Jak Kościół podchodzi do rozwodników? "Mam głęboką więź, ale tak, czuję się wykluczony"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Rozwodnicy w nowym związku - stanowisko Kościoła
Rozwodnicy w nowym związku - stanowisko Kościoła
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Rozwodnicy niegdyś stanowili spory problem dla Kościoła. Na szczęście podejście do takich osób powoli się zmienia. Watykan zezwolił im na przyjmowanie komunii świętej. Jak to wygląda w praktyce? O tym W Dzień Dobry TVN opowiedzieli Tomasz Terlikowski, dziennikarz, publicysta oraz Rafał Koehler, rozwodnik, który bierze udział w życiu Kościoła.

Rozwodnicy w kościele

Rafał Koehler jest rozwodnikiem. Mężczyzna od 18 lat żyje w związku niesakramentalnym. Uczestniczy w życiu swojej parafii, ale nie w pełni. - Mam głęboką więź, ale tak, czuję się wykluczony. W szczególności w takich sytuacjach, jak pogrzeb mojej mamy, chrzest mojej wnuczki, [...] na pewno jest to trudna sytuacja - powiedział w Dzień Dobry TVN pan Rafał.

Mężczyzna dodał, że nie może przyjąć komunii. - Wtedy siedzę w ławce. Ten ból wewnętrzny jest. Pomimo że racjonalnie jestem w stanie sobie to wytłumaczyć, [...], wiem, że Bóg to jest coś więcej niż sakramenty, ale ból jest - wyznał nasz rozmówca.

Warto dodać, że pan Rafał nie może nawet pójść do spowiedzi. Przyznał, że kiedy próbował się wyspowiadać, ksiądz odmówił mu nawet rozmowy.

Jak Kościół postrzega rozwodników?

Warto dodać, że dzięki Janowi Pawłowi II kościół zmienił podejście do rozwodników w nowych związkach. Wcześniej byli oni zupełnie wykluczeni. - Jan Paweł II powiedział: "nie, jesteście w Kościele, macie nie wszystkie, ale ogromną większość praw, możecie uczestniczyć, modlić się" - powiedział w Dzień Dobry TVN Tomasz Terlikowski, dziennikarz, publicysta.

Dodatkowo papież pozwolił na to, aby rozwodnicy w nowych związkach - pod pewnymi warunkami - przyjmowali komunię. - Jakie to są warunki? Po pierwsze nie ma powrotu do poprzedniego małżeństwa, [...], po drugie, jeśli ten drugi związek jest już wartością i jego rozpad byłby kolejnym realnym złem, [...], trzeci element, który postawił Jan Paweł II, to było tzw. białe małżeństwo, czyli brak współżycia - dodał.

Dlaczego mimo takiego stanowiska Kościół się do tego nie stosuje? Czy to ma szansę się zmienić? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana