Andrzej Poczobut od kilku lat przebywa w białoruskim więzieniu.
Oto najważniejsze newsy dnia.
Czy to balon meteorologiczny, czy może przemytniczy? To pytanie zadaje sobie mieszkaniec wsi Kamionka Stara w powiecie augustowskim, który odkrył niecodzienne znalezisko. Jak poinformował rzecznik MSWiA, Jacek Dobrzyński, obiekt spadł na polskie terytorium przy granicy z Białorusią. Sprawa jest badana przez służby.
Kasia Smutniak, aktorka znana z wielu wybitnych ról, tym razem znalazła się po drugiej stronie kamery. Wyreżyserowała film "Mur", który opowiada o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.
Jak brzmiał komunikat?
"Podstawowym problemem jest lęk".
Czy ma szansę wystartować podczas igrzysk w Paryżu?
"Chciał uciekać, wjechał w rogatki i do rowu".
Wojna, którą Rosja prowadzi w Ukrainie to nie tylko działania zbrojne. Jej elementem jest również rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji m.in. na temat Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w ramach akcji "DisInfo Radar" podpowiada na co zwrócić uwagę i nie dać się oszukać.
Maryna Zanevska zagrała wczoraj (30 sierpnia) ostatni mecz w karierze. Pochodząca z Ukrainy reprezentantka Belgii przegrała na kortach US Open z Aryną Sabalenką i po meczu nie podała jej ręki. - Gdybym to zrobiła, to jakbym napluła im w twarz - wyznała tenisistka.
Nieśwież to białoruskie miasto, które warto odwiedzić nie tylko podczas letniego urlopu. O każdej porze roku można podziwiać historyczne zabytki, a także odpocząć w parkach.
"Ona mówi o tym, że trzeba kochać ludzi".
Mohylew położony jest nad rzeką Dniepr w Białorusi. Turyści przyjeżdżają do miasta, aby na własne oczy zobaczyć tamtejsze zabytki i atrakcje.
Polska Akcja Humanitarna wraz z marką Ubrania Do Oddania zbiera odzież dla migrantek i migrantów na granicy z Białorusią. - Nie ukrywamy, że sytuacja jest bardzo trudna - podkreśla Katarzyna Pietrzak z PAH. Jak dołączyć do akcji?
"Młoda Białoruś" opowiada przeżycia młodych Białorusinów zmuszonych do ucieczki po brutalnym stłumieniu protestów po sfałszowanych przez Aleksandra Łukaszenkę wyborach w 2020 roku. Film dostępny będzie na platformie Player.
- Zatrzymano mnie i mocno mnie wtedy pobito, a przecież po prostu wykonywałem swoją pracę. Robiłem zdjęcia, filmowałem i z tego powodu trafiłem do więzienia. Przez 4 dni byłem torturowany, w końcu mnie wypuszczono, bo nie było miejsc w celach - opowiadał Żenia.
"Tutaj ludzie umierają, są zaginieni".
W rozmowie z Anną Kalczyńską opowiedziała o determinacji, mężu i warunkach panujących w karcerze.
Pokojowa Nagroda Nobla 2022 została ogłoszona. Nominowanych do niej było ponad 300 kandydatów. To już przedostatnia nagroda przyznana w Tygodniu Noblowskim. Kto otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla?
Brześć to miasto, które przyciąga Polaków nie tylko bliskością granicy. Dowiedz się, z jakiego powodu!
Jednym z najbardziej znanych na świecie dań białoruskich są placki ziemniaczane, które, choć pojawiają się w kuchni wielu narodów, narodziły się właśnie na Białorusi. Równie popularną potrawą są pierogi z ziemniaków i cebuli.
Kot został skradziony podczas inwazji wojsk rosyjskich w Ukrainie.
Kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej trwa już 8 miesięcy. 14-letnia Tibia Almashakheel w odpowiedzi na nieludzkie warunki w zamkniętym ośrodku uchodźczym rozpoczęła strajk głodowy. O horrorze życia na granicy opowiedziała w towarzystwie rodziny oraz aktywisty Mariusza Kurnyty.
- Chwała Ukrainie! Chwała bohaterom! - słyszymy w refrenie.
Z Ukrainy coraz częściej dochodzą informacje o tym, że żołnierze rosyjscy podszywają się pod Ukraińców - czy to żołnierzy, czy cywilów. Jak takie działania interpretuje prawo? Okazuje się, że w myśl przepisów mogą zostać uznane za zbrodnię wojenną.
Maja Ostaszewska gościła w programie "Fakty po faktach". W rozmowie z Piotrem Marciniakiem oceniła pomoc Polaków dla uciekających przed wojną w Ukrainie i przypomniała o kryzysie na granicy z Białorusią. Czy zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa?
"Odkryjemy brudy, które ukrywałeś przed całym społeczeństwem".
"Nie dawano jej wielkich szans na przeżycie". Maciej Stuhr i jego żona Katarzyna od wielu tygodni bardzo angażują się w pomoc uchodźcom na polsko-białoruskiej granicy. Aktor opowiedział o wigilijnym cudzie.
Trwający od kilku miesięcy kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej, nie traci na sile. Dlaczego w jednej chwili tysiące osób z Bliskiego Wschodu i Afryki, starało się przedostać na teren Unii Europejskiej? Reporterzy programu Uwaga! TVN odsłaniają kulisy operacji "Śluza".
Od wielu tygodni oczy całej Europy skierowane są na granicę polsko-białoruską. To tam przybywają setki migrantów m.in. z Bliskiego Wschodu, mających nadzieję na lepsze życie. Okazuje się, że od dłuższego czasu działa siatka przemytnicza, która odpowiada za transport ludzi. Kto zarabia na tym ogromne pieniądze?