Afganistan

  "Ludzie mówią, że nie mają pracy i muszą kombinować".

  Andrzej i Eleonora Mellerowie dotarli aż do Afganistanu, a całą wycieczkę opisali w książce. Skąd pomysł na tak niezwykłą przygodę? Opowiedzieli o tym w studiu Dzień Dobry TVN.

  We wrześniu ubiegłego roku poznaliśmy historię Nilofar i jej rodziny, która uciekła z Kabulu zajętego przez Talibów. Michał Żakowski - dziennikarz radia 357 - pomógł jej rodzinie uciec z kraju i dostać się do Polski. Jak obecnie wygląda jej życie? Przypominamy również historię pochodzącego z Kabulu Ahmada, byłego współpracownika polskiej ambasady w Afganistanie i jego rodziny.

  Piotr Łukasiewicz opowiedział m.in. o tym, kim są Talibowie i jakie są podobieństwa między wojną w Afganistanie, a w Ukrainie.

  "Kobiety są zabierane nocą z domów".

  Kobiety w Afganistanie są coraz bardziej spychane na margines. Wraz z przejęciem władzy przez Talibów kobiety nie mogą się uczyć, pracować, a nawet uprawiać sportu. Shahida, Sara i Asma, które zajmowały się m.in. wspinaczką, nie chciały dla siebie takiego życia. Z pomocą polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Misji Medycznej oraz polskich himalaistów kobiety zdołały przedostać się do Polski. Jak wyglądała ich droga do naszego kraju? W Dzień Dobry TVN opowiadały o tym Shahida Fedayee oraz Małgorzata Olasińska-Chart, z Polskiej Misji Medycznej.

  Amerykański rząd poinformował, że w zajętym przez talibów Afganistanie Rina Amiri obejmie posadę specjalnej wysłanniczki ds. afgańskich kobiet, dziewcząt i mniejszości etnicznych. Za prezydentury Baracka Obamy zajmowała podobne stanowisko w Afganistanie i Pakistanie. Jej działania mają skupić się na obronie praw człowieka.

  Jej zdjęcie poruszyło cały świat.

  Eksperci od pomocy żywnościowej oceniają aktualną sytuację w Afganistanie jako największą katastrofę humanitarną współczesnego świata. Aż 23 milionom mieszkańców grozi głód. Żywności brakuje również w innych krajach.

  Afgańska dziewczynka została sprzedana starszemu mężczyźnie, aby ten mógł utrzymać przy życiu swoją rodzinę. Tego typu sytuacje są coraz większym problemem – dzieci w Afganistanie są sprzedawane, by zapewnić swojej rodzinie byt.

  Zawodniczki młodzieżowej reprezentacji Afganistanu znalazły bezpieczną przystań. Po pobycie w Pakistanie pomoc zaproponował im jeden z europejskich krajów. Całe przedsięwzięcie udało się sfinalizować w ostatniej chwili.

  Sytuacja w Afganistanie już od kilku miesięcy budzi niepokój całego świata. Ofensywa talibów doprowadziła do upadku władz, ale przełożyła się także na liczne represje i zagrożenia, z którymi musiała zmierzyć się ludność cywilna. Jak obecnie wygląda życie w Kabulu oraz innych prowincjach kraju?

  "Obcinanie rąk, morderstwa, podpalenia…"

  "Talibowie stosują jedną z najbardziej restrykcyjnych form szariatu"

  "Te pierwsze kilka sekund było naprawdę wstrząsające".

  "Nigdy nie była częścią naszej kultury".

  Mieszkańcy Suchego Boru od ponad tygodnia organizują pomoc dla uchodźców, którzy pojawili się w ich miejscowości. Przekazują potrzebującym odzież, zabawki i żywność. Afgańczycy są wdzięczni Polakom, że dali im dach nad głową. A jak wygląda sytuacja w innych ośrodkach dla uchodźców? Czy są tam warunki, by przyjąć kolejnych imigrantów?

  Lekarze z Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka zwołali konferencję, podczas której potwierdzili zgon pięciolatka z Afganistanu. Dziecko było w grupie osób, które zatruły się grzybami. Przedstawiciele z IPCZD powiedzieli także, jaki jest stan starszego chłopca.

  Dziennikarka Jagoda Grondecka, która od września 2020 r. mieszkała w Kabulu wróciła do Polski wraz z grupą Afgańczyków. O tym, jak przebiegała ewakuacja, z jakimi trudnościami musiała się zmierzyć, opowiedziała w Dzień Dobry TVN. - Osoby, które nie miały dokumentów na to, że czekają na jakikolwiek lot, były brutalnie rozpędzane przy pomocy karabinów, biczy - mówiła.

  Sytuacja w Afganistanie budzi niepokój całego świata. Trudne położenie tamtejszej ludności cywilnej, w tym kobiet, zmusza do refleksji nad wschodnią kulturą i zasadami, jakimi kierują się wyznawcy islamu. Czy zachodnia rzeczywistość faktycznie tak bardzo różni się od standardów, jakie możemy zaobserwować w krajach muzułmańskich? O tym w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały dr Agnieszka Ayşen Kaim oraz dr Magdalena El Ghamari.

  Choć talibowie obiecywali dziennikarzom niezależność, w czwartek pobili reportera i operatora telewizji Tolo News, którzy wykonywali swoją pracę w Kabulu. To nie pierwszy tego typu incydent. Od momentu przejęcia przez skrajnie fundamentalistyczne ugrupowanie muzułmańskie władzy w Afganistanie, pobitych zostało już kilkunastu dziennikarzy. Sprawcy nie zostali ustaleni, ale dowódcy talibów zapowiedzieli, że sprawa zostanie zbadana.

  Jak podaje BBC, do Afganistanu ma polecieć specjalny samolot. Opłacona z prywatnych pieniędzy maszyna ma sprowadzić do Wielkiej Brytanii około 170 zwierząt ze schroniska założonego przez byłego żołnierza brytyjskiej piechoty morskiej.

  Czteropokoleniowa rodzina dotarła w środę do Parmy na północy Włoch. Wśród uchodźców był noworodek, jego rodzeństwo i rodzice oraz 90 - letnia babcia. Dziewczynka trafiła do szpitala z powodu odwodnienia organizmu. Pracownicy Czerwonego Krzyża są poruszeni.

  Magdalena Boczarska po raz kolejny pokazała, że sprawy dotyczące sytuacji na świecie nie są jej obojętne. Na swoim profilu w mediach społecznościowych zamieściła post, w którym w poruszających słowach odniosła się do ostatnich wydarzeń w Afganistanie. Zwróciła także uwagę na postawę hollywoodzkiej gwiazdy, Angeliny Jolie, która założyła profil na Instagramie, aby opublikować list od afgańskiej dziewczynki. "Po raz pierwszy poczułam w tym temacie coś innego, niż bezsilność" – napisała polska aktorka.

  Angelina Jolie w końcu założyła konto na Instagramie. Jak dotąd, należała do nielicznych gwiazd, które tak długo funkcjonowały bez profilu w mediach społecznościowych. Aktorka swój pierwszy wpis poświęciła bardzo ważnej sprawie. To, co napisała, poruszyło fanów!

  Jagoda Grondecka, która od prawie roku mieszkała w Kabulu, w miniony piątek (20 sierpnia) wróciła do Polski. Obecnie przebywa w Warszawie, skąd również stara się pomagać afgańskim uchodźcom. Okazuje się jednak, że dziennikarka nie zamierza zbyt długo pozostać w kraju i planuje wrócić do Afganistanu.

  Przyszłość kobiet w Afganistanie jest niepewna. Po przejęciu państwa przez talibów żyją one w ciągłym strachu. Liza Sherzai uciekła stamtąd, gdy miała 6 lat. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry Wakacje, aby opowiedziała nam o sytuacji w jej rodzinnym kraju. Czy jej zdaniem jest tam szansa na normalne życie?

  Oczy całego świata od pewnego czasu zwrócone są w stronę Afganistanu. Państwo - po dwudziestu latach - ponownie przeszło pod panowanie Talibów. Dla mieszkańców oznacza to całkowity rozpad dotychczasowego ładu społecznego: powrót szariatu i odebranie kobietom praktycznie wszystkich praw. O tym, jakie mogą być tego konsekwencje, w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Łukaszem Trzcińskim, byłym fotoreporterem wojennym.

  Nagrodzona w Cannes reżyserka Shahrbanoo Sadat - tak jak dziesiątki tysięcy Afgańczyków - próbuje uciec z kraju. - Jeśli przeżyję i będę miała jeszcze szansę kręcić filmy, moje kino nigdy już nie będzie takie samo jak przedtem. Obserwuję straszne wydarzenia, okrutną niesprawiedliwość i kumuluję te uczucia w swoim organizmie - wyznała w najnowszym wywiadzie.