Dla chrześcijan sakramenty są niezwykle istotnym elementem wiary. Informacja, że przyjęte jakiś czas temu chrzest, bierzmowanie czy namaszczenie chorych ostatecznie uznano przez Kościół za nieważne, jest więc dla parafian nie lada zaskoczeniem i zmartwieniem. Ta sama sytuacja może dotyczyć święceń kapłańskich. Watykan wskazał przyczynę zjawiska.
Nieważne sakramenty - mnożące się przypadki
Watykański serwis Vaticannews.va poruszył temat niepokojącego wzrostu liczby przyjętych przez wiernych sakramentów, które zostały uznane za nieważne. Mowa zarówno o chrzcie, bierzmowaniu, jak i o święceniach kapłańskich. Oznacza to więc, że istnieją przypadki, w których posługę duchową może pełnić osoba nieświadoma, że nie ma do tego w oczach Kościoła żadnych praw. Odprawiane przez nią nabożeństwa czy sprawowane sakramenty są wówczas tak samo niewiążące, jak i cały jej urząd.
Watykańska Dykasteria Nauki Wiary 3 lutego wydała w tej sprawie notę "Gestis verbisque". W opublikowanym dokumencie zwrócono uwagę na wszelkie nieprawidłowości występujące podczas udzielania sakramentów. Prefekt dykasterii, kardynał Victor Fernández zaznaczył, że trwają poszukiwania wiernych, którzy przyjęli nieważny sakrament. Celem znalezienia tych osób jest powtórzenie obrzędów.
Nieprawidłowości przy udzielaniu sakramentów
Główną przyczyną nieważności sakramentu jest wprowadzanie zmian do ustanowionych przez Kościół formuł i elementów materialnych danego obrzędu. W wydanej przez Watykan nocie "Gestis verbisque" wyraźnie wskazano, że "zachowanie materii i formy zawsze było wymagane dla ważności celebracji, ze świadomością, że arbitralne zmiany jednego i/lub drugiego (zmiany, których ciężar i moc unieważniającą należy każdorazowo ustalić) zagrażają skutecznemu udzielaniu łaski sakramentalnej, z oczywistą szkodą dla wiernych". Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła więc jasno, że dodawanie, usuwanie bądź zmienianie czegokolwiek, co zapisane jest w zatwierdzonych księgach liturgicznych, uznawane jest za nadużycie i akt szczególnie niegodziwy.
Jako przykład nieprawidłowości przy udzielaniu sakramentów podano chociażby modyfikację słów wypowiadanych podczas chrztu. Wśród często występujących i niedozwolonych przekształceń formuł można szczególnie wyróżnić: "Ja ciebie chrzczę w imię Stwórcy..." lub "W imię taty i mamy... my ciebie chrzcimy".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Papież Franciszek wzywa do zakazu macierzyństwa zastępczego. "Dziecko jest zawsze darem, a nie przedmiotem umowy"
- "Wiele osób odchodzi od Kościoła". Ewa Chodakowska opowiedziała o swojej wierze
- Jak Kościół podchodzi do rozwodników? "Mam głęboką więź, ale tak, czuję się wykluczony"
Autor: Berenika Olesińska
Źródło: Vaticannews.va
Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto/Getty Images