"Siła jest kobietą". Spełnia się jako kierowczyni samochodów ciężarowych. "Auto jest moją kawalerką"

Małgorzata Opala
Spełnia się jako kierowczyni samochodów ciężarowych
Źródło: Archiwum prywatne/kieruje_ciezarowe
Kobieta nie nadaje się do prowadzenia samochodu ciężarowego? Ten stereotyp śmiało przełamują polskie truck girls, które spełniają się, przemierzając setki kilometrów. Zalicza się do nich m.in. Małgorzata Opala, której nie przeraża długa trasa czy spanie w samochodzie. - Robię coś, o czym całe życie marzyłam, więc cieszę się każdym dniem - deklaruje w cyklu "Siła jest kobietą".

Siła jest kobietą: Każda jest inna. Każda wyjątkowa. Każda ma różne cele i marzenia, inną historię do opowiedzenia. Łączy je jedno. Bohaterki tego cyklu udowadniają, że siła jest kobietą.

35-letnia Małgorzata Opala pochodzi z Krapkowic (województwo opolskie) i od dwóch lat pracuje jako kierowczyni samochodów ciężarowych. Jest żoną i mamą trójki dzieci: 17-latka, 12-latki i 9-latka. Schudła 69 kg i udowadnia, że warto walczyć o marzenia. W sieci znana jest jako @kieruje_ciezarowe, a jej różowy kask - to znak rozpoznawczy.

Zobacz wideo: Praca i finanse

Praca i finanse

Źródło: Dzień Dobry TVN
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Gdzie jest moja kasa z Komunii?
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Oszuści wyłudzają pieniądze „na stłuczkę”
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak nauczyć młodzież zarządzania pieniędzmi?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak kupować więcej za mniej?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Jak rozmawiać w związku o pieniądzach?
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądze OFE zalegają na kontach ZUS-u
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Pieniądz w rodzinie nigdy nie zginie?
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Termomodernizacja, komputery, dodatkowe zajęcia. Dyrektorzy szkół wiedzieliby na co z pożytkiem wydać pieniądze z funduszu Czarnka
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Od 1 kwietnia 400 zł dopłaty do żłobka
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Praca dopięta na ostatni guzik - poprawka
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Finansowe ABC przed rozwodem
Finansowe ABC przed rozwodem
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
40% Polaków w związku woli mieć osobne konta
Trendy na rynku pracy 2022
Trendy na rynku pracy 2022
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Olga Kalicka – mama na dwóch etatach
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Jak wygląda codzienna praca w schronisku dla zwierząt?
Szkoła życia pod żaglami
Szkoła życia pod żaglami
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Efekt Matyldy – jej praca, jego chwała
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Praca na Spitsbergenie czeka na chętnych
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?

Marzenie z dzieciństwa

Dominika Czerniszewska, dziendobry.tvn.pl: Od dwóch lat pracujesz jako kierowczyni samochodów ciężarowych - to chęć spróbowania czegoś nowego czy spełnienie marzenia?

Małgorzata Opala: Spełnienie marzenia. Kiedy byłam małą dziewczynką, tata zabrał mnie swoją ciężarówką Star na kopalnię. Od razu zakochałam się w tym samochodzie. Uwielbiałam nim jeździć, nawet nie masz pojęcia jak, pomimo że tato częściej naprawiał to auto, niż z niego korzystał (śmiech).

Jednak porzuciłaś swoją miłość do ciężarówek…

Nie porzuciłam, ale życie miało na mnie inne plany. W wieku 19 lat zostałam mamą. Zajęłam się domem i wychowywaniem dzieci. Nie miałam wtedy czasu i pieniędzy na spełnienie swojego marzenia. Łapałam się różnych prac. Robiłam z mężem meble na wymiar. Składałam szafy. Natomiast kiedy dzieci podrosły, a my byliśmy w lepszej sytuacji finansowej, pewnego dnia przyszedł do nas znajomy i powiedział: "Ciotka, robimy prawko". Odparłam: "Idziemy". Nie sądziłam jednak, że chwilę później nas zapisze. I tak stanęłam pod ścianą i urzeczywistniłam swoje marzenie z dzieciństwa. Najpierw zrobiłam prawo jazdy kat. C, potem C+E. Uzyskałam uprawnienia na ciągnik, naczepy i kod 95 (Świadectwo Kwalifikacji Zawodowej).

