Poszukiwane newsy

Ljubow Panczenko nie żyje. Wybitna malarka zmarła z głodu i wycieńczenia w Buczy

Poszukiwane newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
euroweeklynews.com
Bucza

Po wyzwoleniu Buczy 85-letnia Ljubow Panczenko, wycieńczona z głodu, trafiła do szpitala. Pomimo pomocy medycznej artystka zmarła. O śmierci utalentowanej malarki i projektantki mody poinformowały ukraińskie media.

Ljubow Panczenko zmarła w okupowanej Buczy

Ljubow Panczenko podczas rosyjskiej inwazji ukrywała się w swoim domu w Buczy. W okupowanym przez agresorów mieście, którzy dokonywali gwałtów i mordów na ludności cywilnej, nie miała szans na ucieczkę. Była odcięta od jedzenia i innych niezbędnych produktów. Jak donosi portal bykvu.com, po wyzwoleniu Buczy przez ukraińską armię 85-latka została natychmiast zabrana z domu do szpitala. Była jednak tak wyczerpana, że jej życia nie dało się już uratować.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

Informację o śmierci artystki przekazał mediom Anatolij Fedoruk, burmistrz Buczy.  - W imieniu całej społeczności Buczy składam szczere kondolencje rodzinie i przyjaciołom wspaniałej Ukrainki. Wciąż mamy jej prace oraz pamięć o niezłomnej postawie i miłości do Ukrainy w tych trudnych dla naszego narodu czasach - napisał.

Ljubow Panczenko - propagatorka ukraińskiej kultury

Ljubow Panczenko zasłynęła w latach 60. Tchnęła w sztukę świeży powiew. Jej prace- pełne żywych i energetycznych kolorów - nie do końca wpisywały się w estetykę socrealizmu. Była prześladowana i przesłuchiwana przez KGB. Artystkę chciano zmusić do zmiany stylu. To się jednak nie udało i pozostała wierna swojej ekspresji. Słynęła z tworzenia projektów ubrań, obrazów dekoracyjnych i aplikacji na tkaninach.

Artystka była honorową obywatelką Buczy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz wideo: Polscy lekarze uratowali 16-letnią Ukrainkę

Polscy lekarze uratowali 16-letnią Ukrainkę
Polscy lekarze uratowali 16-letnią Ukrainkę Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: euroweeklynews.com

Źródło zdjęcia głównego: Scott Peterson/Getty Images/Twitter

Pozostałe wiadomości