Wojna, którą Rosja prowadzi w Ukrainie to nie tylko działania zbrojne. Jej elementem jest również rozprzestrzenianie nieprawdziwych informacji m.in. na temat Polski. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w ramach akcji "DisInfo Radar" podpowiada na co zwrócić uwagę i nie dać się oszukać.
"Nie daj się oszukać!"
Kreml od lat manipuluje zagraniczną opinią publiczną. Robi to przy pomocy kanału Russia Today, fabryk trolli oraz influencerów. Jedną z dziennikarek, która szczególnie przysłużyła się rosyjskiej władzy jest Margarita Simonyan. Jak zdobyła zaufanie Władimira Putina? Jak działają inni propagandyści Kremla? Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga TVN.
"Nawet Bóg daje swobodę wyboru. A u Putina tego nie ma".
Perswazja to wywieranie wpływu na postawy, zachowania i przekonania innych ludzi. Każdy z nas wykorzystuje techniki perswazyjne, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym, chociaż nie zawsze robimy to w sposób świadomy. W drugiej połowie XX wieku wielu językoznawców, psychologów i specjalistów do spraw reklamy i marketingu zajęło się problematyką perswazji, manipulacji i propagandy.
Maria Ponomarenko z RushNews stanie przed sądem za pisanie prawdy o oblężonym Mariupolu. Jest oskarżona o szerzenie "fake newsów". Może zostać skazana na karę pozbawienia wolności do 15 lat.
12-letnia Kira Obedynska, córka zabitego w Mariupolu mistrza Ukrainy w piłce wodnej Jewhena Obedynskiego, wróciła do dziadków. Ranna dziewczynka miała trafić do rosyjskiego sierocińca. W tamtejszych mediach ukazało się nagranie pokazujące, jak rosyjscy żołnierze "ratują dzieci".
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa alarmuje, że kontynuowana jest dezinformacyjna operacja wymierzona w pomoc udzielaną uchodźcom z Ukrainy. Polega ona na fałszywej narracji, a także wzbudzaniu niechęci, a nawet agresji.
"Oni mają totalnie wyprane mózgi".
Dlaczego kremlowska propaganda trafia na tak podatny grunt? Sprawie postanowili przyjrzeć się reporterzy programu "Uwaga TVN".
Rosyjskie media są ściśle kontrolowane. To rząd decyduje o tym, jakie informacje trafią do ludzi. Teraz władze do celów propagandowych zaczęły wykorzystywać dzieci. Na stronach internetowych należących do szkół, przedszkoli, a nawet hospicjów można znaleźć zdjęcia maluchów, które mają wyrażać swoje poparcie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
"Wstydzę się, że kłamałam".
"Machina propagandowa pierze Rosjanom mózgi".
Hyeonseo Lee uciekła z Korei Północnej, kiedy miała 17 lat. Zanim jednak do tego doszło żyła w przekonaniu, że mieszka w najbardziej fascynującym kraju na świecie. Jak działa koreańska propaganda? Jak należy się zachowywać, aby przeżyć w Korei Północnej? Czy wyrazy uwielbienia dla dyktatora są podszyte strachem, czy ludzie rzeczywiście go uwielbiają?