turystyka

  turystyka

  Montevideo (Urugwaj) jest najbardziej wysuniętą na południe ze wszystkich stolic kontynentu Ameryki Łacińskiej. Znajdują się tutaj zabytkowe kościoły, muzea, ale przede wszystkim codzienne, spokojne atrakcje miasta w postaci pokazów tango, kawiarni i transmisji meczów futbolowych.

  Wyżyna Gujańska zajmuje obszar około 1,2 mln kilometrów kwadratowych i rozciąga się pomiędzy Niziną Amazonki a Niziną Orinoko w północnej części Ameryki Południowej. Jest poprzecinana licznymi rzekami, a progi na nich tworzą ogromne wodospady, w tym najwyższy wodospad na ziemi.

  Retimno nie dzieli się część starą i nową. Tutaj wszystko jest stare, klimatyczne i ma swój niepowtarzalny urok. W renesansowych kamienicach mieszkają ludzie, a nad wąskimi uliczkami suszy się pranie. Spacer ulicami tego miasta przenosi nas do zupełnie innego świata – zapomnianego, zagubionego gdzieś w czasie pomiędzy Bizancjum, podbojami weneckimi i arabskimi.

  Wakacje 2022 coraz bliżej. Słoneczna pogoda powoduje, że wiele osób zaczyna myśleć już o urlopach i podróżach. Choć nie obowiązują już pandemiczne obostrzenia, sytuacja w Polsce i na świecie nie jest spokojna. Trwa wojna, gwałtownie zmienia się sytuacja geopolityczna, rosną ceny, polskie lotnictwo ma problemy. Jak będą kształtować się ceny oraz jakie kierunki podróży warto wybierać na wakacje 2022?

  Banff National Park, czyli Park Narodowy Banff, to jedna z najwspanialszych atrakcji przyrodniczych Kanady. Miejsce to ukazuje niesamowite oblicze natury, a jego piękno zapiera dech w piersiach i zachwyca turystów z całego świata. Co warto zobaczyć w Banff National Park?

  Rodzice, którzy nie wykorzystali jeszcze bonu turystycznego, nie muszą się martwić, że przepadnie. Rząd przedłużył możliwość płacenia Polskim Bonem Turystycznym do 30 września 2022 r. Ferie zimowe to doskonały czas, by go użyć. Gdzie możemy nim płacić i dlaczego warto go wykorzystać? W Dzień Dobry TVN opowiedział o tym ekspert Marek Kamieński, biegły sądowy ds. turystyki.

  Fortaleza to brazylijskie miasto słynące z plaż, na których można wypocząć z dala od tłumów turystów obecnych np. w Rio de Janeiro. Do Fortalezy od lat przybywają również miłośnicy sportów wodnych, w szczególności kitesurferzy. Poznaj wyjątkowe plaże Fortalezy i dowiedz się nieco więcej o tym mieście.

  Kalwaria Zebrzydowska znajduje się w Małopolsce w powiecie wadowickim. Miasteczko zostało założone w 1617 roku przez wojewodę Mikołaja Zebrzydowskiego. Słynie na całą Polskę z Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Ojców Bernardynów. To jedyna kalwaria na świecie wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Ogrody Watykańskie – ich historię zapoczątkował Papież Mikołaj III. To on pod koniec XIII wieku zdecydował o wzniesieniu tu swojej rezydencji. Posiadłość dla bezpieczeństwa ogrodzono murem, a w jego obrębie papież wyznaczył teren dla sadu i ogrodów, w których hodowano zioła oraz rośliny ozdobne. Obecnie jest to miejsce zatopione w zieleni, pośród której przebijają się liczne rzeźby, fontanny, elegancko przystrzyżone żywopłoty. A nad tym wszystkim króluje kopuła Bazyliki Świętego Piotra.

  Palau jest państwem w Mikronezji oraz Oceanii. Ma wyspiarski charakter – obejmuje ponad 250 wysp zlokalizowanych na Oceanie Spokojnym. Jedynie 8 z nich jest stale zamieszkanych. Palau zachwyca malowniczym krajobrazem, jeziorami krasowymi oraz jaskiniami. Na uwagę zasługują niezwykle bogata flora (np. gaje palm kokosowych, które można znaleźć na prawie każdej wyspie) oraz fauna. Wokół wybrzeży Palau roztaczają się niesamowite rafy koralowe. 

  Afrykańskie krajobrazy zachwycają podróżnych swoim egzotycznym charakterem oraz bliskością różnych dzikich zwierząt. Jedną z największych atrakcji tego kontynentu są malownicze jeziora, w tym słynne Jezioro Wiktorii oraz znacznie mniejsze, ale równie atrakcyjne, Jezioro Alberta. Mimo niewielkich rozmiarów trudno go nie zauważyć, podróżując trasą z Bulisy do Fort Portal w Ugandzie.

  Odwiedzający Batumi turyści mogą wygrzewać się na pięknych plażach Morza Czarnego. Oprócz plażowania warto również zwiedzić miasto, aby dostrzec pełnię jego kontrastów. Niektóre zabytki Batumi mają charakter sakralny, inne natomiast historyczny. Warto spróbować także lokalnych smaków w jednej z restauracji. Jedzenie w Batumi jest wyjątkowo pyszne. Tradycyjna kuchnia gruzińska obfituje zarówno w smaczne przekąski, dania główne, jak i desery.

  Szkocka wyspa Skye (Isle of Skye) to zie­lona kra­ina, która przy­po­mina sce­no­gra­fię do filmu fan­tasy. Każdy jej zaką­tek wygląda jak dom zacza­ro­wa­nych elfów czy leśnych wró­żek. Tajem­ni­czo­ści dodają rozsiane na jej obsza­rze śre­dnio­wieczne zamki oraz wspa­niałe, gór­skie kra­jo­brazy. Co warto zoba­czyć na wyspie Skye i na czym polega jej magia?

  Kaszuby to urokliwy zakątek Polski, stanowiący przedsionek Pomorza. Planując wczasy w Redzie, warto się zapoznać z atrakcjami turystycznymi miasta i okolic. Sprawdź, z czego słynie miejscowość i co można w niej zobaczyć.