strażacy

  strażacy

  Dużo pracy ma straż pożarna po burzach i nawałnicach, które przeszły nad Polską. Ostatniej doby interweniowała ponad 2,3 tys. razy. Większość zgłoszeń dotyczyła wypompowywania wody. W działaniach brało udział prawie 9 tys. strażaków i ponad 2 tys. pojazdów. Najtrudniejsza sytuacja jest w woj. podkarpackim, gdzie nadal obowiązuje alert hydrologiczny oraz na Śląsku i Mazowszu.

  Po 14 dniach misji w Szwecji polscy strażacy wrócili do kraju. Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej wyruszyli do Szwecji 20 lipca. Strażacy byli w Szwecji samowystarczalni pod względem sprzętu i żywności. Jak wspominają czas spędzony w Szwecji? Jaka była skala wyzwania? W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy starszego kapitana Grzegorza Borowca i młodszego kapitana Rafała Sołowina.

  Szwecja od ponad tygodnia walczy z pożarami lasów, które są spowodowane wysokim temperaturami. W gaszeniu pożarów pomagają polscy strażacy. Grupa liczy prawie 140 ratowników. Są samowystarczalni pod względem sprzętu i żywności. O kulisach pracy polskich strażaków w Szwecji w studiu Dzień Dobry Wakacje opowiedział prof. Ryszard Szczygieł.

  Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na spotkanie z małymi strażakami z dziecięcej drużyny pożarniczej w Jaszkowej Dolnej. Dzieci uczą się współpracy, obsługi sprzętu strażackiego i dowiadują się jak postępować w sytuacji zagrożenia.

  Wczoraj w Świebodzicach, w centrum miasta, zawaliła się kamienica. Na miejscu wypadku, ze strażakami: kapitanem Danielem Muchą i brygadierem Pawłem Kalińskim, oraz z naocznym świadkiem katastrofy rozmawiał Marcin Sawicki. Jak w tej chwili wygląda sytuacja na miejscu wypadku?

  Do kolejnego odcinka cyklu poradnika o zawodach zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN asp. Michała Wichrowskiego z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Powiedział, jakie warunki trzeba spełnić, by zostać zawodowym strażakiem, ile zarabiają osoby wykonujące ten zawód i jakie cechy powinien mieć dobry strażak.

  W kuchni Dzień Dobry TVN gościliśmy gotujących strażaków: Grzegorza Glińskiego, Wojciecha Glińskiego i Daniela Kujawskiego. Panowie przygotowali dla nas przepyszne pierogi z pieca z nadzieniem ognistym, pierożki z ciasta francuskiego w stylu meksykańskim oraz chińskie pierożki gotowane na parze.

  Strażacy ze Świętochłowic to jedna z najbardziej medialnych jednostek pożarniczych w Polsce. Wszystko za sprawą Łukasza Ratkowiaka, który na akcje oprócz gaśnicy zabiera ze sobą kamerę. Jakie akcje najczęściej filmuje? Czy szefostwo od razu przystało na pomysł Pana Łukasza? Z jakim odbiorem spotykają się obecnie nagrania w sieci? O tym, jak od kulis wygląda praca strażaka kapitan Marcin Frąszczak i starszy strażak Łukasz Ratkowiak opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.

  Prezenter Dzień Dobry Wakacje o dzisiejszej pogodzie opowiedział ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Tam przyglądał się ćwiczeniom strażaków, a także sam postanowił spróbować swoich sił. Czy udało mu się zdobyć jakąkolwiek sprawność? ;)