Z Afganistanu uciekli przed pewną śmiercią, wojną i życiem w strachu. Część z nich schronienie znalazła w Polsce. Dotarła do nich Bianka Zalewska.
Współpracownicy NATO w Afganistanie
Świat doskonale wie, co dzieje się w Afganistanie. Jednak to, co dla nas jest wstrząsającą relacją z kraju pogrążonego w kryzysie, dla wielu jest przerażającą codziennością. Dzięki ogromnej determinacji, autorce reportażu Biance Zalewskiej udało się porozmawiać z osobami, które uciekły z Afganistanu, gdzie z dnia na dzień stały się największymi wrogami nowego systemu.
- Wszyscy oglądają w filmach obcinanie rąk, morderstwa, podpalenia, a w Afganistanie to się dzieje naprawdę - mówi Mohammad. - Widziałem wiele osób, które były ranne, leżały na ziemi. Wykrwawiały się. Nie było nikogo, kto by im pomógł. Nikt nie mógł, bo talibowie strzelali do Ciebie. Nie w powietrze, ale dokładnie w Ciebie - zaznacza.
Historie Afgańskich uchodźców
Mohammad jest jedną ze 113 osób relokowanych z niemieckiej bazy Ramstein, która jest amerykańskim punktem przerzutowym uchodźców z Afganistanu. Schronienie znaleźli w Poznaniu. Musieli opuścić swój kraj, ponieważ współpracowali z NATO, a to w oczach talibów jest zdradą. Wśród nich są psychologowie, tłumacze, dziennikarze - zarówno mężczyźni, jak i kobiety.
- Jestem wykładowcą akademickim. Uczyłem na wydziale finansów międzynarodowych, księgowości rządowej - wspomina Abdul. - Nasze życie było zwyczajne, dobre. Wszyscy w rodzinie mieli pracę, mój tato, mój brat i siostra pracowali - podkreśla.
I tak, gdy rodzice na całym świecie zwyczajnie troszczą się o przyszłość swoich dzieci, ci w Afganistanie zastanawiali się, czy ich pociechy pojawią się w domu wieczorem.
- Mieliśmy dobre życie, chociaż towarzyszyło nam poczucia bycia w zagrożeniu - zdradza Laila. - Zawsze, gdy dzieci wychodziły do szkoły, bałam się, czy wrócą żywe - dodaje.
Na osoby blisko współpracujące z NATO w Afganistanie czekała pewna śmierć.
- Stroną wiodącą we współpracy z sojuszem były właśnie kobiety - wyjaśnia Damian Duda z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. - Pracowały w administracji jako tłumaczki, w służbie zdrowia, mamy tu też lekarzy. Od samego początku staraliśmy się wszystko przygotować tak, żeby jak najmniej odstawało od kręgu kulturowego osób z Afganistanu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Aleksandra Domańska urodziła. Pokazała intymny kadr z noworodkiem: "Jesteś. I niech to wystarczy na dziś"
- Daria Ładocha o dorastaniu dzieci. "To przepiękna historia: o miłości, bliskości, jest pełna przygód, ale i trudności"
- Gigantyczny przemyt z wielkim nazwiskiem w tle. "Służby nic z tym nie robią"
Autor: Adam Barabasz
Reporter: Bianka Zalewska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN