Styl życia

Kościół przytłoczony falą rozwodów. "Skala zjawiska przerosła nasze przewidywania"

Styl życia

Źródło:
deon.pl, Tygodnik Powszechny
Ślub kościelny

Kościół katolicki mierzy się z niespotykaną do tej pory falą związków nieformalnych i rozwodów - przyznaje metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. W Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. Hierarcha podsumował X Światowe Spotkanie Rodzin. Czy zatem czeka nas przełom?

Kościół o rozwodach w Polsce

Rozwody, które jeszcze kilka dekad temu należały do rzadkości, dziś są codziennością. Obecnie w Polsce rozpada się co trzecie małżeństwo. Rocznie sądy orzekają o 65 tys. rozwodów. Na przeprowadzenie kościelnej procedury unieważnienia średnio decyduje się 4 tys. par. Pozostałe, które uzyskały rozwód cywilny, w "obliczu Boga i Kościoła" pozostają w związku małżeńskim.

Rozwody

Rozwody 50+
Rozwody 50+Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

- Skala zjawiska przerosła nasze przewidywania. Kiedyś były to incydentalne przypadki, a dziś stało się to de facto jednym z modeli życia. Przed Kościołem w praktyce stoi ciągle wyzwanie, mimo różnych rozwiązań proponowanych przez Jana Pawła II czy Franciszka, jak podchodzić w praktyce duszpasterskiej do osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach - powiedział cytowany przez katolicki serwis deon.pl kard. Kazimierz Nycz.

- Księża podejmują indywidualne duszpasterstwo takich związków, towarzyszą im, tworzone są także duszpasterstwa dla wielu par. Jest jednak w tej dziedzinie wciąż bardzo dużo do zrobienia. Przed nami alternatywa, czy będziemy Kościołem purystycznym czy też złożonym z grzesznych ludzi, do których sami należymy - podkreślił metropolita warszawski.

Masowa apostazja

Rozwody nie są jedynym powodem do zmartwień kościelnych hierarchów. Niepokojący jest również fakt, że coraz więcej ludzi decyduje się odejść od zinstytucjonalizowanej formy wyznawania wiary.

 - To bardzo trudne i bolesne doświadczenie dla rodziców, gdy dziecko przeżywa trudności w życiu religijnym - stwierdził. - Jednak dobrze jest pamiętać, że jeśli coś z wiary zasiali w swoim dziecku, to będzie miało ono do czego wrócić.

Świętopietrze 2022

Co ciekawe, Polska - postrzegana jako katolicki kraj - znalazła się na szarym końcu listy darczyńców tzw. świętopietrza, czyli daniny na działalność papieża. Najhojniejsze okazały się kolejno Stany Zjednoczone, Włochy i Niemcy. Ojczyzna Jana Pawła II została wyprzedzona przez tak laickie kraje jak Czechy, Francja i Kanada, ostatecznie znajdując się poza zestawieniem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło: deon.pl, Tygodnik Powszechny

Źródło zdjęcia głównego: ASphotowed / Getty Images

Pozostałe wiadomości