O czym należy pamiętać podczas urlopu za granicą? "Robimy podstawowy błąd"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Tego nie rób podczas wakacji
Tego nie rób podczas wakacji
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Śladami rdzennych mieszkańców Ameryki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Japońskie korzenie polskiej aktorki
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Brazylijka na tropie polskich korzeni
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Osi Ugonoh z "Top Model" o korzeniach, rodzinie i rasizmie. "Czuję się Polką, ale też czuję się Nigeryjką. Chodzi o to, by celebrować różnorodność"
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Duchowa podróż do rdzennych mieszkańców Ameryki
Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje należy się odpowiednio przygotować. Gdzie warto szukać informacji? O czym należy pamiętać w Turcji, żeby nie wywołać skandalu obyczajowego? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział ekspert rynku turystycznego Maciej Nykiel oraz podróżnik Robert Szulc.

Wakacje za granicą - gdzie szukać informacji?

Robert Szulc podróżuje od ponad 23 lat. Za każdym razem przed wyjazdem czyta o kulturze, historii i religii danego kraju.

- Wyznaję zasadę, że szanuję miejsce, do którego lecę. Przygotowuję się, szukając informacji. Zawsze każdy turysta powinien dostosować się do lokalnych zasad, regulacji - mówił w Dzień Dobry TVN. - Robimy podstawowy błąd. Porównujemy nasze życie tutaj [w Polsce - red.] do miejsc, które odwiedzamy. To nie da się tak w prosty sposób jeden do jednego porównać. Trzeba mieć szacunek dla lokalnych zwyczajów - dodał.

Jak podkreślił, przygotowując się do wyjazdu, warto zaglądać zarówno na rządowe strony, jak i blogi. - Blogerzy piszą o tym, czego nie robić, co robić. To jest dobre źródło do tego, żeby mieć tę podstawową wiedzę. Mam newslettery w wielu miejscach i swoich, lokalnych kontrahentów, którzy dokładnie wiedzą, jakie są aktualne regulacje. Zwłaszcza jeśli są sytuacje typu COVID-19, strajki czy kataklizmy pogodowe - podkreślił podróżnik.

Wakacje w Turcji - co warto wiedzieć?

Turcja to jeden z najczęściej odwiedzanych w wakacje krajów przez Polki i Polaków. Osoby, które chcą się tam wybrać, muszą jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, o których przypomniał Maciej Nykiel.

- Pamiętajmy, że to kraj dwóch prędkości. Z jednej strony interior i północ to bardzo tradycyjny, muzułmański kraj, a południe Riwiera Turecka to europejskie klimaty. [...] Jadąc tam, uszanujmy miejscową kulturę, czyli w miejscach publicznych, np. dużych miastach czy w okolicach meczetów zakrywamy głowę, ramiona - podkreślił ekspert rynku turystycznego.

Ponadto rozmawiając z lokalną społecznością należy uważać na poruszane tematy i słownictwo. - Jeśli nie znamy się, lepiej nie poruszać tematów kontrowersyjnych, politycznych czy też historycznych - zaznaczył nasz gość.

Obok kwestii kulturowych należy wziąć pod uwagę inną florę bakteryjną. - Nasze organizmy nie są przyzwyczajone do obcowania z tamtejszymi bakteriami. Obowiązują nas proste zasady. Po pierwsze, myjemy owoce. Po drugie, myjemy ręce jeszcze dokładniej niż robimy to w Polsce. Po trzecie, pijemy wyłącznie butelkowane płyny - wymienił Maciej Nykiel.

Na co jeszcze należy uważać w Turcji oraz innych krajach? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości