potomka? Tak! Umożliwiają to badania prekoncepcyjne i preimplantacyjne – czyli takie, które wykonać można jeszcze przed implantacją zarodka w endometrium macicy, jeszcze przed ciążą!
"In Vitro. Nauka czy cud? 2". Zobaczyli na żywo połączenie swoich komórek. "To jest coś wyjątkowego"
Karolina i Łukasz marzą o dziecku, dlatego zdecydowali się zastosować procedurę in vitro. W trzecim odcinku programu dokumentalnego "In Vitro. Nauka czy cud? 2" para w towarzystwie Małgorzaty Rozenek-Majdan była świadkiem połączenia swoich komórek. - To jest coś wyjątkowego - stwierdziła Karolina.
W życiu wielu par przychodzi taki moment, kiedy uświadamiają sobie, że czas na kolejny etap w ich związku – na dziecko. Są zdrowi, ich życie jest uporządkowane, prowadzą aktywny styl życia, a przyszli dziadkowie wprost nie mogą się doczekać, aż maluszek pojawi się na świecie. Mija miesiąc, trzy, pół roku starań, a na teście ciążowym próżno szukać upragnionych dwóch kresek. Kiedy nadchodzi moment, w którym brak efektów powinien nas zaniepokoić?
"In Vitro. Nauka czy cud". "To jest często prawdziwy egzamin dla związku"
Dla wielu par szansą na posiadanie dziecka jest skorzystanie z procedury in vitro. Niestety, metoda jest droga, wymaga przyjmowania hormonów, do tego nikt nie może zagwarantować, że pierwsza próba zakończy się sukcesem. O tym, jak wygląda walka o bycie rodzicem opowiada program "In vitro. Nauka czy cud?". Gdzie i kiedy można go oglądać?
Marzą o dziecku a nie mają własnych jajeczek. Kim są kobiety, które korzystają z anonimowego dawstwa?
Decyzja o powiększeniu rodziny jest jedną z najważniejszych w życiu. Jednak coraz częściej na drodze marzeń o zostaniu mamą staje problem braku własnych komórek jajowych. Z myślą o takich kobietach Klinika INVICTA prowadzi Program Dawstwa. Mogą do niego zgłosić się zdrowe kobiety i przekazać swój bezcenny dar, czyli komórkę jajową innej kobiecie.
In vitro krok po kroku. Jakie są wskazania i jak przebiega procedura?
Problem niepłodności dotyka co najmniej 1,5 miliona polskich par każdego roku. Statystyki jasno pokazują, że co piąta para nie może samodzielnie zajść w ciążę w naturalny sposób.
Badania genetyczne w kierunku niepłodności. Dlaczego warto je wykonać?
Jednym z powodów, dla których dana para nie może zajść w ciążę, są uwarunkowania genetyczne. Poznanie mutacji, które odpowiadają za niepłodność, pozwala wprowadzić taką metodę leczenia, która da parze szanse na posiadanie dziecka. Kiedy warto wykonać badania i jakie geny się sprawdza?
Genetyczna analiza mikrobiomu endometrium: dlaczego warto wykonać to badanie?
Dla wielu par jedyną szansą na posiadanie dziecka jest zapłodnienie metodą in vitro. Zanim jednak cała procedura będzie mogła się rozpocząć, zarówno kobieta, jak i mężczyzna muszą przejść szereg badań. Jednym – szczególnie istotnym dla powodzenia całej procedury oraz prawidłowego przebiegu ciąży – jest badanie ENDObiome. Na czym ono polega? Jakie są wskazania do jego wykonania?
Kiedy para decyduje się na dziecko, zwykle ochoczo przystępują do starań – niestety, wraz z kolejnymi negatywnymi testami ciążowymi euforia często słabnie. W końcu przychodzi też czas, w którym pojawiają się myśli o tym, że być może problem niepłodności dotyczy także ich. Co wtedy zrobić? Czym kierować się podczas wybierania kliniki leczenia niepłodności? Jak wygląda diagnostyka?
Niepłodność to problem na skalę światową. Statystyki są zatrważające
Marzenie o własnych dzieciach prędzej czy później pojawia się u większości par. Zastanawiałaś się jednak, jak wiele z nich nie może go spełnić? Problem niepłodności, wbrew pozorom, nie dotyczy jednostkowych przypadków. Szacuje się, że dotyka nawet kilkunastu procent par w wieku rozrodczym, a problem z roku na rok się pogłębia. Z czego wynikają te zatrważające statystyki?
"In Vitro. Nauka czy cud? 2". Nowa seria programu dokumentalnego Małgorzaty Rozenek-Majdan już wkrótce na antenie Discovery Life
Metoda in vitro to dla milionów par jedyna szansa na spełnienie marzeń o rodzicielstwie. Program "In Vitro. Nauka czy cud? 2" pokazuje, na czym dokładnie polega ta procedura.
Reakcje na słowa prezesa PiS o "dawaniu w szyję". "To on skazuje Polki na bezdzietność"
Podczas wizyty w Ełku Jarosław Kaczyński poruszył kwestie niskiej dzietności oraz spożywania alkoholu przez młode kobiety. Prezes PiS znalazł zaskakującą relację między tymi dwoma zjawiskami.
Ona ma 9 lat, jej brat - 6 i są bliźniakami. Ich mama: "To pewna głębsza bliskość"
Chloe i jej brat Max są bliźniakami, chociaż między nimi są 3 lata różnicy. Rodzice podkreślają, że dzieci są nie tylko do siebie podobne w wyglądzie, ale również w zachowaniu. Rodzeństwo określa się mianem IVF. Dlaczego?
