Masowo usuwają konta na Facebooku. Dlaczego nie chcą korzystać z serwisu?

Ludzie protestujący na ulicy.
Amerykanie usuwają konta na Facebooku
Źródło: jacoblund/Getty Images/Twitter
Obywatele Stanów Zjednoczonych zaczęli masowo usuwać konta na Facebooku. Powód? Prywatne wiadomości jednej z użytkowniczek portalu zostały udostępnione amerykańskim organom ścigania. Inwigilowana nastolatka stanęła przed sądem z zarzutami przerwania ciąży, do odpowiedzialności za śmierć płodu została pociągnięta również jej matka. Sprawa zwróciła uwagę ruchu pro-choice.

17-latka z Nebraski oskarżona o przerwanie ciąży

Nie milkną echa sprawy, która wstrząsnęła mieszkańcami amerykańskiego stanu Nebraska. To właśnie stamtąd pochodzi 17-letnia Celeste, która w lipcu br. została oskarżona przerwanie ciąży. W toku śledztwa dziewczyna zapewniała policję, że poroniła. Organy ścigania kontynuowały jednak dochodzenie, ostatecznie wydając Facebookowi nakaz udostępnienia prywatnych wiadomości Amerykanki.

Szczegółowy wykaz rozmów przeprowadzonych za pośrednictwem popularnego serwisu miał dowodzić, że nastolatka dokonała aborcji z pomocą matki. Obie zostały aresztowane, co przełożyło się na protesty środowiska pro-choice i zdecydowaną reakcję użytkowników mediów społecznościowych.

Amerykanie usuwają konta na Facebooku

Amerykanie nie pozostali obojętni na fakt, że prywatne wiadomości użytkowniczki Facebooka zostały udostępnione władzom w związku z podejrzeniem dokonania aborcji. Sprawa została nagłośniona w sieci przez aktywistki ruchu pro-choice. Od tego momentu w mediach społecznościowych trenduje hashtag #DeleteFacebook, a internauci masowo kasują swoje konta w znanym serwisie.

Ostatecznie Facebook postanowił zabrać głos w tej sprawie, przekazując amerykańskiemu "Glamour" stosowne oświadczenie.

- Otrzymaliśmy wiążący nakaz prawny od lokalnych organów ścigania 7 czerwca. W nakazie w ogóle nie było mowy o aborcji. Z dokumentów sądowych wynika, że ​​policja prowadziła wówczas śledztwo w sprawie rzekomego nielegalnego spalenia i pochówku martwego dziecka. Nakazom towarzyszyły nakazy zachowania poufności, co uniemożliwiło nam udostępnienie informacji na ich temat. Teraz klauzula o poufności została zniesiona i możemy zabrać głos w sprawie - poinformowali przedstawiciele platformy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska

Źródło: glamour.pl

Źródło zdjęcia głównego: jacoblund/Getty Images/Twitter

podziel się:

Pozostałe wiadomości