Polska. Coraz więcej dziewic konsekrowanych
Jak zauważa Katolicka Agencja Informacyjna, w ostatnich latach zanotowano dynamiczny wzrost zainteresowania indywidualnymi formami życia konsekrowanego. - Od czasów Soboru Watykańskiego II zaczynają się odradzać i cieszą się rosnącą popularnością - czytamy na ekai.pl. Według danych ze stycznia 2023 roku w naszym kraju żyje 398 dziewic konsekrowanych. Dla porównania, w grudniu 2021 roku było ich 362, a w grudniu 2019 roku - 322.
Najwięcej dziewic konsekrowanych posiada archidiecezja warszawska - 57. Następnie krakowska (36) i gdańska (29). Warto podkreślić, że w samym 2022 r. odbyły się 33 konsekracje dziewic.
Kościół i religia
Definicję dziewic konsekrowanych przedstawia m.in. paragraf 1 kanonu 608. Kodeksu Prawa Kanonicznego. Zgodnie z nim jednym ze stanów życia konsekrowanego to "stan dziewic, które - wyrażając święty zamiar gruntowniejszego naśladowania Chrystusa - są Bogu poświęcone przez biskupa diecezjalnego według zatwierdzonego obrzędu liturgicznego, zostają zaślubione mistycznie Chrystusowi, Synowi Bożemu, i przeznaczone na służbę Kościołowi".
Indywidualna forma życia konsekrowanego w Polsce – statystyki
Na indywidualną formę życia konsekrowanego decydują się również wdowy i pustelnicy. Ze statystyk wynika, że wdów konsekrowanych jest niemal tyle samo co dziewic, bo 397. Do tej grupy zalicza się również wdowców. Tutaj również zanotowano wzrost, ponieważ w grudniu 2021 r. było 375 wdów konsekrowanych, a w grudniu 2018 – 329.
W Polsce żyje też 8 pustelnic i jeden pustelnik. W grudniu 2018 roku były tylko 4 pustelnice, ale 2 pustelników.
Choć indywidualne formy życia konsekrowanego cieszą się popularnością, to wciąż największą grupę osób konsekrowanych w Polsce stanowią siostry zakonne żyjące w zgromadzeniach czynnych.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. Zobacz także:
- Ksiądz niesie pomoc potrzebującym. "Nie chodzi tylko o to, żeby dać ludziom jeść, bo to jest najprościej"
- Jest żoną księdza, wspólnie wychowują dzieci. Jak wygląda ich codzienność?
- Dlaczego Polacy odchodzą od Kościoła? "Proces jest znacznie szybszy w najmłodszych rocznikach"
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: ekai.pl
Źródło zdjęcia głównego: Andrii Zastrozhnov/Getty Images