Gorące tematy

Wstrząsający dokument o białoruskich emigrantach politycznych. Historia zatrzymanego fotografa

Gorące tematy

Autor:
Maria
Czarniecka
Wstrząsający reportaż o białoruskich emigrantach
Wstrząsający reportaż o białoruskich emigrantachDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Żenia został zatrzymany, trafił na kilka dni do więzienia, gdzie mocno go pobito. Jego przewinieniem było dokumentowanie protestu z 2020 roku. Policja przeszukała jego dom, a za znalezione w nim zdjęcia fotografowi groziło do 8 lat więzienia. To tylko jedna z wielu historii młodych ludzi uciekających przed reżimem Aleksandra Łukaszenki. Łukasz Ruciński i Patryk Szczepaniak zrobili o tym film, o którym porozmawiali z naszymi prowadzącymi w Dzień Dobry TVN.

Watch Docs "Młoda Białoruś" 

Film "Młoda Białoruś" to jeden z filmów wybranych na festiwal filmów dokumentalnych Watch Docs. Opowiada historię dwóch mężczyzn, którzy musieli uciekać ze swojej ojczyzny z powodu prześladowań politycznych. Niestety takich ludzi jest w Polce bardzo dużo. - Przyjrzeliśmy się życiu młodych Białorusinów w Polsce, tych, którzy uciekli z kraju będącym pod reżimem Łukaszenki - powiedział Łukasz Ruciński, reżyser filmu. - Ich życie jest trochę w rozkroku, z jednej strony muszą sobie ułożyć w Polsce życie na nowo, z drugiej strony muszą walczyć o niepodległość swojej ojczyzny, co jest niezwykle trudne, bo robią to tutaj - zauważył.

Gościem Dzień Dobry TVN był również Żenia Malaszkiewicz, jeden z bohaterów "Młodej Białorusi". Został zatrzymany w 2020 roku podczas protestów, które wybuchły po sfałszowanych wyborach na Białorusi.

- Zatrzymano mnie i mocno mnie wtedy pobito, a przecież po prostu wykonywałem swoją pracę. Robiłem zdjęcia, filmowałem i z tego powodu trafiłem do więzienia. Przez 4 dni byłem torturowany, w końcu mnie wypuszczono, bo nie było miejsc w celach - opowiadał Żenia.

Młodzi Białorusini w Polsce

Po wyjściu z więzienia podlegał policyjnemu nadzorowi, przeszukano też jego mieszkanie, gdzie znaleziono zdjęcia z protestów. Mężczyzna musiał wyjechać z kraju, bo fotografie mogły stanowić podstawę do kolejnego zatrzymania. Mogło mu grozić od 3 do 8 lat pozbawienia wolności. Choć Żenia od dwóch lat mieszka w Polsce, policja wciąż sprawdza jego najbliższych.

- Łukaszenka jest dyktatorem, trzeba to mówić głośno - podsumowuje reżyser Patryk Szczepaniak.

Watch Docs "Młoda Białoruś". Gdzie oglądać?

Film swoją kinową premierę będzie miał podczas festiwalu Watch Docs. Od stycznia będzie również dostępny na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Maria Czarniecka

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości