Od 1 czerwca działa w Polsce rządowy program leczenia niepłodności metodą in vitro. W Dzień Dobry TVN śledzimy losy par, które dążą do spełnienia swojego największego marzenia - narodzin dziecka.
Śledzimy losy par, które przechodzą przez procedurę in vitro.
Problemy z zajściem w ciążę ma coraz więcej par. Szansą dla nich na posiadanie własnego dziecka jest skorzystanie z procedury in vitro.
Podsumowanie poniedziałku. Te newsy mogły cię ominąć
"Te słowa ciągle nam wybrzmiewają".
"To bardzo ważna nowość".
Znana trenerka nie ukrywa, że śledzi tematy związane z prawami kobiet w naszym kraju.
Oto najważniejsze newsy z środy, 10 kwietnia 2024 roku.
Kiedy startuje i kto z niego skorzysta?
O czym jeszcze pisaliśmy w serwisie dziendobry.tvn.pl?
Ksiądz Piotr Natanek za swoje skandaliczne słowa o dzieciach poczętych metodą in vitro został prawomocnie skazany. Zgodnie z decyzją sądu duchowny będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości 20. tysięcy złotych. Na tym jednak nie koniec.
W sieci kwitnie handel spermą.
"Mówimy o medycznym przełomie".
Propagatorka zdrowego stylu życia w najnowszym wywiadzie wypowiedziała się na tematy społeczno-polityczne.
"Dziecko jest zawsze darem, a nie przedmiotem umowy".
Kamil Mieszczankowski założył internetową zrzutkę na pozwanie twórców podręcznika do Historii i Teraźniejszości oraz ministra, który zaakceptował podręcznik. Materiał Uwagi! TVN.
Jak wyglądała ta trudna droga?
Najważniejsze wiadomości przedstawiła Marta Kuligowska, dziennikarka TVN 24.
Członkowie sejmowej Komisji Zdrowia poparli obywatelski projekt ustawy o finansowaniu in vitro. Minister zdrowia ma rozpocząć program refundacji 1 czerwca 2024 r. Dokument zakłada, że rocznie na ten cel państwo przeznaczać będzie nie mniej niż 500 mln zł. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy Małgorzatą Rozenek-Majdan, inicjatorką projektu "Tak dla in vitro", Narine i Piotrem Szostakiem, którzy przez 10 lat starali się o dziecko oraz ich 7-latnią córką Sati o kosztach finansowych i psychicznych, jakie ponoszą pary starające się o potomstwo.
Safina Namukwaya to 70-latkana, która 29 listopada 2023 r. urodziła bliźnięta. Chłopiec i dziewczynka przyszły na świat przez cesarskie cięcie w ośrodku leczenia niepłodności w stolicy Kampali. Władze szpitala podkreśliły, że poród był czymś więcej niż "sukcesem medycznym, bo chodzi o siłę i odporność ludzkiego ducha".
O czym jeszcze istotnym wspominaliśmy na dziendobry.tvn.pl?
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu "Tak dla in vitro".
W środę, 22 listopada Sejm debatował o ustawie dotyczącej finansowania in vitro. W Polsce 6 milionów ludzi zmaga się z problemami związanymi z płodnością. Niestety, jak podkreślił dziennikarz TVN24, wielu parlamentarzystów w trakcie swoich wystąpień, nie wykazało się empatią w stosunku do tej grupy. Jak przebiegała debata? Co jeszcze się wydarzyło w Polsce i na świecie?
"To wielki przełom".
We wtorek, 21 listopada, media rozpisują się o dwóch pijanych przedszkolankach, które opiekowały się dziećmi. Sporo uwagi poświęca się także posiedzeniu sejmu, na którym politycy zajmą się kwestią dofinansowania zapłodnienia metodą in vitro. W cyklu "5 rzeczy, które musisz wiedzieć o poranku" najważniejsze newsy przedstawiła Dagmara Kaczmarek-Szałkow, dziennikarka TVN24.
Małżeństwo z Waszyngtonu adoptowało zarodki, które zostały zamrożone ponad 30 lat temu. Wówczas sami byli dziećmi - mieli trzy i pięć lat. Maluchy przyszły na świat rok temu, a ich rodzice zdecydowali się na ten krok pomimo, że od samego początku wiedzieli o obciążeniach genetycznych w związku z poważną chorobą ich biologicznego ojca.
Niepłodność to problem, z którym zmaga się bardzo wiele par na całym świecie. Choć takim osobom szanse na założenie rodziny daje zapłodnienie metodą in vitro, to wysokie koszty procedury sprawiają, że nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Na szczęście naukowcy z Australii znaleźli rozwiązanie tego problemu.
Te newsy mogłeś przegapić.
W Białymstoku rodzice starający się o dzieci, będą mogli skorzystać z dofinansowania leczenia niepłodności. Radni Białegostoku poparli w poniedziałek projekt uchwały. Ile par będzie mogło skorzystać z pilotażowego projektu uchwały?
We wtorek, 25 lipca, 45 urodziny świętowała kobieta, która była pierwszym dzieckiem poczętym dzięki metodzie in vitro. Media tego dnia informowały również o tragicznym wypadku podczas zaręczyn i kocie, który szukał pomocy w szpitalu. Które newsy jeszcze zasługują na uwagę?