Gdy w sierpniu talibowie przejęli władzę w Afganistanie, mieszkanki kraju zaczęły żyć w strachu o swoje prawa i bezpieczeństwo. W poniedziałek, 13 września Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Michelle Bachelet poinformowała, że talibowie łamią swoje obietnice, m.in. nakazując kobietom pozostanie w domach.
- Talibowie już zaczynają ograniczać wolności kobiet. Nie mam nic do stracenia. Albo zostanę zamknięta w domu, niezdolna do kontynuowania nauki, albo będę mogła walczyć. Nawet jeśli zaryzykuję życie, nawet jeśli mnie zabiją, to lepsze to niż bycie uciszoną - powiedziała cytowana przez "The Guardian" Samira, studentka Uniwersytetu w Kabulu. Teraz Afganki głośno wyrażają swój sprzeciw wobec surowego kodeksu.
#DoNotTouchMyClothes. Afganki protestują
Internetową akcję #DoNotTouchMyClothes zainicjowała dr Bahar Jalali, ekspertka w dziedzinie gender studies, która na swoim profilu na Twitterze zamieściła pierwszą fotografię z tym hashtagiem. Odniosła się do wymogu noszenia przez kobiety burki.
Żadna kobieta nigdy nie ubierała się tak w historii Afganistanu. To nie jest kultura afgańska. Zamieściłam swoje zdjęcie w tradycyjnym afgańskim stroju, aby informować, edukować i rozwiać dezinformację propagowaną przez talibów
This is Afghan culture. I am wearing a traditional Afghan dress. #AfghanistanCulture pic.twitter.com/DrRzgyXPvm
— Dr. Bahar Jalali (@RoxanaBahar1) September 12, 2021
"To jest autentyczna afgańska sukienka"
Śladem dr Bahar Jalali poszły kolejne Afganki mieszkające w różnych miejscach na całym świecie.
- Od ponad 20 lat noszę tradycyjne afgańskie stroje, od czerwonego dywanu w Cannes po scenę UNESCO, wywiady dla mediów - napisała afgańsko-kanadyjska reżyserka i działaczka na rzecz praw człowieka Nelofer Pazira-Fisk.
To jest autentyczna afgańska sukienka. Afganki noszą kolorowe ubrania, ale także skromne stroje. Burka nigdy nie była częścią naszej kultury
"To, co Talibowie narzucili afgańskim kobietom, nie jest i nigdy nie było strojem afgańskim. (...) W tej martwej czarnej tkaninie nie ma nic. Nie wolno pokazywać twarzy ani rąk... " - napisała Masuma.
Zobacz też:
- Alanis Morissette przyznała, że była gwałcona jako nastolatka. "Wmawiałam sobie, że się przecież zgadzałam"
- Długi alimentacyjne w Polsce przekraczają 10,2 mld zł. Dlaczego Polacy nie płacą alimentów?
- Kto będzie mógł wjechać na Bali? Rząd Indonezji zapowiedział nowe obostrzenia
Zobacz wideo: Ucieczka z Afganistanu
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło: CNN/The Guardian
Źródło zdjęcia głównego: David Sacks/Getty Images