Jeśli jesteś miłośnikiem historii i sztuki, Nieśwież to miasto, które musisz zobaczyć. Miejsca, które są warte uwagi, to m.in zespół zamkowo-pałacowy, a także kościół Bożego Ciała. Sprawdź, co jeszcze warto zobaczyć w Nieświeżu.
Kilka słów o Nieświeżu
Nieśwież to niewielkie europejskie miasto, które leży w Białorusi. Należy do obwodu mińskiego, a prawa miejskie uzyskało w 1586 roku. Ze względu na swoją historię miasto jest bogate w zabytki i miejsca, które warto odwiedzić. Podczas II wojny światowej Nieśwież był okupowany zarówno przez Bolszewików, jak i Niemców. Ostatecznie po wojnie przyłączony został do Białoruskiej Republiki Ludowej. Miasto leży nad Jeziorem Panieńskim, dlatego to doskonałe miejsca na odpoczynek i rekreację. Do Nieświeża dotrzesz samolotem, samochodem lub autobusem.
Zamek w Nieświeżu
Jednym z punktów, które powinieneś zobaczyć w Nieświeżu, jest zamek. Sama budowla nie robi właściwie aż tak wielkiego wrażenia. Na uwagę zasługuje cały zespół zamkowo-pałacowy, który dawniej stanowił rezydencję Radziwiłłów. Powstał on w drugiej połowie XVI wieku, dlatego jest bogaty w renesansowo-barokową architekturę, a także pięknie położony. Zamek w Nieświeżu ma bujną historię. Wszystko to przez wojny północne i ograbienie oraz zniszczenie zamku po II wojnie światowej przez nowe władze. Co ciekawe, rezydencja była wykorzystywana przez Józefa Piłsudskiego w okresie międzywojennym. Było to miejsce wielu spotkań z kołami ziemiańskimi, w którym toczyły się rozmowy na temat współpracy. Dawniej znajdowała się tam również biblioteka zamkowa, a także galeria obrazów. W zamku przechowywano też kolekcję broni i monet.
Jeśli chcesz odwiedzić zespół zamkowo-pałacowy w Nieświeżu, możesz liczyć na bogactwo sztuki europejskiej, a także niesamowity wystrój wnętrz. Pozostałości po przeszłości będą cieszyć oko nie tylko miłośników historii. Zamek stanowi wizytówkę miasta, a także jego ozdobę. Obiekt po remoncie, który wykonano w 2008 roku, jest bardzo atrakcyjny – łączy klasyczne style architektoniczne. Leży w parku o powierzchni 100 hektarów. To miejsce na uboczu, które charakteryzuje się stylem angielskim.
Warto wybrać się do zamku, aby zobaczyć także głęboką kamienną fosę. Wśród zielonego otoczenia stanowi ona doskonałe uzupełnienie całego kompleksu. W 2005 roku zespół zamkowo-pałacowy w Nieświeżu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obiekt często jest wykorzystywany do organizowania wystaw, koncertów czy przedstawień teatralnych. To miejsce, w którym co roku gromadzi się ogromna liczba turystów.
Kościół w Nieświeżu
Drugim zabytkowym miejscem, które musisz zobaczyć w Nieświeżu, jest kościół Bożego Ciała, gdzie w podziemiach znajduje się miejsce spoczynku około 100 przedstawicieli rodu Radziwiłłów. Sarkofagi są naznaczone czasem, jednak zdecydowanie warto je zobaczyć. Członkowie rodziny zostali pochowani w trumnach brzozowych, na których znajdują się herby.
To jeden z pierwszych jezuickich i barokowych kościołów w Rzeczypospolitej. Projekt kościoła to zasługa włoskiego architekta i zakonnika Jana Marii Bernardoniego. Inspirował się on rzymskim kościołem II Gesù. Fasada świątyni przypomina budowlę rzymską. Otoczenie jest urokliwe i zielone. Tuż przy kościele znajduje się cmentarz. Budowla ta jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kościół w Nieświeżu to także budynki kolegium jezuitów. Jest to miejsce, które musi zobaczyć każdy miłośnik architektury. Budowla nawiązuje do barokowego charakteru i jest atrakcyjna nie tylko z zewnątrz, ale także w środku. Wnętrza są bogato zdobione, a ołtarz Świętego Krzyża zbudowany jest z białego, różowego i czarnego marmuru. Biblijne nawiązania do religii są podniosłe, a także delikatne. Wnętrze przypomina doskonałe dzieło sztuki. Tuż przy ołtarzu mieści się obraz nawiązujący do ostatniej wieczerzy Jezusa Chrystusa.
Inne zabytki Nieświeża
W Nieświeżu warto także zobaczyć wieżę ceglaną, która pochodzi z XVI wieku. To wzmocnienie bramy, która prowadzi prosto do miasta i która stała się kościelną dzwonnicą. Kolejnym zabytkiem, który musisz odwiedzić, jest Brama Słucka. Pochodzi z 1690 roku i w pełni oddaje klimat barokowy. Wewnątrz znajduje się ołtarz, a także tablica, którą wzniesiono na cześć Maryi Panny. Co ciekawe, jest ona w języku polskim. W Nieświeżu musisz zobaczyć również barokowy ratusz razem z wieżą, a także hale targowe, które znajdują się tuż obok.
Polowanie w Nieświeżu – gdzie znajduje się słynny obraz?
Obraz „Polowanie w Nieświeżu” znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie i nawiązuje do białoruskich lasów, które należały do książąt Radziwiłłów. Trafił on do Polski po długiej podróży. Pierwszym właścicielem obrazu był Ludwik Wincenty Norblin, jednak podczas II wojny światowej skradziono go, a następnie wystawiono na aukcji w jednym z nowojorskich domów aukcyjnych. Po długich negocjacjach trafił do Polski.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Powstał ranking najdroższych miast na świecie. Gdzie koszty życia są najwyższe?
- Znani łodzianie. "To jest miasto, w którym można pokazywać kim się jest"
- Odkryj miasto na nowo i wędruj "Szlakiem kobiet Krakowa"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Wirestock