Papież Franciszek wzywa do zakazu macierzyństwa zastępczego. "Dziecko jest zawsze darem, a nie przedmiotem umowy"

Papież Franciszek
Papież Franciszek potępił macierzyństwo zastępcze. "Dziecko jest zawsze darem, a nie przedmiotem umowy"
Źródło: NurPhoto / Contributor/GettyImages
Papież Franciszek wypowiedział się na temat macierzyństwa zastępczego. Jest to kwestia kontrowersyjna i w wielu krajach nadal nieuregulowana prawnie. Co sądzi o niej głowa Kościoła katolickiego? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
In vitro
In vitro. Nauka czy cud, prod. ConceptLab na zlecenie Discovery life, 2022.
In vitro. Nauka czy cud, prod. ConceptLab na zlecenie Discovery life, 2022.

W dyskusji o macierzyństwie zastępczym ciężko uciec od argumentów religijnych. Katolicy muszą się bowiem liczyć ze zdaniem Kościoła. Ten nie akceptuje metod sztucznego zapłodnienia wykorzystywanych w tym przypadku. Są one dla hierarchów niedopuszczalne nawet wtedy, gdy to sakramentalne małżeństwo chce się poddać procedurze in vitro. Nie dziwi więc ostatnia wypowiedź papieża w tej kwestii. Co powiedział Franciszek?

Papież potępia macierzyństwo zastępcze

Papież Franciszek, cytowany przez portal wbrc.com, ocenił macierzyństwo zastępcze jako "godne ubolewania".

- Za nikczemną uważam praktykę tzw. macierzyństwa zastępczego, które stanowi poważne naruszenie godności kobiety i dziecka, polegające na wykorzystywaniu sytuacji materialnej matki - tłumaczy papież.

W wielu krajach ze względu na brak stosownych regulacji prawnych dochodzi do tego typu procedur bardzo często. To z pewnością zaniepokoiło Biskupa Rzymu i skłoniło do wypowiedzi na ten temat.

Franciszek wzywa do globalnego zakazu macierzyństwa zastępczego

Papież Franciszek wezwał również głowy państw do wprowadzenia globalnego zakazu macierzyństwa zastępczego. Jego zdaniem procedura nie powinna być legalna w żadnym kraju.

- Opiera się ona na wykorzystywaniu sytuacji materialnej matki. Dziecko jest zawsze darem, a nie przedmiotem umowy. Dlatego czekam z niecierpliwością na wysiłki społeczności międzynarodowej, aby zakazać tej praktyki na poziomie powszechnym - dodaje.

Co wy myślicie o tej procedurze? Jak oceniacie opinię Watykanu na ten temat?

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości