Gorące tematy

Dlaczego Polacy odchodzą od Kościoła? "Proces jest znacznie szybszy w najmłodszych rocznikach"

Gorące tematy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
tvn24.pl
pusty kościół, Polacy sobie z niego poszli

Liczba praktykujących katolików w Polsce systematycznie spada - przez ostatnie 3 dekady ubyło ich aż 30 procent. Zdaniem teologów nowe dane o religijności Polaków pokazują, że obecnie zmiana nastawienia jest najszybsza i największa w historii. Jakie są tego główne przyczyny? Jak wypada nasz kraj na tle Europy?

Polacy odchodzą od Kościoła

Coraz więcej Polaków odchodzi od kościoła. Z danych przedstawionych przez Centrum Badania Opinii Społecznej (ACBOS) wynika, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba praktykujących katolików zmniejszyła się o 30 procent. Odsetek dorosłych określających się jako wierzący spadł z 94% do 84%. Z 74% do 42% zmniejszyła się z kolei liczba osób praktykujących regularnie - chodzących do kościoła co najmniej raz w tygodniu.

Najszybciej z przynależności do Kościoła katolickiego rezygnują osoby młode. Teolodzy zwracają uwagę, że nie jest to chwilowe załamanie, a ciągle postępujący kryzys. Zdaniem prof. Arkadiusza Stempina, teologa z Wyższej Szkoły Europejskiej Ks. Tischnera w Krakowie, sekularyzacja to ogólna, europejska tendencja, ale w Polsce zachodząca najszybciej.

Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce Źródło: Dzień Dobry TVN

W magazynie "Polska i Świat" TVN24 sytuację skomentowała profesor Mirosława Grabowska, dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

O ile poziom wiary religijnej spada powoli, o tyle poziom regularnych praktyk religijnych spada już dużo bardziej dynamicznie. I - co ważne - to nie jest proces, który przebiega jednakowo we wszystkich grupach społecznych. Jest znacznie szybszy w najmłodszych rocznikach, wśród najmłodszych, czyli 18-24 lata.

Dlaczego Polacy odchodzą od Kościoła i wiary katolickiej?

Zdaniem ekspertów liczba osób, które w ogóle nie praktykują, jest większa niż tych praktykujących regularnie, a ponadto stale, dynamicznie rośnie. Prof. Grabowska podkreśla, że osoby młode mają krytyczny stosunek zarówno do instytucji Kościoła, jak i do samych księży. Według CBOS-u Polakom nie podoba się wpływ Kościoła na politykę, tuszowanie przypadków pedofilii i presja przedstawicieli Kościoła na pozyskiwanie pieniędzy. W ankietach często zaznaczany jest również brak potrzeby chodzenia do kościoła.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej na ten temat na tvn24.pl

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Monashee Frantz/Getty Images

Pozostałe wiadomości