Bovska od 7 lat stara się o dziecko. "Musiałam mierzyć się z nastawieniem Kościoła"
Temat in vitro budzi ogromne emocje, dlatego wiele par, które decydują się na tę metodę, wstydzi się o niej mówić głośno. Na szczęście, głosy znanych i lubianych sprawiają, że podejście do tego rodzaju zapłodnienia powoli się zmienia. Jedną z publicznych osób, które zdecydowały się poruszyć tę kwestię, jest Bovska, czyli Magda Grabowska-Wacławek. Wokalistka w Dzień Dobry TVN opowiedziała o swoich doświadczeniach i walce o dziecko.
Patrycja i Andrzej Sołtysikowie nie do poznania. Na specjalną okazję poddali się metamorfozie
Patrycja Sołtysik pochwaliła się na Instagramie wyjątkowym zdjęciem, na którym razem z mężem wyglądają zupełnie inaczej. Trudno ich poznać, a to wszystko za sprawą imprezy w stylu PRL. Patrycja przemieniła się w blondynkę, a Andrzej postanowił zaszaleć. Sami zobaczcie.
Andrzej Sołtysik ostro o podręczniku do HitU: "Napiętnowanie, separowanie i nazywania rzeczy w sposób obleśny"
Andrzej Sołtysik to jeden ze współprowadzących Dzień Dobry TVN. Możemy go oglądac u boku Ani Kalczyńskiej. Prywatnie jest mężem Patrycji Sołtysik, z która ma syna, Stanisława. Nie ukrywają, że zostali rodzicami dzięki metodzie in vitro. Andrzej w rozmowie z Karoliną Kalatzi z serwisu dziendobry.tvn.pl odniósł się do słów, które padają w nowym podręczniku do nauki nowego przedmiotu o nazwie Historia i Teraźniejszość.
Małgorzata Rozenek krytykuje książkę, o której ostatnio jest głośno. "Krzywdzi, szkaluje, poniża dzieci"
Małgorzata Rozenek-Majdan zabrała głos w sprawie podręcznika do nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość. - Autor uderza w nim w dzieci poczęte w procesie leczenia niepłodności metodą in vitro - podkreśla prezenterka telewizyjna. Do postu dołączyła wymowne zdjęcie. - Brawo Małgośka! - skomentowała Anna Mucha.
Dostęp do metody in vitro w Polsce. "Pracuję 37 lat w tym temacie i stale jest dyskusja"
Badania pokazują, że co piąta para w Polsce zmaga się z niepłodnością. Choć szansą dla nich na posiadanie dziecka może być zapłodnienie metodą in vitro, to niestety zabieg nie jest refundowany i nie każdy może sobie na niego pozwolić.
Małgosia Rozenek-Majdan rusza na pomoc przyszłym mamom. "Jestem kobietą taką jak Ty"
Małgosia chętnie dzieli się swoim życiem w mediach społecznościowych, ale tym razem przygotowała dla obserwujących coś więcej. Jako świadoma i doświadczona mama trójki, postanowiła przekazać swoją wiedzę i doświadczenie innym.
Niezwykłe trojaczki. Urodziły się w odstępie siedmiu lat. "To niesamowite"
Helen i Oliver Baker przez wiele lat bezskutecznie starali się o potomka. Ostatecznie para zdecydowała się na metodę in vitro. Przy pomocy sztucznego zapłodnienia na świat przyszła trójka maluchów. Dzieci uważane są za trojaczki, mimo że dzieli je spora różnica wieku. Najstarszy chłopiec chodził już do szkoły, kiedy urodziło się jego rodzeństwo. Jak to możliwe?
Sołtysikowie o trudnej walce z niepłodnością. "Nie ma dzieci z in vitro, są dzieci z miłości"
Patrycja i Andrzej Sołtysikowie nie boją się mówić głośno o swoich gorszych momentach. Robią to, by pomóc innym parom, borykającym się z problemem niepłodności. Na co dzień tworzą szczęśliwą rodzinę: oni i ich syn, Staszek, który przyszedł na świat dzięki metodzie in vitro. Teraz Sołtysikowie starają się o kolejne dziecko. W cyklu Karoliny Kalatzi "Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl" nazwali to, z czym się zmagają, walką.
Sołtysikowie nie poddają się w walce o drugie dziecko. Czy rozważali adopcję?
Patrycja i Andrzej Sołtysikowie tworzą jedną z najbardziej zgranych par. Są szczęśliwymi rodzicami sześcioletniego syna, Stasia, który jest dla nich całym światem. Jednak droga, którą musieli przejść nie była usłana różami. W cyklu Karoliny Kalatzi "Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl" wyznali, że starania o dziecko mogą nazwać "walką".
Aby spełnić swoje marzenia o dzieciach, wydali na in vitro ponad 100 tys. zł. "Mamy nasze dwa cudy"
W Polsce na niepłodność cierpi blisko 1,5 miliona par. In vitro to dla wielu z nich jedyna szansa na posiadanie dziecka. Na taką procedurę zdecydowali się Katarzyna i Krzysztof Pytnerowie. O swoich doświadczeniach opowiedzieli w Dzień Dobry TVN.
U Ani wykryto raka jajnika, gdy miała 7 lat. Teraz walczy, by zostać mamą
U jednych kobiet droga do bycia mamą jest łatwiejsza, u innych to walka z ogromnymi przeciwnościami losu. Historia 28-letniej Anny to poruszająca opowieść o tym, jak przewrotny bywa los, jak potrafi doświadczyć wielokrotnie jedną osobę. Nowotwór, endometrioza głęboko-naciekająca, nieudana procedura in vitro. A jednak właśnie rozpoczęła, wraz z narzeczonym, walkę o pozyskanie środków na kolejną próbę. Bo dziecko to ich marzenie.