chrzest

  chrzest

  Anna Samusionek 24 czerwca obchodzi 50. urodziny. Aktorka wyznała jednak, że znaczenie ważniejsza jest dla niej rocznica wydarzenia, które odmieniło jej życie. Dokładnie 20 lat temu gwiazda przyjęła chrzest. W sieci pochwaliła się nagraniem i wyznała: Nie była to łatwa droga, ale dziś nie mam wątpliwości, że była to najlepsza decyzja w moim życiu.

  Trwająca pandemia pokrzyżowała wiele planów. Chrzciny w czasie pandemii, podobnie jak wesela, komunie czy inne wydarzenia nie są łatwe do zorganizowania. Obowiązujące obostrzenia stale się zmieniają. Jakie są możliwości zorganizowania rodzinnego spotkania?

  Od 4 maja przestają obowiązywać kolejne restrykcje. Wiele osób zastanawia się więc, jak wygląda kwestia planowania imprez. Do tej grupy zalicza się jeden z naszych widzów, który chciałby zorganizować obiad dla rodziny z okazji chrztu syna. Adwokat Eliza Kuna w Dzień Dobry TVN rozwiała wszelkie wątpliwości.

  Chrzest w religii chrześcijańskiej uznawany jest za jeden z najważniejszych sakramentów. Zgodnie z sennikiem chrzest w śnie to dobry znak, który można odnieść do wielu sfer życia śniącego. Taki sen może także oznaczać ważne nowe obowiązki lub nadchodzące zmiany.

  Aż 1/4 rodziców dzieci urodzonych w 2016 roku jest w nieformalnych związkach. To zaskakująco duża liczba, która rośnie z roku na rok. Jak takich rodziców traktuje polskie prawo? Jakiego rodzaju przeszkody stają na ich drodze w życiu codziennym? I co na to Kościół? Czy dziecko pochodzące z nieformalnego związku ma szansę na chrzest? O plusach i minusach braku ślubu, zarówno kościelnego jak i cywilnego, rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Antoniną Samecką - mamą wychowującą dziecko ze swoim partnerem, o. Krzysztofem Ołdakowskim i prawniczką Joanną Parafianowicz.

  Rozpoczyna się sezon chrztów, komunii i ślubów. Jak się ubrać, by wyglądać stosownie do tych uroczystości i jednocześnie modnie? Co można założyć na głowę? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN stylistkę Michalinę Czaplicką. Zobaczcie, jaką spódnicę nasz ekspert zaproponował Marcinowi Prokopowi ;)

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN razem z ukrytą kamerą udała się do kilku parafii, by sprawdzić, czy dziecko pochodzące ze związku ludzi, którzy nie mają ślubu kościelnego, otrzyma chrzest. Odpowiedzi księży były różne. Dlaczego? Czy każda parafia ma własne wytyczne w tej sprawie? W jakich wypadkach duchowny może odmówić udzielenia sakramentu? I ile to kosztuje? W Dzień Dobry TVN pallotyn ks. Przemysław Kawalec oraz adwokat kościelny Michał Pyłka powiedzieli, kto może udzielić chrztu w kryzysowej sytuacji, jakie warunki musi spełnić chrzestny i jakich formalności najczęściej nie dopełniają rodzice.

  W województwie kujawsko-pomorskim ksiądz nie pozwolił na wniesienie trumny do kościoła, gdyż zmarły deklarował się za życia jako osoba niewierząca. Czy w takiej sytuacji przekonania rodziny mają znaczenie? O warunkach jakie należy spełnić aby zostać dopuszczonym do poszczególnych sakramentów porozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z ojcem Mieczysławem Łusiakiem.

  Coraz więcej rodziców nie ma w planach chrzczenia swoich dzieci. Nawet w jednym z mediów społecznościowych powstała grupa "Nie chrzczę - droga do świeckiego państwa". W Dzień Dobry TVN - wraz z współzałożycielką grupy Martą Mentecką, socjologiem Agnieszką Bukowską i dziennikarką Magdaleną Żakowską - rozmawialiśmy o obecnym trendzie. Dlaczego następuje taka zmiana poglądów? Skąd wziął się pomysł na założeniu wspomnianej grupy? Czy syn Magdy, który nie był ochrzczony ma jakieś problemy z szkole?

  W piątek w Dzień Dobry TVN: chrzest pod presją - czy przy podjęciu jednej z ważniejszych decyzji powinno się brać pod uwagę opinię innych? Następnie: dar natury i jednocześnie żywe laboratorium farmakologiczne - dlaczego warto korzystać z dobrodziejstw pijawek? Oprócz tego: ważny moment w życiu dziecka i mamy - jak bezboleśnie dla obojga odstawić malucha od piersi? Zaczynamy o 8.00.

  Wiele osób z radością przyjmuje propozycję bycia chrzestnym dziecka. Uważają to za wyróżnienie i zaszczyt. Ale są i tacy, którzy twierdzą, że to kłopot. O to, czy wypada odmówić bycia chrzestnym zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: ks. Kazimierza Sowę i eksperta etyki i protokołu dr Irenę Kamińską-Radomską. Czym kierują się rodzice wybierając chrzestnych? Czy Kościół Katolicki dopuszcza wymianę chrzestnych?

  Oficjalnie cenniki usług kościelnych nie istnieją, to za udzielone sakramenty zapłacić trzeba. Jak wycenić ślub, chrzest czy pogrzeb? Co tak naprawdę oznacza zwrot "co łaska"? Ile zwyczajem jest dawać pieniędzy? I dlaczego sakramenty nie są bezpłatne? Zapytaliśmy o to księdza Kazimierza Sowę.

  W studiu Dzień Dobry TVN modelka i jurorka programu "Top Model" Joanna Krupa opowiedziała o wyjątkowej, pierwszej podróży do Izraela, gdzie odnowiła chrzest. Dlaczego to zrobiła? Ile czasu spędziła w Izraelu? Modelka opowiedziała nam również o pracy przy kolejnej edycji programu "Top Model" i o tym, jak znosi rozstania z mężem. Zdradziła nam też, że za dwa lata zostanie mamą!

  Filip Chajzer powrócił do przeszłości. Zrobił sobie zdjęcie z siostrą podobne do tego z 1992 roku, kiedy Filip szedł do komunii a jego siostra była chrzczona. Filip zrekonstruował zdjęcia z przeszłości i o to samo poprosił Was. Zobaczcie efekty!

  Minęło zaledwie kilka dni od chrztu syna Krzysztofa Rutkowskiego - Krzysztofa Jerzego juniora. Ile osób uczestniczyło w tym wydarzeniu? Jakie atrakcje czekały na zaproszonych gości? I jakie potrawy serwowano? Czy chrzest syna był dla Mai i Krzysztofa Rutkowskiego przeżyciem duchowym czy raczej spotkaniem towarzyskim? Dziennikarka Dzień Dobry TVN Katarzyna Olubińska odwiedziła rodzinę Rutkowskich w ich rodzinnym domu. Jak zachowywał się podczas tej wizyty mały Krzyś Rutkowski? Czy to prawda, że Krzysztof Rutkowski planuje teraz ślub z Mają Pilch?

  Czy można odmowić bycia chrzestnym? Z tym pytaniem zwróciliśmy, po liście otrzymanym od widza Dzień Dobry TVN, do antropologa kultury dr. Jana Suligi i ks. Andrzeja Danilewicza. Czy ktoś, kto odmawia bycia chrzestnym, ściąga na dziecko nieszczęście? Czy kobieta w ciąży może być matką chrzestną? Dlaczego kawaler nie może być ojcem chrzestnym dziecka płci męskiej?