Od 2024 roku nie każdy będzie mógł zostać chrzestnym. Czego dotyczą nowe zasady?

Zakaz wyboru chrzestnych na Sycylii – dobry krok?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Planujesz chrzest dziecka w nowym roku? Sprawdź, czy twoi kandydacie spełniają nowe warunku kościoła. Jak się okazuje, od 2024 roku wiele rodzin może spotkać się z problemami. Na wierzących czekają bowiem znaczące zmiany.

Rola chrzestnego w życiu dziecka

Gdy rodzice zgodnie z tradycją decydują się ochrzcić dziecko, kluczowym momentem jest wybór rodziców chrzestnych. Zgodnie z zasadą powinni oni pomagać rodzinie w wychowywaniu dziecka w wierze katolickiej. Z biegiem lat chrzestni stali się jednak skarboną do rozdawania pieniędzy. Komunia, bierzmowanie, święta, czy urodziny, to okazje wymagające prezentów, a oczekiwania maluchów są coraz większe. Każdego roku słyszymy o komunijnych quadach, iphonach czy laptopach wartych tysiące złotych. Nic więc dziwnego, że wiele osób rezygnuje z tej funkcji i nie przyjmuje propozycji bycia katolickim "wsparciem".

Od 2024 roku chrzestnych będzie jeszcze trudniej znaleźć. Wszystko przez nowe zasady kościoła i zaostrzone wymagania. Do tej pory, aby zostać ojcem lub matką chrzestną należało spełnić określone warunki: mieć ukończone 16 (lub więcej) lat, być ochrzczonym, przyjąć I Komunię Świętą oraz bierzmowanie, uczęszczać na lekcje religii (jeśli kandydat jeszcze chodzi do szkoły), być w stanie przystąpić do spowiedzi i przyjąć komunię świętą, być osobą wierzącą i praktykującą, wolną od grzechów ciężkich. Co teraz się zmienia?

Chrzest 2024 – nowe warunki bycia chrzestnym

Zmiany w kościele mogą dyskwalifikować wielu potencjalnych chrzestnych. Od nowego roku księża będą szczegółowo sprawdzać wierzących, analizując ich życie osobiste. Przyszli rodzice chrzestni mogą więc usłyszeć pytania o życie w nieformalnym związku (konkubinacie), oraz o rozwód, jeśli taki miał miejsce. Ksiądz może także poruszyć kwestię kary kanonicznej oraz sprawdzić, czy regularnie uczęszczamy do kościoła.

Ponadto część duchownych wymaga od kandydata podpisania oświadczeń, by potwierdzić na piśmie, że żyją zgodnie z regułami kościoła katolickiego. W niektórych parafiach organizowane są również spotkania przygotowawcze do nowej roli. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: Charles Gullung/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości