Turcja

  Turcja

  Stambuł to metropolia na styku dwóch kontynentów: Azji i Europy. To tutaj znajduje się Hagia Sophia, najpiękniejszy budynek spośród wszystkich, które powstały w pierwszym tysiącleciu naszej ery. W Stambule można potargować się na tzw. Wielkim Bazarze albo Bazarze Egipskim oraz zwiedzić jeden z 2,5 tysiąca meczetów, a także... polskie muzeum.

  Kapadocja to malownicza kraina historyczna w środkowej Anatolii, w Turcji. Cały krajobraz jest tu zbudowany z tufu, miękkiej skały wulkanicznej. Wiele budynków – zarówno domów, jak i kościołów – jest wydrążonych w tej skale. To miejsce popularne wśród turystów zarówno ze względu na cuda natury, jak i zabytkowe budynki i podziemne miasta.

  Azja to niewątpliwie kontynent kontrastów - geograficznych, kulturowych i społecznych. Każdy z jej zakątków to miejsce magiczne i pełne niespodzianek. Bez względu na to, jaki kraj obierzemy na swój wakacyjny kierunek: Tajlandię, Chiny czy może Japonię - Azja z pewnością skradnie nasze podróżnicze serca.

  Efez to starożytne grecko-romańskie miasto założone około IX w. p.n.e. Leży w zachodniej części Turcji, nad Morzem Śródziemnym. Zaraz po Pompejach, Efez jest jednym z najlepiej zachowanych miast starożytnych na świecie. Jest to również miejsce istotne dla chrześcijan – to tutaj powstała pierwsza wspólnota chrześcijańska w Azji Mniejszej. W 2015 roku Efez został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

  Marmaris to popularne miejsce na letnie wakacje zarówno wśród Turków, jak i zagranicznych turystów. Plaże w Marmaris są zadbane, morska woda ciepła i czysta, a infrastruktura dobrze rozwinięta.

  Riwiera Turecka to region w południowo-zachodniej Turcji, słynący głównie z wielu piaszczystych plaż, na których można spędzić wspaniały urlop. Chyba najbardziej popularną miejscowością na Riwierze Tureckiej jest Alanya.

  Z każdym dniem sytuacja w Turcji jest coraz bardziej dramatyczna. Od środy wybuchło już 119 pożarów w rejonach Antalyi, Mugli i Tunceli. Sytuację w kraju z przejęciem śledzi aktorka, Katarzyna Skrzynecka, która na swoim koncie na Instagramie podzieliła się informacjami, które do niej dotarły. Pod postem można przeczytać przejmujące relacje z Turcji od Polek, które obecnie tam przebywają.

  Przełom lipca i sierpnia to tradycyjnie szczyt sezonu urlopowego. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, planowanie zagranicznych wakacji jest utrudnione ze względu na pandemię koronawirusa. Teraz eksperci mówią o jej czwartej fali. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień, podobnie jak obowiązujące w poszczególnych krajach przepisy i obostrzenia covidowe. Sprawdź, gdzie można podróżować, a dokąd raczej się nie wybierać.

  W czasie pandemii koronawirusa wiele osób marzy, by wyjechać do innego kraju. W większości przypadków przez panujące obostrzenia jest to niemożliwe, jednak można sobie zaplanować, co chcielibyśmy zobaczyć już po lockdownie. W Dzień Dobry TVN z pomocą przyszła dziennikarka, podróżniczka i autorka bloga, Patrycja Jaskot, która opowiedziała o najpiękniejszych miejscach na świecie.

  Kuchnia turecka kusi smakami i aromatami. Bajgle, chrupiące ciasteczka z bakaliami, pieczone warzywa, pudding ryżowy to apetyczne potrawy, którymi można zajadać się w Stambule. Zobacz, jak w naszej kuchni przyrządza je dziennikarz kulinarny i bloger Bartek Kieżun.

  Jeśli w najbliższym czasie wybierasz się na wakacje do Turcji, ale nadal nie wiesz, co spakować do walizki, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, dzięki którym twój urlop przebiegnie bezstresowo i przyjemnie. Zobacz, co zabrać na urlop w Turcji.

  Poznajcie historię Ayse Tukrukcu, byłej prostytutki, która dziś pomaga bezdomnym: "Kiedy byłam małą dziewczynką zostałam zgwałcona przez wujka, brata mojego ojca. Powiedziałam o tym rodzicom ale nikt nie chciał mi uwierzyć. Rodzina mnie wyśmiała, nie miałam przez to dzieciństwa. Kiedy tylko podrosłam uciekłam od swoich bliskich" i Defne Gulce Sapci, która została wyrzucona z domu gdy zdecydowała się na zmianę płci.

  Adampol to polska wieś leżąca niedaleko Stambułu, po azjatyckiej stronie Bosforu. Jej mieszkańcy to potomkowie polskich emigrantów przybyłych do Turcji w XIX wieku. Ilu było Polaków, kiedy wioska powstawała, a ilu jest ich teraz? Jak im się tam żyje? Podtrzymują polskie tradycje? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN reportera Witolda Szabłowskiego i Sylwię Modlińską, która pochodzi z Adampola.

  W krajach, które do tej pory z chęcią były odwiedzane przez turystów, dochodzi do tragicznych zdarzeń. Niedawno w ataku terrorystycznym w Ankarze i na Wybrzeżu Kości Słoniowej zginęło bardzo wiele osób. Dokąd zatem się wybrać, by nie narażać się na tego typu niebezpieczeństwa? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN właścicielkę biura podróży Joannę Gocławską-Mazur. Dowiedzieliśmy się również, czy powstał już fundusz, który ma chronić klientów upadłego biura podróży.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dziś Aslı Erdoğan. Turecka pisarka i działaczka na rzecz ochrony praw człowieka, która poszukując prawdy dziennikarskiej zmuszona była uciec ze swojej Ojczyzny. Dlczego przybyła do Krakowa i przed czym chciała się schronić? Z jakich powodów została zwolniona ze swojej pierwszej pracy? Autorka wielu powieści, powiedziała nam także, czy planuje kiedykolwiek wrócić do Turcji. Jak jej zdaniem możemy pomóc uchodźcom?

  Wśród cennych zabytków, które w 2000 r. zostały odebrane przemytnikom był rękopis zawierający fragmenty Biblii napisanej po syryjsku w aramejskim dialekcie. Według policji tureckiej rękopis może mieć od 1500 do 2000 lat, jednak eksperci są podzieleni, co do jego pochodzenia i autentyczności. Gościem Dzień Dobry TVN religioznawca prof. dr hab. Wojciech Gajewski. Jak sprawdza się autentyczność dokumentów? Ile jest ewangelii? Dlaczego tylko cztery z nich są tak spopularyzowane? Czy "Biblia" z Ankary może być przyczyną sporu między islamem a religią chrześcijańską? Co zawiera ewangelia Barnaby?

  Dziś w Dzień Dobry TVN przepisy na dania kuchni tureckiej zaprezentował Tomasz Trąbski. Wszystko to z okazji 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Turcją i Polską. Smacznego.