Jaka będzie pogoda w wakacje 2023? Poznaj najnowszą prognozę długoterminową

Jaka będzie pogoda w wakacje 2023? Prognozy IMGW są optymistyczne
Źródło: Dzień Dobry TVN
Upały i beton nas zabiją?
Upały i beton nas zabiją?
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Zimna herbata w upalne dni - to jest to!
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Oparzenia słoneczne – jak sobie z nimi poradzić?
Rozpoczynamy lato!
Rozpoczynamy lato!
Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?

Ciepłe i słoneczne wakacje to coś, o czym marzą nie tylko uczniowie, ale i dorośli. Czy w tym roku takie będą? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, licząc na letni wypoczynek w kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował właśnie eksperymentalną prognozę pogody na lato. Jak przedstawiają się najnowsze przewidywania synoptyków?

Prognoza długoterminowa na wakacje 2023

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na lato oraz początek jesieni. Obejmuje ona lipiec, sierpień, wrzesień i październik. Fani wysokich temperatur i słonecznych dni z pewnością się ucieszą z przewidywań, bowiem aura będzie dopisywała. IMGW szacuje, że średnia miesięczna temperatura w wakacje będzie plasować się powyżej normy. 

Eksperymentalna prognoza pogody na lato 2023

W lipcu 2023 prognozowana temperatura najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jednocześnie suma opadów atmosferycznych przewidywana jest w zakresie normy wieloletniej. Średnia temperatura powietrza w kraju wyniesie od 15,7 st. C (w Zakopanem) do 20,3 st. C (w Warszawie i Opolu). Warto jednak wspomnieć, że średnia nie oznacza maksymalnych wartości, zatem jeśli przewidywania wskazują "powyżej normy", można spodziewać się równie ciepłych poszczególnych dni.

W sierpniu 2023 podobnie - średnia miesięczna temperatura wciąż powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Suma opadów atmosferycznych powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej w zdecydowanej większości kraju. Na południu - w województwach: łódzkim, małopolskim, śląskim, opolskim i dolnośląskim - suma może być powyżej normy. Prognozowana średnia temperatura w kraju w sierpniu wyniesie od 14,8 st. C (w Zakopanem) do 19,5 st. C (w Zielonej Górze).

Eksperymentalna długoterminowa prognoza pogody na wrzesień i październik

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w swojej eksperymentalnej prognozie pogody podał również przewidywania na wrzesień i październik.

W pierwszym miesiącu nauki wciąż temperatura prawdopodobnie będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, a suma opadów powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej. W październiku będzie podobnie - wciąż temperatury utrzymywać się będą prawdopodobnie powyżej norm, a suma opadów w zakresie normy wieloletniej. Jedynie na północnym zachodzie prognozowane są większe opady atmosferyczne.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się: