Strażacy pomagają Ukrainie. "W ciągu 13 dni zorganizowaliśmy tysiące transportów"

Strażacy
Strażacy pomagają Ukrainie
Źródło: Archiwum PSP
Strażacy od wybuchu wojny w Ukrainie angażują się w pomoc naszym sąsiadom. Nieprzerwanie transportują uchodźców z przejść granicznych do punktów recepcyjnych i przekazują sprzęt ukraińskim kolegom. - Jesteśmy służbą, która pomaga i zawsze pomagać będzie – podkreśla w rozmowie z dziendobry.tvn.pl bryg. Marcin Betleja.

Strażacy pomagają osobom z Ukrainy

Podkarpaccy strażacy od samego początku uczestniczą w działaniach humanitarnych. - Prawdę mówiąc już kilka godzin po wejściu wojsk rosyjskich do Ukrainy rozkładaliśmy pierwszy sprzęt wytypowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodę podkarpackiego w miejscach, gdzie były tworzone punkty recepcyjne. Łóżka, pościele, wyposażenie i infrastrukturę mieliśmy już gotową na kilkanaście dni przed wojną. Kiedy rozpoczęła się inwazja, natychmiast do akcji zostało zadysponowanych kilkuset strażaków z Państwowej Straży Pożarnej (PSP) i Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP). Początkowo z województwa podkarpackiego, a później dotarła do nas pomoc z całej Polski – mówił bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Strażacy pomagają w punktach recepcyjnych
Strażacy pomagają w punktach recepcyjnych
Źródło: Archiwum PSP

Na miejsce przybyli strażacy PSP i OSP z całego kraju. Mogli też liczyć na wsparcie kadetów ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie oraz podchorążych ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

- Oni są rozlokowani w miejscach, gdzie ta pomoc jest niezbędna tj. m.in. w Hali Kijowskiej przy przejściu granicznym w Korczowej, na dworcu kolejowym w Przemyślu, który jest stacją przesiadkową dla uchodźców, głównie mam z dziećmi. Stamtąd są rozwożeni pociągami w dalsze części kraju – tłumaczył nasz rozmówca.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Strażacy współpracują ze strażą graniczną i nieprzerwanie transportują uchodźców z przejść do punktów recepcyjnych. – Kiedy dostaniemy informację, że jest już grupa osób, która przeszła odprawę, natychmiast podstawiamy autokary, które mamy do dyspozycji. Pomagamy uchodźcom zapakować bagaże i zabieramy ich do punktów recepcyjnych na terenie Podkarpacia lub bezpośrednio, jeśli mamy takie polecenie i możliwości, w głąb Polski do wyznaczonych miejsc, gdzie otoczeni są opieką – wyjaśnił bryg. Marcin Betleja.

Strażacy pomagają osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie
Strażacy pomagają osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie
Źródło: Archiwum PSP

Początkowo straż pożarna miała do dyspozycji kilkanaście autokarów. Obecnie jest ich prawie 100. - Trudno jest mówić o konkretnych liczbach, ale w ciągu 13 dni zorganizowaliśmy tysiące transportów i pomogliśmy setki tysiącom uchodźców – zauważył rzecznik.

Punkty recepcyjne dla wielu uchodźców wojennych są pierwszym przystankiem. Jak zapewnia bryg. Marcin Betleja, na miejscu po długiej wędrówce, w końcu mogą się ogrzać, przespać i dostać żywność. Jeśli jest taka potrzeba, otrzymają również pomoc medyczną i prawną.

Strażacy pomagają osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie
Strażacy pomagają osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie
Źródło: Archiwum PSP

Dodatkowo w newralgicznych miejscach, czyli m.in. na przejściach granicznych, punktach recepcyjnych oraz przy dworcach kolejowych podkarpaccy strażacy rozłożyli 50 ogrzewanych namiotów, w których obywatele Ukrainy mogą się ogrzać i odpocząć oczekując na dalszą podróż.

Strażacy przekazują sprzęt kolegom z Ukrainy

Na apel komendanta głównego PSP strażacy z całej Polski ochoczo przekazują sprzęt ratowniczo-gaśniczy oraz umundurowania dla kolegów z Ukrainy. - Zostały wyznaczone dwa punkty - jeden w województwie lubelskim, a drugi na Podkarpaciu, gdzie gromadzony jest ekwipunek. Na początku przychodziło to w setkach, później zaczęliśmy liczyć w paletach, a teraz w… TIR-ach. Zostało wysłanych kilkaset TIR-ów do Ukrainy. To jest niezbędny sprzęt dla ukraińskich strażaków, ponieważ ich jest niszczony w wyniku działań wojennych. Mamy informację o tym, że z premedytacją są bombardowane i ostrzeliwane strażnice ratowników ukraińskich. Dewastowane po to, aby uniemożliwić im skuteczną i szybką pomoc. Dlatego to, co dostają od nas z Polski, będzie im pomagało w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego – przekazał bryg. Marcin Betleja.

Ponadto część jednostek przekazała samochody pożarnicze. - Z tego, co wiem, jest deklarowanych ok. 170 pojazdów, które zostaną przekazane na stronę ukraińską. Wiele z nich już jeździ u naszych sąsiadów – zapewnił.

Zobacz wideo: Mamy najlepszych strażaków w Europie

Mamy najlepszych strażaków w Europie
W chorwackiej miejscowości Tisno odbyły się międzynarodowe zawody, będące częścią FireFit Championships Europe Tour 2021. Nasza drużyna zakończyła tę niełatwą rywalizację z dziewięcioma medalami, które są najlepszym dowodem na to, że mamy najlepszych strażaków w całej Europie.
Źródło: Dzień Dobry TVN

Misja

Straż pożarna w Polsce od lat działa w systemie zmianowym. Jak podkreślił nasz rozmówca, jest on wzorcowy dla wielu państw. Nie tak dawno nasze służby musiały mierzyć się nie tylko z pożarami, lecz i wichurami. Teraz po raz kolejny zostali wystawieni na próbę.

- Sił i środków nam nie brakuje. Chęci i empatii – również. Jesteśmy służbą, która pomaga i zawsze pomagać będzie. Działalność humanitarna jest wpisana w nasze motto. Codziennie widzimy ludzkie dramaty. Przeżywamy je na równi z uchodźcami, ale nie pokazujemy swoich emocji, bo naszym zadaniem jest być dla nich ostoją. Natomiast w bazach trwają już dyskusje. Nieraz się łzy poleją – przyznał rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Strażacy pomagają osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie
Strażacy pomagają osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie
Źródło: Archiwum PSP

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum PSP

podziel się:

Pozostałe wiadomości