Rodzina zaakceptowała Twój nowy plan na życie?

Wiedzieli, że jestem zwariowana, więc nie mieli nic przeciwko. Jednak nie każdy wierzył, że mi się uda. Musiałam bardzo dużo się uczyć, by pozyskać wszelkie kwalifikacje. Poza tym dzieci miałam już prawie odchowane, więc mogłam skupić się na sobie. Etap pampersów to już przeszłość. Przyszedł czas na samorealizację.

I tak zaczęłaś jeździć.

Tak, od dwóch lat nieustannie. Kocham tę pracę. W końcu robię to, co lubię.

Na jakich trasach możemy najczęściej Cię spotkać?

Przeważnie spotkasz mnie na krajowych drogach. Czasem zdarzy się, że wyślą mnie za granicę, ale to naprawdę rzadkość. Najdłuższa moja trasa była do Niemiec. Natomiast w żartach mówię mężowi, że jak mnie zdenerwuje, to pojadę do Portugalii (śmiech).

Jak reaguje na te słowa?

Dzielnie to znosi. Początki były jednak trudne, bo teoretycznie w pracy mam samych kolegów, więc jakaś nutka zazdrości się wdawała. Teraz się już przyzwyczaił i jest bardzo ok. Musiał przejąć ode mnie część obowiązków domowych. Jest na miejscu, więc wiele na niego spadło. Jestem pod wrażeniem, jak świetnie daje sobie radę i naprawdę jestem bardzo mu za to wdzięczna. Ogarnie dom, odrobi lekcje z dzieciakami, zorganizuje im zajęcia, a dodatkowo jeszcze swoje meble robi. Poza tym mieszkamy z moimi rodzicami, którzy, jak jest taka potrzeba, to nas wspierają.

Kierowczyni samochodu ciężarowego

Twoja praca wiąże się z życiem w podróży. Tęsknisz za domem?

Oczywiście, że tęsknię, ale pracuję, jak większość Polaków, czyli od poniedziałku do piątku. Różnica polega na tym, że wychodzę wcześnie rano i wracam późnym wieczorem. Czasami, jak wrócę wcześniej, to dzieci krzyczą: "O! Mama przyszła. Co się stało?". Zdarza się też, że po drodze muszę spać w aucie. To są wyjątkowe noce i bardzo je lubię. Normalnie, jak wracam do domu, to zawsze jest coś do zrobienia, a jak nocuję w samochodzie, mogę naprawdę odpocząć. Kładę się i zasypiam w 5 minut. To jest magiczne łóżko. Auto jest moją kawalerką. Śmieję się, że mam własne M1.

Wspomniałaś o nocowaniu w aucie. Jakie masz sposoby na to, by nie zasnąć za kierownicą?

Jazda sprawia mi olbrzymią frajdę, więc o zmęczeniu nie ma mowy. Uwielbiam wsiąść do mojego auta i przemierzać kolejne kilometry. Powiem kolokwialnie – jestem tym zajarana!

To słychać w Twoim głosie. A co jest dla Ciebie największym wyzwaniem w pracy?

Cofanie. Do dzisiaj trochę rzeźbię przy cofaniu, ale auto i naczepa są całe (śmiech).

Większość kierowców mówi zmęczenie, walka z czasem, a u Ciebie… cofanie.

Jechać to mogę cały czas!

Czyli ciągnie Cię gdzieś dalej?

Jasne, że tak. Im dłuższa trasa, tym fajniej.

A odwiedzasz czasami lewy pas?

Rzadko, bo rzadko, ale się zdarza (śmiech).

Potrafisz żyć bez motoryzacji?

Chyba już nie. Podczas urlopów tylko oglądam się na ciężarówki i patrzę, z czym dana jedzie. Jak widzę naczepę do przewozu cementu, to od razu myślę o niebieskich migdałach. To jest ważna część mojego życie. Rodzina cały czas słucha opowieści z trasy i anegdotek dotyczących samochodów. Może to kiedyś minie, ale jeżdżę dopiero drugi rok, więc zajawka trwa. Jak mi się znudzi, to może będę jeździć pociągiem. Zostanę maszynistką. Funkcje kierownicze mnie interesują (śmiech). W życiu trzeba robić to, co się lubi. Jakbym miała iść do pracy i myśleć: "Kurde, znów do tej roboty", to bez sensu.

Myślisz, że któraś z pociech pójdzie Twoimi śladami?

Mam taką nadzieję. Jednak do tej pory tylko najmłodszy syn miał odwagę ze mną jechać. Pozostali trochę się obawiają.

Swój zawód promujesz też w mediach społecznościowych.

Wciąż jest to zawód zdominowany przez mężczyzn, dlatego chciałam pokazać całemu światu: "Halo, halo. Tutaj jestem. Spełniłam marzenie, jeżdżę ciężarówką".

Skoro o mężczyznach mowa. Musiałaś walczyć o swoją pozycję w branży?

Mężczyznom z reguły jest łatwiej w tej branży. Jak byli mali, to bawili się autkami z przyczepą, traktorami, a ja nawet przyczepy kempingowej do samochodu Barbie nie miałam. Ale… koledzy w pracy są bardzo pomocni. I dziękuję im za to. Chłopaki na trasie też są mili. Pomachają, jak się mijamy. Mam specyficzny różowy kask i ci, którzy mnie lepiej znają, zawsze z daleka wołają: "Siema, ciotka". Stanowimy taką małą rodzinę.

Ten różowy kask to Twój znak rozpoznawczy. Natomiast na TikToku natrafiłam na Twoje nagranie, jak ćwiczysz na postoju. Urzekło mnie ono. To jest twój sposób na wyrwanie się z trybu siedzącego?

Jak wiadomo, kierowcy na co dzień mało się ruszają. Mnie udało się schudnąć ze 130 kg na 61 kg, więc muszę dbać o aktywność fizyczną. Przy rozładunkach i załadunkach trochę ćwiczę. Staram się wykorzystać każdą wolną chwilę. Biegam raz w tygodniu. Czasem udaje mi się wyskoczyć na siłownię, zajęcia fitness. Robię, co mogę.

A posiłki? Gotujesz w domu czy stołujesz się w przydrożnych barach?

Nie, nie jem hot-dogów z ostrym sosem na stacjach benzynowych jak większość kolegów (śmiech). Przez to, że jestem na diecie od dwóch lat, szykuje sobie pudełka do pracy. Gdy wyjeżdżam na dwa dni, to mam ich cały arsenał. To wygląda jakbym przynajmniej na rok opuszczała dom.

Droga kobieto, skąd czerpiesz tę energię do działania?

Robię coś, o czym całe życie marzyłam, więc cieszę się każdym dniem. Jak ci się znudzi obecna praca, to zapraszam (śmiech). Zobaczysz, jak jest fajnie. Naprawdę nie mam, na co narzekać. Zresztą nie lubię marud. Gdy zadajesz się z pozytywnymi osobami, to oni zarażają cię tym optymizmem.

Masz ciekawą historię do opowiedzenia? Chcesz zostać bohaterką cyklu Siła jest kobietą? Napisz do mnie: dominika_czerniszewska@discovery.com

Zobacz wideo: Motoryzacyjna pasja Jana Kubuszewskiego

Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum prywatne/kieruje_ciezarowe

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Luiza z "HP" jest w związku. Jej partner też brał udział w programie. "Mój urodzinowy prezent"

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

Od urodzenia ma wirusa HIV. Powiedziała, którzy lekarze boją się go najbardziej

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

"Mamusiu, ja już nie chcę tu być, na tym światku". Czy 3-latek może mieć depresję?

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Agnieszka Kotońska znacząco schudła i nieustannie mierzy się z hejtem. "Życzą mi śmierci"

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  
Materiał promocyjny

Szukasz pomysłu na wykwintną przystawkę z Gorgonzolą?  

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Zagięte kości w każdej chwili mogą przebić jej skórę. "Jestem w Polsce jedynym przypadkiem"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Ania Klimczewska wydała kolejną powieść. "Zaczęło się na spontanie jako wielka zabawa"

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

Krzyś zmaga się z czterokończynowym dziecięcym porażeniem mózgowym. Potrzebuje naszej pomocy

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

18. edycja akcji "Podaruj Misia". Poznaj tegoroczne pluszaki

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

"Królowa przetrwania". Nowy program z 12 znanymi kobietami. W dżungli, bez filtra i cenzury

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima
Materiał promocyjny

Najmodniejsze stylizacje na sezon jesień/zima

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Kupujesz gwiazdy betlejemskie w dyskoncie? Zwróć uwagę na cyjacje. Co to takiego?

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy
Materiał promocyjny

Jak przyrządzić pstrąga łososiowego i krewetki? Poznaj przepisy Darii Ładochy

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?
Materiał promocyjny

Czy zimą również można osiągnąć work-life balance?

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie
Materiał promocyjny

Jedyna taka szkoła pszczelarska w Polsce i w Europie

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby
Materiał promocyjny

Jak przygotować mieszkanie na pojawienie się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę
Materiał promocyjny

"Młodość na zamówienie 2". Maciej Panek przeprowadził zaskakującą metamorfozę

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?
Materiał promocyjny

Koza domowa od wieków towarzyszy ludziom. Czym się charakteryzuje?

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki
Materiał promocyjny

Budyniowe wypieki: miodownik, pączki, karpatka i bajaderki

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Fundacja TVN otworzyła gabinety psychologiczne. "Chcemy, by pacjenci i ich rodziny czuli się zaopiekowani"

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Nastolatka urodziła w lesie. "Personelowi medycznemu powiedziała, że znalazła dziecko" 

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Pizza pachnąca jesienią w wykonaniu Aleksandry Juszkiewicz. Jakie składniki wybrać?

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Pokazali romantyczne zdjęcia

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

"Top Model". Natalia nie wygrała programu, ale czuje się zwyciężczynią. "Wcześniej byłam zagubiona"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

Od pielęgniarki do Miss Polonia. "Transplantacja włosów jest takim moim konikiem"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

"Top Model": Sofia Konecka-Menescal była o krok od wygrania. "Tak działa życie"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

14 kg listów od naszych młodych widzów trafiło do rąk Mikołaja. "Drogie dzieci z Polski, kocham was"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

"Top Model". Marcin Tyszka szczerze o wygranej Dominika. "Skład finału był bardzo mocny"

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Ile zapłacimy za zupy i dania świąteczne Magdy Gessler?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Tanie prezenty Mikołajkowe. Czy da się kupić prezent za 30 lub 50 zł w dobie inflacji?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Ile zostało niedziel handlowych do końca roku? Czy w wigilię 2023 zrobimy zakupy?

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Dominik zwycięzcą "Top Model". Co planuje w najbliższych miesiącach? "To jedno z moich marzeń"

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Spektrum autyzmu diagnozowane jest również u dorosłych. Jak wygląda rozpoznanie?

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Kasia Lins o nowej płycie i muzycznym katharsis. "Nadszedł taki moment, że musiałam powiedzieć dość"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Są jednymi z najpiękniejszych siatkarek na świecie i osiągnęły sukces. "Marzenia warto spełniać"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Dawid Kubacki w szczerym wywiadzie o chorobie żony. "Ściska mi głos w gardle"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

Katarzyna Żak wspomina trudne chwile z mężem. "Płakałam"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

"ŚOPW". Aneta Żuchowska pokazała córeczkę. "No urody po mamusi się nie wyprze"

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

Znana ginekolożka ze Szczecina z 5 zarzutami. Grozi jej więzienie

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

"ŚOPW". Marek usłyszał od Kornelii "najmocniejsze słowo na świecie". "Nie spodziewałem się tego"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Lady Gaga dostała suknię z Polski. "Bardzo bym chciała, by w niej wyszła"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Sara James stworzyła duet ze znanym raperem. "Jestem szalenie wdzięczna, że się udało"

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

Promocje, przeceny, wyprzedaże - jak kupować rozsądnie? Eksperci radzą

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

#DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas