Około 58 proc. Rosjan aprobuje inwazję na Ukrainę, podczas gdy tylko 23 proc. jest jej przeciwnych. Tak wynika z sondażu opublikowanego przez "Washington Post". Co obywatele Rosji wiedzą na temat wojny? Jak prezydent Władimir Putin manipuluje społeczeństwem? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z prof. Agnieszką Legucką z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Jak Rosja "wychowuje" swoich obywateli?
"W Ukrainie nie ma wojny, lecz prowadzona jest operacja specjalna" - taką narrację przybrała część obywateli Rosji.
- Trudno jest określić, co myślą Rosjanie. Tych niezależnych badań socjologicznych (na terenie Rosji - przyp. red.) wciąż nie ma. Jeden z ośrodków mówi, że w lutym poparcie dla Władimira Putina sięgało 71 proc. To poparcie wzrosło od stycznia o kilkanaście procent, co pokazuje, że rzeczywiście Rosjanie ufają Władimirowi Putinowi i jego operacji w Donbasie. Warto podkreślić, że to, co machina propagandowa Rosji robi, to pierze Rosjanom mózgi. Pokazuje, że jest to operacja obronna dla obywateli Rosji. (...) Miała ona uprzedzić atak Zachodu na Rosję - tłumaczyła prof. Agnieszka Legucka, analityczka ds. Rosji.
Jak zaznaczyła nasza rozmówczyni, propaganda rosyjska nasycana jest od kilku lat. - Prowadzona jest przemiana z modernizacji na militaryzację. Ona jest od najmłodszych lat - od przedszkola poprzez wszystkie festyny. (...) Dzieciaki po prostu są z bronią w ręku robią różne zabawy przy okazji świąt - zauważyła w Dzień Dobry TVN.
Przypomnijmy, że wychowanie patriotyczne Rosja ma wpisane we krwi. Nic więc dziwnego, że Putin nie traci poparcia i nadal jest kochany przez swój naród.
Jak Putin "ogłupia" własny naród?
Zdaniem prof. Agnieszka Leguckiej, Rosjanie uważają siebie za pokojowych obywateli. - Oni nie chcą wojny, ale gdyby zapytać Rosjanina: "Czy chce zwycięstwa?", to zawsze chce zwycięstwa. To, co teraz się dzieje, to nie jest gloryfikacja wojny, a zwycięstwa. Gloryfikacja wielkiego państwa - wyjaśniła specjalistka.
Ponadto przywódcy w Rosji są celebrowani. Kiedy próbuje się pokazywać obywatelom tego kraju dramatyczne obrazki z miast Ukrainy, to oni odwracają głowy. - Oni mówią, że to się nie dzieje. Putin zdecydował. W związku, z czym miał rację. Następuje reakcja obronna. (...) Dodatkowo armia w Rosji ma bardzo duże poparcie społeczne, duże zaufanie. (...) Teraz będzie kult, że trzeba trzymać się swoich żołnierzy, stworzyć nowych bohaterów, stanąć za nimi - przyznała analityczka ds. Rosji.
Czy matki Rosjan są w stanie zatrzymać inwazję? Co z sankcjami? Posłuchaj całej rozmowy z prof. Agnieszką Legucką w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Specjalne pociągi rozwożą po Polsce ukraińskich uchodźców. "Uciekaliśmy jak szczury"
- Strażacy pomagają Ukrainie. "W ciągu 13 dni zorganizowaliśmy tysiące transportów"
- Studenci z wrocławskiej ASP pomagają ukraińskim żołnierzom. "Mam nadzieję, że to komuś uratuje życie"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN