Fatima Sultani - kim jest
Fatima Sultani jest najmłodszą Afganką, która wspięła się na Noszak, czyli najwyższy szczyt w Afganistanie. Miała wtedy 18 lat. Po tym sukcesie została uznana przez BBC za jedną ze 100. najbardziej inspirujących kobiet na świecie. Dziewczyna żyła tak, jak mało która mieszkanka Afganistanu.
- Przez rok byłam w narodowej drużynie taekwondo, potem zaczęłam trenować judo i boks. Wiele kobiet zachęcało mnie do tego. Mówiły, że są dumne, bo robię takie rzeczy - wyjawiła Fatima. Duże wsparcie otrzymała też od swojego taty. - Powiedziałem jej "możesz uprawiać dowolny sport, nawet wspinać się w górach i będę cię wspierał, jak najbardziej będę mógł" - dodał Abdul Wahed Sultani.
Ewakuacja Fatimy do Polski
Niestety nie wszystkim podobała się odwaga Fatimy. Kobieta zaczęła dostawać pogróżki, została też pobita. Po tym incydencie postanowiła opuścić Afganistan. Pomógł jej w tym przyjaciel. - Zaczęliśmy planować ucieczkę, zanim Talibowie zajęli Kabul. Najpierw chcieliśmy wyjechać do Pakistanu, a potem do Turcji - wyjaśnił Zabih Afzali.
Mężczyzna znał polskich youtuberów, których oprowadzał po Afganistanie jeszcze przez rządami Talibów. To właśnie oni przekonali polskie władzę, aby ewakuować Fatimę do Polski. Kobieta podkreśla, że choć cieszyła się na myśl o wyjeździe, to bardzo trudno było jej zostawić swoich bliskich.
Fatima zamieszkała w Polsce. Tu kontynuuje treningi boksu pod czujnym okiem mistrzyni Europy, Sashy Sidorenko. Jej głównym celem jest nauka języka polskiego, dzięki której będzie mogła podjąć stałą pracę. W niedalekiej przyszłości planuje też zdobyć Mount Everest.
Kobieta myślami cały czas jest ze swoją rodziną w Afganistanie. - Są w bardzo trudnej sytuacji, nie mają paszportów. Robię wszystko, żeby ich tu ściągnąć - podsumowała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- "Nie bój się, szanuj ludzi, uda ci się, akceptuj siebie". A ty co powiedziałabyś sobie sprzed lat?
- Dorota Wellman o dyskryminacji kobiet w pracy: "Powinnyśmy reagować na mobbing i molestowanie"
- "Inspirujące kobiety". Ma 20 lat, pracuje na budowie i jest operatorką żurawia wieżowego
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Arkadiusz Gdula
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN