Wojna, którą Rosja prowadzi w Ukrainie to nie tylko działania zbrojne. Jej elementem jest również rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji m.in. na temat Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w ramach akcji "DisInfo Radar" podpowiada na co zwrócić uwagę i nie dać się oszukać.
Ostrzeżenie przed fałszywymi newsami
Wraz z wybuchem wojny coraz częściej w mediach pojawiają nieprawdziwe informacje na temat Polski i ewentualnych działań zbrojnych. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w ramach akcji "DisInfo Radar" apeluje, aby do newsów dotyczących polskiego wojska i działań zbrojnych podchodzić z dużą rezerwą.
Informacje te kreowane są przez rosyjską oraz białoruską propagandę. - Dezinformacje wymierzone w Polskę to próba kształtowania wizerunku Rzeczypospolitej jako agresywnego i ofensywnie nastawionego państwa, które "podgrzewa konflikt" i stoi na przeszkodzie do zawarcia pokoju – czytamy w komunikacie wydanym przez RCB.
Fałszywe newsy. Co powinno zwrócić naszą uwagę?
RCB dodaje, że naszą czujność powinny wzbudzić m.in. informacje, że "Polska reorganizuje swoje wojska przeciwko Białorusi (kontekst ofensywny)", czy "Polskie i Zachodnie służby koordynują prowokacje i operacje dywersyjne mające mieć miejsce w Białorusi i Rosji".
Co więcej, propagandyści próbują również przekonywać, w Ukrainie walczą również żołnierze z Polski oraz, że w naszym kraju trwają przygotowania do wojny. Jej celem ma być rzekomo odzyskanie dawnych kresów wschodnich Rzeczpospolitej.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pani Agnieszka śpiewa na ulicy, ale wciąż jest spisywana. "Łamię prawo? A kto jest poszkodowany?"
- Koszmarny wypadek na Pomorzu. Kobiecie grożą 2 lata więzienia
- Rośnie liczba tzw. pożarów zombie. Co to takiego?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: Radio Zet
Źródło zdjęcia głównego: Hinterhaus Productions/Getty Images