Mohylew w Białorusi – historia, ciekawostki i zabytki miasta

Mohylew
Mohylew w Białorusi
Źródło: kyolshin/Getty Images
Mohylew położony jest nad rzeką Dniepr w Białorusi. Turyści przyjeżdżają do miasta, aby na własne oczy zobaczyć tamtejsze zabytki i atrakcje. Choć nie wszystkie ważne historycznie miejsca przetrwały, to pozostała część z nich zachwyca swoją architekturą. Sprawdź, z czego znany jest Mohylew i co warto zobaczyć w mieście.

Według historycznych danych Mohylew został założony w 1267 r. To jedno z najstarszych miast Białorusi, które może poszczycić się bogatą, choć czasami trudną historią. Najważniejsze atrakcje miasta zostały odrestaurowane z maksymalną dbałością o szczegóły.

DD_20230212_Cesanis_REP
Setna podróż Michała Cessanisa
Źródło: Dzień Dobry TVN

Choć Mohylew nie należy do zbyt dużych miast, to właśnie jego historia sprawia, że jest tak chętnie odwiedzany przez obcokrajowców. Na ulicach miasta znajduje się wiele pomników, a sama architektura domów przyciąga uwagę. Zabytki Mohylewa z pewnością zostaną docenione przez wielbicieli historii, którzy lubią, gdy w mieście czuje się klimat minionych lat. Wiele ciekawych miejsc mogą odkryć dla siebie również turyści zainteresowani budynkami sakralnymi.

Mohylew – historia i ciekawostki o mieście

W mieście miało miejsce polsko-rosyjskie starcie podczas wojny o Inflanty i ziemię płocką. Bitwa pod Mohylewem odbyła się 27 czerwca 1581 r. Skład obu armii był bardzo nieproporcjonalny. Po stronie rosyjskiej walczyło około 30 tys. żołnierzy, po stronie polskiej zaś zaledwie 500 i załoga miasta, jednak to właśnie Rzeczpospolita Obojga Narodów wygrała walkę. Mimo że Mohylew znajduje się bliżej granicy rosyjskiej, można znaleźć w nim kilka miejsc, które turystom przypominają o Polsce. Z miastem związanych jest wielu wybitnych Polaków. Prawa miejskie Mohylew otrzymał jeszcze za czasów panowania króla Stefana Batorego.

W Mohylewie znajduje się wiele kościołów, świątyń, a także synagoga żydowska. Po I rozbiorze Polski Mohylew odwiedziła caryca Katarzyna II, która wydała nakaz wybudowania w mieście kościoła ewangelickiego. Niektóre budynki zostały zrekonstruowane i są otwarte dla turystów do zwiedzania.

Zabytki i atrakcje turystyczne miasta Mohylew – co warto zobaczyć?

Ratusz w Mohylewie to jeden z najważniejszych zabytków miasta, który został wybudowany na placu Chwały. Budynek ma niezwykle ciekawą historię, o której m.in. można posłuchać w muzeum znajdującym się na terenie obiektu. W 1957 r. ratusz został zniszczony, a ponowne jego otwarcie miało miejsce dopiero w 2008 r., po przeprowadzeniu całkowitej renowacji. W muzeum można zobaczyć eksponaty z różnych okresów historycznych, od IX do XX w. Na głównej wieży ratusza znajduje się duży zegar, który wybija godziny. Na zewnątrz ratusza znajduje się punkt widokowy, dzięki któremu turyści i mieszkańcy miasta mogą podziwiać krajobraz obejmujący zarówno rzekę Dniepr, jak i samo miasto.

Teatr Dramaturgiczny w Mohylewie powstał już w roku 1888. Sam budynek zwraca dużą uwagę i jest niezwykle reprezentacyjny – w całości został wybudowany z czerwonej cegły. Już na samych zdjęciach można dostrzec wyjątkowy charakter tego miejsca, choć na żywo prezentuje się jeszcze lepiej. Teatr Dramaturgiczny uznawany jest za jeden z głównych i najpiękniejszych zabytków w Mohylewie. W teatrze do dziś odgrywane są spektakle, a główna sala może pomieścić do 500 widzów. Przed wejściem do budynku znajduje się wykonany z brązu posąg kobiety z psem, który stał się już pewnego rodzaju wizytówką teatru i jego nierozłączną częścią.

Sobór Trzech Świętych to pierwszy i główny budynek sakralny na mapie całego Mohylewa. Największą uwagę zwraca styl architektoniczny, w którym został wybudowany sobór oraz sam kształt budynku. Sobór ma formę krzyża, co pozwoliło na stworzenie trzech oddzielnych skrzydeł z osobnymi drzwiami. Do dziś w Soborze Trzech Świętych organizowane są msze i spotkania z wiernymi, przy czym jest to budynek otwarty dla turystów. Wewnątrz można zobaczyć piękne ikony, pochodzące z różnych okresów historycznych.

Sobór Świętego Stanisława został wybudowany w stylu barokowym, prawdopodobnie w XVIII w., choć historia powstania tego miejsca do dziś nie jest jasna i budzi wiele wątpliwości. Jest chętnie odwiedzany przez turystów i na pewno zasługuje na uwagę przy okazji pobytu w Mohylewie. W soborze można zobaczyć niepowtarzalną kolekcję fresków z okresu średniowiecza.

Monaster Świętego Mikołaja w Mohylewie jest głównym soborem monasterskim w Białorusi oraz jednym z najważniejszych zabytków sakralnych. Budynek otoczony jest grubym kamiennym murem. Jest monasterem żeńskim. Przed przyjazdem do zabytku warto zadbać o odpowiedni ubiór, gdyż w klasztorach prawosławnych obowiązują ściśle określone zasady dotyczące wyglądu. Kobiety nie powinny wchodzić do monasteru w spodniach i bez nakrycia głowy (wystarczy przewiązana chusta), mężczyźni z kolei nie mogą wejść do środka w czapkach. Przed wejściem strój jest zazwyczaj kontrolowany przez osoby pracujące w cerkwi, w większości przypadków można nieodpłatnie nabyć potrzebne elementy ubioru, np. właśnie chustę do zawiązania na głowie. Monaster Świętego Mikołaja składa się z kilku mniejszych obiektów, w tym z osobnego budynku mieszkalnego dla zakonnic.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości