Co wiemy o Putinie? "To jest człowiek, który nie dopuszcza pojęcia przegranej"

Ewa Ewart
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co wiemy o Putinie?
Co wiemy o Putinie?
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Cały świat z przerażeniem obserwuje decyzje Władimira Putina i nikt nie jest w stanie przewidzieć, w jaki sposób prezydent Rosji zachowa się w najbliższej przyszłości. Jak jego przeszłość może wpływać na obecne działania? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dziennikarka, producentka filmów dokumentalnych i autorka reportażu "Kim jest Putin", Ewa Ewart.

"Kim jest Putin"

Wszyscy z przerażeniem obserwują każdy ruch Władimira Putina. W Dzień Dobry TVN dziennikarka, reżyserka i autorka reportażu "Kim jest Putin" opowiedziała o tym, jak jego przeszłość mogła wpłynąć na teraźniejsze decyzje. - Ja ten film zrobiłam dokładnie kilkanaście miesięcy po tym, jak został prezydentem, to był pierwszy film, który próbował zgłębić tego człowieka. To jest zupełnie inny Putin, aczkolwiek to, co wtedy odkryłam podczas pracy nad tym filmem, to jest baza na której dziś mamy współczesnego Putina. To jest człowiek, który od początku było wiadomo, jaką ma przeszłość - zauważa.

Ewa Ewart podkreśla, że Władimir Putin urodził się w Leningradzie (Petersburg), który był kolebką rewolucji bolszewickiej. Jego pochodzenie dawało nadzieję, że pójdzie ścieżką wytyczoną wcześniej przez prezydenta Borysa Jelcyna. - Niestety poszło w kierunku, w którym mieliśmy nadzieję, że nie pójdzie i jednak zwycięży ta połowa Putina, który nie był sowieckim agentem i któremu zostały zaszczepione wartości oficera KGB, które są dla niego wartościami naczelnymi i to niestety dzisiaj wszystko się potwierdza - opowiada.

Przeszłość Władimira Putina

Producentka filmów dokumentalnych wspomina również jedną z rozmów rozpoczynających reportaż "Kim jest Putin". Przeprowadzono ją z trenerem Putina. - Putin zajął się judo, żeby leczyć swoje kompleksy. W szkole był prześladowany przez kolegów, przy czym trener wróżył mu przyszłość olimpijską. Tłumaczył, że kluczem do zwycięstwa było zawsze to, że jego przeciwnik nigdy nie wiedział, z której strony Putin zaatakuje. To jest człowiek, który nie dopuszcza pojęcia przegranej - podkreśla.

Dziennikarka uważa, nie da się przewidzieć, w jaki sposób zachowa się Putin. - Nikt nie wie, co siedzi w głowie tego człowieka, ale przesyła jasne sygnały (...) absolutnie nie dopuści do tego, żeby przegrać. Jeśli ten człowiek poczuje, że został zagnany w ślepą uliczkę, będzie gotowy na wszystko - tłumaczy.

Kto może powstrzymać Putina?

Czy ktokolwiek może powstrzymać działania Władimira Putina? - Ja mam nadzieję, że któryś z tych generałów przypomni sobie, że ma rodzinę, dzieci, wnuki i się zastanowi - podkreśla Ewa Ewart. - Nadzieja jest w młodym pokoleniu (...) na pewno to nie jest w imieniu tych młodych Rosjan, którzy z tą polityką, wizją Putina odbudowania wielkiej Rosji kosztem Europy - oni tego nie chcą. Jeśli skądś ma ten protest przyjść wewnętrznie to postawiłabym na młode pokolenie - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości