strażacy

  We wtorek, 27 września o godzinie 18:00 w całej Polsce usłyszymy syreny. - Zachęcamy również inne służby do dołączenia do tej akcji - czytamy w komunikacie Państwowej Straży Pożarnej.

  Polscy strażacy grający w siatkówkę, okazali się najlepsi na Światowych Igrzyskach Służb Mundurowych w Rotterdamie. Nasi zawodnicy wygrali prestiżowe zawody, pokonując drużyny m.in. ze Stanów Zjednoczonych czy Brazylii.

  Do tragicznego wypadku doszło w niedzielę po południu na drodze S22 w Kamienniku Wielkim (woj. warmińsko-mazurskie).

  25-letni pracownik pizzerii został okrzyknięty bohaterem po tym, jak uratował z pożaru 5 dzieci. Mężczyzna nie zawahał się nawet, gdy okazało się, że w budynku znajduje się jeszcze jeden maluch.

  Do akcji wkroczyła Ochotnicza Straż Pożarna.

  20 czerwca, w poniedziałek przeszły burze nad Polską. Strażacy musieli interweniować przeszło 700 razy. Na wtorek zapowiadane są kolejne alerty. Których województw dotyczą?

  Strażacy od wybuchu wojny w Ukrainie angażują się w pomoc naszym sąsiadom. Nieprzerwanie transportują uchodźców z przejść granicznych do punktów recepcyjnych i przekazują sprzęt ukraińskim kolegom. - Jesteśmy służbą, która pomaga i zawsze pomagać będzie – podkreśla w rozmowie z dziendobry.tvn.pl bryg. Marcin Betleja.

  Służby mundurowe w Polsce chronią obywateli, bronią granic państwa, ale też zwalczają klęski żywiołowe i prowadzą akcje ratunkowe. Poznaj kompetencje każdej z nich.

  "Jesteśmy w stanie wyżywić około tysiąca osób".

  Siła tej kobiety jest nie do opisania. Zena - pomaga innym, jest pierwszą ochotniczą strażaczką w Libanie, dowodziła pierwszą kobiecą załogą strażacką, a teraz po eksplozjach jakie miały miejsce w Bejrucie przyjechała do Polski. W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym, jak przetrwała dwie eksplozje, w jaki sposób pomagała, jak otrząsnęła się po tych tragediach. Jak to się stało, że zostawiła rodzinę, chłopaka i wyjechała z kraju?

  Mariusz i Oliwia pracują w straży i w ratownictwie medycznym, a prywatnie - są zaręczeni i pełni miłości do siebie. Para jest razem już od sześciu lat. Jak wygląda ich życie? Co skłoniło kobietę do zostania strażaczką?

  Zamiast pogotowia przyjechali strażacy. 

  Mały chłopiec zamknął swoją mamę na balkonie. W mieszkaniu oprócz niego było jeszcze dziewięciomiesięczne dziecko. Na pomoc kobiecie ruszyli strażacy, którym udało się przekonać dwulatka, by otworzył drzwi.

  Ostatni weekend września przyniósł polskim strażakom powody do dumy. W Chorwacji odbyły się międzynarodowe zawody, będące częścią FireFit Championships Europe Tour 2021. Nasza drużyna zakończyła tę niełatwą rywalizację z dziewięcioma medalami, które są najlepszym dowodem na to, że mamy najlepszych strażaków w całej Europie.

  W Muzeum Pożarnictwa w Nowym Jorku znajduje się miejsce, które jest hołdem dla strażaków. Upamiętnienia tych, którzy niosąc pomoc 11 września, po zamachu na World Trade Center, stracili życie. Są tam nie tylko ich imiona i nazwiska, ale również fotografie.

  Praca strażaka jest postrzegana jako jedna z najbardziej męskich. Nie wszystkim wykonującym ten zawód to jednak odpowiada. Jedną z takich osób jest Krzysztof Osak, który po 15 latach służby postanowił zostać fryzjerem.

  4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Straży Pożarnej, w której - według statystyk - z roku na rok coraz większą rolę odgrywają kobiety. Jak wygląda ich praca? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziały Marta Małecka z OSP Stara Miłosna oraz Marta Szkoda z OSP Knurów.

  4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Straży Pożarnej. Z tej okazji nasz reporter Marcin Sawicki pojechał do miejscowości Kamieńczyk. Spotkał się z Markiem Kamińskim, szefem tamtejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Mikołajem Marczykiem, rajdowym Mistrzem Polski i ekspertem marki Volkswagen Financial Services.

  Nasz prowadzący Damian Michałowski ze studia powędrował na ul. Hożą, by przywitać się z niezwykłymi strażakami OSP. I tak widzowie oraz przechodnie mogli zobaczyć, jak szybko i z jaką precyzją można rąbać drewno.

  Marzenie o byciu strażakiem spełniają od pierwszych lat życia. Kilkulatki uczą się m.in. reanimować człowieka i gasić pożary. Swoją postawą mali strażacy z OSP w Ługach podbili serca widzów. To właśnie do nich trafiła wrześniowa Pozytywka Dzień Dobry TVN.

  Większość dzieci marzy o tym, aby zostać strażakiem i jak superbohater, ratować ludzi z pożarów. Teraz ich marzenia się ziściły. Chłopcy i dziewczynki od najmłodszych lat mogą szkolić swoje umiejętności udzielania pomocy pod okiem doświadczonych strażaków.

  Dużo pracy ma straż pożarna po burzach i nawałnicach, które przeszły nad Polską. Ostatniej doby interweniowała ponad 2,3 tys. razy. Większość zgłoszeń dotyczyła wypompowywania wody. W działaniach brało udział prawie 9 tys. strażaków i ponad 2 tys. pojazdów. Najtrudniejsza sytuacja jest w woj. podkarpackim, gdzie nadal obowiązuje alert hydrologiczny oraz na Śląsku i Mazowszu.

  Po 14 dniach misji w Szwecji polscy strażacy wrócili do kraju. Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej wyruszyli do Szwecji 20 lipca. Strażacy byli w Szwecji samowystarczalni pod względem sprzętu i żywności. Jak wspominają czas spędzony w Szwecji? Jaka była skala wyzwania? W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy starszego kapitana Grzegorza Borowca i młodszego kapitana Rafała Sołowina.

  Szwecja od ponad tygodnia walczy z pożarami lasów, które są spowodowane wysokim temperaturami. W gaszeniu pożarów pomagają polscy strażacy. Grupa liczy prawie 140 ratowników. Są samowystarczalni pod względem sprzętu i żywności. O kulisach pracy polskich strażaków w Szwecji w studiu Dzień Dobry Wakacje opowiedział prof. Ryszard Szczygieł.

  Z kamerą Dzień Dobry TVN wybraliśmy się na spotkanie z małymi strażakami z dziecięcej drużyny pożarniczej w Jaszkowej Dolnej. Dzieci uczą się współpracy, obsługi sprzętu strażackiego i dowiadują się jak postępować w sytuacji zagrożenia.

  Wczoraj w Świebodzicach, w centrum miasta, zawaliła się kamienica. Na miejscu wypadku, ze strażakami: kapitanem Danielem Muchą i brygadierem Pawłem Kalińskim, oraz z naocznym świadkiem katastrofy rozmawiał Marcin Sawicki. Jak w tej chwili wygląda sytuacja na miejscu wypadku?

  Do kolejnego odcinka cyklu poradnika o zawodach zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN asp. Michała Wichrowskiego z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Powiedział, jakie warunki trzeba spełnić, by zostać zawodowym strażakiem, ile zarabiają osoby wykonujące ten zawód i jakie cechy powinien mieć dobry strażak.

  W kuchni Dzień Dobry TVN gościliśmy gotujących strażaków: Grzegorza Glińskiego, Wojciecha Glińskiego i Daniela Kujawskiego. Panowie przygotowali dla nas przepyszne pierogi z pieca z nadzieniem ognistym, pierożki z ciasta francuskiego w stylu meksykańskim oraz chińskie pierożki gotowane na parze.

  Strażacy ze Świętochłowic to jedna z najbardziej medialnych jednostek pożarniczych w Polsce. Wszystko za sprawą Łukasza Ratkowiaka, który na akcje oprócz gaśnicy zabiera ze sobą kamerę. Jakie akcje najczęściej filmuje? Czy szefostwo od razu przystało na pomysł Pana Łukasza? Z jakim odbiorem spotykają się obecnie nagrania w sieci? O tym, jak od kulis wygląda praca strażaka kapitan Marcin Frąszczak i starszy strażak Łukasz Ratkowiak opowiedzieli w studiu Dzień Dobry TVN.

  Prezenter Dzień Dobry Wakacje o dzisiejszej pogodzie opowiedział ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Tam przyglądał się ćwiczeniom strażaków, a także sam postanowił spróbować swoich sił. Czy udało mu się zdobyć jakąkolwiek sprawność? ;)