Jak wygląda życie w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów? "Sytuacja jest bardzo trudna"

Jak wygląda życie w Afganistanie po przejęciu władzy przez talibów?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Polka przez 1,5 roku mieszkała w Afganistanie
Polka przez 1,5 roku mieszkała w Afganistanie
Protesty Afganek
Protesty Afganek
Afgańczycy, którzy współpracowali z NATO
Afgańczycy, którzy współpracowali z NATO
Afganki protestują - zamiast burek wolą kolorowe stroje
Afganki protestują - zamiast burek wolą kolorowe stroje
Poruszająca historia afgańskiej rodziny
Poruszająca historia afgańskiej rodziny
Ucieczka z Afganistanu
Ucieczka z Afganistanu
Uchodźcy z Kabulu w opolskiej wsi
Uchodźcy z Kabulu w opolskiej wsi

Talibowie sprawują władzę w Afganistanie od blisko dwóch lat. Ich rządy odciskają swoje piętno na życiu większości obywateli, nie pozostają także obojętne przyjezdnym. Jak wygląda sytuacja mieszkańców Kabulu oraz innych prowincji kraju? Jakie problemy ich dotykają? W Dzień Dobry TVN na te pytania odpowiedziała dziennikarka Jagoda Grondecka.

Afganistan pod rządami talibów

15 sierpnia 2021 roku władzę w Afganistanie przejęli talibowie. Od tego czasu w kraju zaszło wiele zmian. Upadek rządu w Kabulu boleśnie odczuły nie tylko afgańskie rodziny, ale także stali korespondenci zagranicznych mediów. Wśród nich znalazła się Jagoda Grondecka.

- Talibowie od początku byli zdania, że zachodni dziennikarze są do nich nastawieni bardzo stronniczo, bardzo negatywnie (...). Muszę powiedzieć, że oni nie pozostają tak do końca bez racji w tej opinii (...). Utworzyli taką komisję do spraw zagranicznych dziennikarzy, w skład której zaczęło wchodzić kilka resortów. To skończyło się głównie właśnie odbieraniem nam wiz i akredytacji, nieprzedłużaniem ich. W Kabulu teraz zostały właściwie tylko agencje - zauważyła dziennikarka, która spędziła w stolicy Afganistanu kilkanaście ostatnich miesięcy.

Sytuacja humanitarna i gospodarcza w Afganistanie

Afgańczycy skarżą się na trudne warunki życia. Kilka miesięcy temu Organizacja Narodów Zjednoczonych oszacowała, że ponad połowa z blisko 39-milionowej populacji kraju cierpi głód. Na uwagę zasługuje także fakt, że zarabianie pieniędzy na utrzymanie rodziny coraz częściej spoczywa na barkach dzieci. Nastoletni chłopcy wypadają z systemu szkolnego, żeby pracować, a ich matki muszą pogodzić się z niepisanym obowiązkiem sprawowania opieki nad domem i młodszym potomstwem.

- Afganistan już wcześniej był krajem bardzo biednym. Teraz ci ludzie, już wcześniej ubodzy, popadli w jeszcze większe ubóstwo. Mamy też taką nową grupę ludzi ubogich, czyli poprzednią klasę średnią (...). Organizacje pomocowe biją na alarm, że sytuacja jest bardzo trudna i że prawdopodobnie będzie się tylko pogarszać - wyjaśniła Jagoda Grondecka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości