Liczba praktykujących katolików w Polsce systematycznie spada - przez ostatnie 3 dekady ubyło ich aż 30 procent. Zdaniem teologów nowe dane o religijności Polaków pokazują, że obecnie zmiana nastawienia jest najszybsza i największa w historii. Jakie są tego główne przyczyny? Jak wypada nasz kraj na tle Europy?
Polacy odchodzą od Kościoła
Coraz więcej Polaków odchodzi od kościoła. Z danych przedstawionych przez Centrum Badania Opinii Społecznej (ACBOS) wynika, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba praktykujących katolików zmniejszyła się o 30 procent. Odsetek dorosłych określających się jako wierzący spadł z 94% do 84%. Z 74% do 42% zmniejszyła się z kolei liczba osób praktykujących regularnie - chodzących do kościoła co najmniej raz w tygodniu.
Najszybciej z przynależności do Kościoła katolickiego rezygnują osoby młode. Teolodzy zwracają uwagę, że nie jest to chwilowe załamanie, a ciągle postępujący kryzys. Zdaniem prof. Arkadiusza Stempina, teologa z Wyższej Szkoły Europejskiej Ks. Tischnera w Krakowie, sekularyzacja to ogólna, europejska tendencja, ale w Polsce zachodząca najszybciej.
W magazynie "Polska i Świat" TVN24 sytuację skomentowała profesor Mirosława Grabowska, dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej z Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
O ile poziom wiary religijnej spada powoli, o tyle poziom regularnych praktyk religijnych spada już dużo bardziej dynamicznie. I - co ważne - to nie jest proces, który przebiega jednakowo we wszystkich grupach społecznych. Jest znacznie szybszy w najmłodszych rocznikach, wśród najmłodszych, czyli 18-24 lata.
Dlaczego Polacy odchodzą od Kościoła i wiary katolickiej?
Zdaniem ekspertów liczba osób, które w ogóle nie praktykują, jest większa niż tych praktykujących regularnie, a ponadto stale, dynamicznie rośnie. Prof. Grabowska podkreśla, że osoby młode mają krytyczny stosunek zarówno do instytucji Kościoła, jak i do samych księży. Według CBOS-u Polakom nie podoba się wpływ Kościoła na politykę, tuszowanie przypadków pedofilii i presja przedstawicieli Kościoła na pozyskiwanie pieniędzy. W ankietach często zaznaczany jest również brak potrzeby chodzenia do kościoła.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Więcej na ten temat na tvn24.pl
Zobacz także:
- Kościół przytłoczony falą rozwodów. "Skala zjawiska przerosła nasze przewidywania"
- Liczba praktykujących katolików w czasie pandemii spadła w Polsce trzykrotnie. Dlaczego odchodzimy od kościoła?
- Dzieciom na oazie wiązano ręce, "by poczuły się jak Jezus w niewoli". "Nie mogły samodzielnie korzystać z toalety"
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: OJO Images RF