wojna w Afganistanie

  Fatima Sultani jest najmłodszą Afganką, która wspięła się na Noszak.

  Piotr Łukasiewicz opowiedział m.in. o tym, kim są Talibowie i jakie są podobieństwa między wojną w Afganistanie, a w Ukrainie.

  Jej zdjęcie poruszyło cały świat.

  Eksperci od pomocy żywnościowej oceniają aktualną sytuację w Afganistanie jako największą katastrofę humanitarną współczesnego świata. Aż 23 milionom mieszkańców grozi głód. Żywności brakuje również w innych krajach.

  Afgańska dziewczynka została sprzedana starszemu mężczyźnie, aby ten mógł utrzymać przy życiu swoją rodzinę. Tego typu sytuacje są coraz większym problemem – dzieci w Afganistanie są sprzedawane, by zapewnić swojej rodzinie byt.

  "Obcinanie rąk, morderstwa, podpalenia…"

  Michał Żakowski prowadzi audycję "Na dachu świata" w Radiu 357. Jego gościem w sierpniu była Nilofar Ayoubi. Kiedy Talibowie zajęli Afganistan, dziennikarz pomógł jej uciec wraz z rodziną do Polski.

  Choć talibowie obiecywali dziennikarzom niezależność, w czwartek pobili reportera i operatora telewizji Tolo News, którzy wykonywali swoją pracę w Kabulu. To nie pierwszy tego typu incydent. Od momentu przejęcia przez skrajnie fundamentalistyczne ugrupowanie muzułmańskie władzy w Afganistanie, pobitych zostało już kilkunastu dziennikarzy. Sprawcy nie zostali ustaleni, ale dowódcy talibów zapowiedzieli, że sprawa zostanie zbadana.

  Magdalena Boczarska po raz kolejny pokazała, że sprawy dotyczące sytuacji na świecie nie są jej obojętne. Na swoim profilu w mediach społecznościowych zamieściła post, w którym w poruszających słowach odniosła się do ostatnich wydarzeń w Afganistanie. Zwróciła także uwagę na postawę hollywoodzkiej gwiazdy, Angeliny Jolie, która założyła profil na Instagramie, aby opublikować list od afgańskiej dziewczynki. "Po raz pierwszy poczułam w tym temacie coś innego, niż bezsilność" – napisała polska aktorka.

  Jagoda Grondecka, która od prawie roku mieszkała w Kabulu, w miniony piątek (20 sierpnia) wróciła do Polski. Obecnie przebywa w Warszawie, skąd również stara się pomagać afgańskim uchodźcom. Okazuje się jednak, że dziennikarka nie zamierza zbyt długo pozostać w kraju i planuje wrócić do Afganistanu.

  Nagrodzona w Cannes reżyserka Shahrbanoo Sadat - tak jak dziesiątki tysięcy Afgańczyków - próbuje uciec z kraju. - Jeśli przeżyję i będę miała jeszcze szansę kręcić filmy, moje kino nigdy już nie będzie takie samo jak przedtem. Obserwuję straszne wydarzenia, okrutną niesprawiedliwość i kumuluję te uczucia w swoim organizmie - wyznała w najnowszym wywiadzie.

  Zarifa Ghafari, burmistrzyni afgańskiego miasta Majdan Sharh i obrończyni praw kobiet, opisała, jak wygląda sytuacja w kraju opanowanym przez talibów. Działaczka jest przekonana, że został już na nią wydany wyrok śmierci.

  W Bolesławcu odbył się I Bieg Weterana upamiętniający porucznika Łukasza Kurowskiego, który zginął w Afganistanie. Honorową patronką zawodów była wdowa po poległym - Aneta Kurowska. Mieliśmy okazję spotkać się z nią. Opowiedziała nam, co poczuła, gdy pierwszy raz zobaczyła swojego męża, gdzie odbyła się ich ślubna sesja fotograficzna, okolicznościach śmierci porucznika i swoich marzeniach.