Truckerki. Zawód kierowcy ciężarówki może mieć piękne oblicze

Zawód kierowcy kojarzy się z mężczyznami. Tymczasem coraz więcej kobiet zostaje zawodowymi kierowcami ciężarówek i swoją pracę wykonuje naprawdę bardzo dobrze. W Dzień Dobry TVN gościliśmy truckerki Kamilę Ballue, Aleksandrę Hudy i Aleksandrę Kun. Jakie były ich początki w zawodzie? Czy kierowanie tirem jest bezpieczną pracą dla kobiety? Jakie uprawnienia musi mieć kierowca tira? Czy zarobki wynagradzają kierowcom tirów trudy pracy?

Zanim kierowca tira zacznie dobrze zarabiać, musi uzyskać prawo jazdy odpowiedniej kategorii, a także przejść badania u psychologa i lekarza. Specjalista sprawdzi funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, zapyta o choroby przewlekłe, zbada słuch, wzrok, układ nerwowy. Nieodzowne okaże się rozwiązanie testów psychologicznych. Po tym wstępie możemy sprawdzić zarobki kierowcy tira.

>>> Zobacz także:

Jakie uprawnienia musi mieć kierowca tira?

Żeby usiąść za kierownicą ciągnika siodłowego z naczepą, konieczne będzie uzyskanie prawa jazdy kategorii C+E. Dodatkowo w prawie jazdy powinien znaleźć się wpis dotyczący kwalifikacji uprawniających do przewozu rzeczy. Zdobycie tych uprawnień sporo kosztuje (nawet około 7000 złotych) i wymaga zdania egzaminu państwowego, ale po zakończeniu wszystkich procedur kierowca może zacząć obsługiwać duże samochody ciężarowe z naczepami.

Ile zarabia kierowca ciężarówki?

Prawdopodobnie wciąż zbyt mało jak na nakład pracy, skoro w internecie jest mnóstwo ogłoszeń o poszukiwaniu kierowcy z kategorią prawa jazdy C. Problem dostrzega nawet polski rząd, który w raporcie „Barometr zawodów”, opracowywanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stwierdza, że kierowcy ciężarówek to najbardziej poszukiwana grupa pracowników. Jakie pieniądze można zarobić? Przeciętne wynagrodzenie kierowcy z prawem jazdy kategorii C+E w transporcie międzynarodowym wynosi ponad 8000 zł brutto. W Polsce może to być nawet kilka tysięcy mniej. Według raportu firmy TransJobs.eu kierowca ciężarówki w Polsce zarabia przeciętnie 5000 złotych netto. Ich wynagrodzenia szybko rosną. Portal pracuj.pl podaje, że zarobki kierowców tirów uzależnione są od regionu kraju, w którym działa firma, doświadczenia, a także wielkości firmy. Niemal jedna trzecia kierowców zatrudnionych w ruchu krajowym w 2017 roku otrzymywała regularnie wypłacane co miesiąc premie. Pracodawcy kuszą także benefitami, takimi jak prywatna opieka zdrowotna czy dodatkowe ubezpieczenia na życie. To praktycznie standard w branży.

Ile zarabia kierowca międzynarodowy?

W transporcie międzynarodowym zarobki kierowcy tirów są wyższe. Ich mediana to 8600 złotych brutto. Według sondażu niemal jedna trzecia kierowców z tej branży otrzymuje co miesiąc premie oraz liczne dodatki i benefity. Podobne dochody uzyskują kierowcy, którzy zajmują się przewozem materiałów niebezpiecznych. Najwyższe pensje w tej grupie zawodowej to nawet 9000 złotych brutto, przeciętne wynagrodzenie wynosi 7700 złotych brutto oraz benefity i dodatki. Zdecydowana większość kierowców w transporcie międzynarodowym pracuje na umowach o pracę.

Ile zarabia kierowca tira w Niemczech?

Nie tylko polski rynek cierpi na niedobór kierowców ciężarówek. Podobne problemy mają firmy w Niemczech, a także w innych krajach Europy. Powodem tego jest nieadekwatność zarobków do nakładu pracy oraz wysokie koszty uzyskania pozwoleń na wykonywanie zawodu. Według firmy Compensation Partner, zajmującej się doradztwem zawodowym, kierowca tira w Niemczech zarabia przeciętnie 2400 euro . Kierowca, który dopiero zaczyna pracę, może liczyć na 1900 euro miesięcznie, a bardziej doświadczeni kierowcy (szczególnie zajmujący się przewozem materiałów niebezpiecznych) mogą otrzymywać miesięcznie nawet 5000 euro. Takie wynagrodzenia wśród kierowców tirów w Niemczech zdarzają się jednak rzadko. Średnie kwoty są niskie, zwłaszcza w porównaniu z uposażeniem kierowców ciężarówek, którzy nie muszą wyjeżdżać w długie trasy, a zarabiają 3000–3500 euro.

Zarobki kierowców tirów a warunki pracy

Biorąc pod uwagę tryb życia, na jaki muszą godzić się kierowcy tirów, ich zarobki nie są wcale wysokie. Jakiego rodzaju to wyrzeczenia? Całe życie zawodowe w kabinie samochodu i samotność. Rzadko kto z członków rodziny decyduje się stale towarzyszyć kierowcy tira i przemierzać setki kilometrów autostrad. Rozłąka z rodziną to kolejny powód, który niezdecydowanych wcale nie musi przekonywać do tej pracy. Co jeszcze może okazać się niezbędne? Cierpliwość. Spędzanie wielu godzin za kółkiem potrafi nadwerężyć układ nerwowy największych twardzieli. Kierowcy tirów przewożą z reguły bardzo drogie ładunki, więc muszą brać na siebie sporą odpowiedzialność za nie swoje mienie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości