Talibowie sprawują władzę w Afganistanie od blisko dwóch lat. Ich rządy odciskają swoje piętno na życiu większości obywateli, nie pozostają także obojętne przyjezdnym. Jak wygląda sytuacja mieszkańców Kabulu oraz innych prowincji kraju? Jakie problemy ich dotykają?
"Ludzie mówią, że nie mają pracy i muszą kombinować".
Andrzej i Eleonora Mellerowie dotarli aż do Afganistanu, a całą wycieczkę opisali w książce. Skąd pomysł na tak niezwykłą przygodę? Opowiedzieli o tym w studiu Dzień Dobry TVN.
We wrześniu ubiegłego roku poznaliśmy historię Nilofar i jej rodziny, która uciekła z Kabulu zajętego przez Talibów. Michał Żakowski - dziennikarz radia 357 - pomógł jej rodzinie uciec z kraju i dostać się do Polski. Jak obecnie wygląda jej życie? Przypominamy również historię pochodzącego z Kabulu Ahmada, byłego współpracownika polskiej ambasady w Afganistanie i jego rodziny.
Piotr Łukasiewicz opowiedział m.in. o tym, kim są Talibowie i jakie są podobieństwa między wojną w Afganistanie, a w Ukrainie.
"Kobiety są zabierane nocą z domów".
Kobiety w Afganistanie są coraz bardziej spychane na margines. Wraz z przejęciem władzy przez Talibów kobiety nie mogą się uczyć, pracować, a nawet uprawiać sportu. Shahida, Sara i Asma, które zajmowały się m.in. wspinaczką, nie chciały dla siebie takiego życia. Z pomocą polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Misji Medycznej oraz polskich himalaistów kobiety zdołały przedostać się do Polski. Jak wyglądała ich droga do naszego kraju? W Dzień Dobry TVN opowiadały o tym Shahida Fedayee oraz Małgorzata Olasińska-Chart, z Polskiej Misji Medycznej.
Amerykański rząd poinformował, że w zajętym przez talibów Afganistanie Rina Amiri obejmie posadę specjalnej wysłanniczki ds. afgańskich kobiet, dziewcząt i mniejszości etnicznych. Za prezydentury Baracka Obamy zajmowała podobne stanowisko w Afganistanie i Pakistanie. Jej działania mają skupić się na obronie praw człowieka.
Jej zdjęcie poruszyło cały świat.
Eksperci od pomocy żywnościowej oceniają aktualną sytuację w Afganistanie jako największą katastrofę humanitarną współczesnego świata. Aż 23 milionom mieszkańców grozi głód. Żywności brakuje również w innych krajach.
Afgańska dziewczynka została sprzedana starszemu mężczyźnie, aby ten mógł utrzymać przy życiu swoją rodzinę. Tego typu sytuacje są coraz większym problemem – dzieci w Afganistanie są sprzedawane, by zapewnić swojej rodzinie byt.
Zawodniczki młodzieżowej reprezentacji Afganistanu znalazły bezpieczną przystań. Po pobycie w Pakistanie pomoc zaproponował im jeden z europejskich krajów. Całe przedsięwzięcie udało się sfinalizować w ostatniej chwili.
Sytuacja w Afganistanie już od kilku miesięcy budzi niepokój całego świata. Ofensywa talibów doprowadziła do upadku władz, ale przełożyła się także na liczne represje i zagrożenia, z którymi musiała zmierzyć się ludność cywilna. Jak obecnie wygląda życie w Kabulu oraz innych prowincjach kraju?
"Obcinanie rąk, morderstwa, podpalenia…"
"Talibowie stosują jedną z najbardziej restrykcyjnych form szariatu"
"Te pierwsze kilka sekund było naprawdę wstrząsające".
"Nigdy nie była częścią naszej kultury".
Mieszkańcy Suchego Boru od ponad tygodnia organizują pomoc dla uchodźców, którzy pojawili się w ich miejscowości. Przekazują potrzebującym odzież, zabawki i żywność. Afgańczycy są wdzięczni Polakom, że dali im dach nad głową. A jak wygląda sytuacja w innych ośrodkach dla uchodźców? Czy są tam warunki, by przyjąć kolejnych imigrantów?
Lekarze z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka zwołali konferencję, podczas której potwierdzili zgon pięciolatka z Afganistanu. Dziecko było w grupie osób, które zatruły się grzybami. Przedstawiciele z IPCZD powiedzieli także, jaki jest stan starszego chłopca.
Dziennikarka Jagoda Grondecka, która od września 2020 r. mieszkała w Kabulu wróciła do Polski wraz z grupą Afgańczyków. O tym, jak przebiegała ewakuacja, z jakimi trudnościami musiała się zmierzyć, opowiedziała w Dzień Dobry TVN. - Osoby, które nie miały dokumentów na to, że czekają na jakikolwiek lot, były brutalnie rozpędzane przy pomocy karabinów, biczy - mówiła.
Sytuacja w Afganistanie budzi niepokój całego świata. Trudne położenie tamtejszej ludności cywilnej, w tym kobiet, zmusza do refleksji nad wschodnią kulturą i zasadami, jakimi kierują się wyznawcy islamu. Czy zachodnia rzeczywistość faktycznie tak bardzo różni się od standardów, jakie możemy zaobserwować w krajach muzułmańskich? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały dr Agnieszka Ayşen Kaim oraz dr Magdalena El Ghamari.
Choć talibowie obiecywali dziennikarzom niezależność, w czwartek pobili reportera i operatora telewizji Tolo News, którzy wykonywali swoją pracę w Kabulu. To nie pierwszy tego typu incydent. Od momentu przejęcia przez skrajnie fundamentalistyczne ugrupowanie muzułmańskie władzy w Afganistanie, pobitych zostało już kilkunastu dziennikarzy. Sprawcy nie zostali ustaleni, ale dowódcy talibów zapowiedzieli, że sprawa zostanie zbadana.
Jak podaje BBC, do Afganistanu ma polecieć specjalny samolot. Opłacona z prywatnych pieniędzy maszyna ma sprowadzić do Wielkiej Brytanii około 170 zwierząt ze schroniska założonego przez byłego żołnierza brytyjskiej piechoty morskiej.
Czteropokoleniowa rodzina dotarła w środę do Parmy na północy Włoch. Wśród uchodźców był noworodek, jego rodzeństwo i rodzice oraz 90 - letnia babcia. Dziewczynka trafiła do szpitala z powodu odwodnienia organizmu. Pracownicy Czerwonego Krzyża są poruszeni.
Magdalena Boczarska po raz kolejny pokazała, że sprawy dotyczące sytuacji na świecie nie są jej obojętne. Na swoim profilu w mediach społecznościowych zamieściła post, w którym w poruszających słowach odniosła się do ostatnich wydarzeń w Afganistanie. Zwróciła także uwagę na postawę hollywoodzkiej gwiazdy, Angeliny Jolie, która założyła profil na Instagramie, aby opublikować list od afgańskiej dziewczynki. "Po raz pierwszy poczułam w tym temacie coś innego, niż bezsilność" – napisała polska aktorka.
Angelina Jolie w końcu założyła konto na Instagramie. Jak dotąd, należała do nielicznych gwiazd, które tak długo funkcjonowały bez profilu w mediach społecznościowych. Aktorka swój pierwszy wpis poświęciła bardzo ważnej sprawie. To, co napisała, poruszyło fanów!
Jagoda Grondecka, która od prawie roku mieszkała w Kabulu, w miniony piątek (20 sierpnia) wróciła do Polski. Obecnie przebywa w Warszawie, skąd również stara się pomagać afgańskim uchodźcom. Okazuje się jednak, że dziennikarka nie zamierza zbyt długo pozostać w kraju i planuje wrócić do Afganistanu.