Powstał ranking najdroższych miast na świecie. Gdzie koszty życia są najwyższe?

Ranking najdroższych miast świata
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak unikać niepotrzebnych wydatków?
Jak unikać niepotrzebnych wydatków?
Oddaj moje 500+
Oddaj moje 500+
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Jak uczyć dzieci czym są finanse?
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Rozmowy Polaków o pieniądzach
Wyginam śmiało ciało w pracy
Wyginam śmiało ciało w pracy
Zalety krótkiego treningu w pracy
Zalety krótkiego treningu w pracy
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Dni wolne od pracy w 2024 roku
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
OszczędzaMY – kredytowy ból głowy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Workation - praca i wakacje
Workation - praca i wakacje
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Praca leży na ulicy? Nie! Wisi na szybie
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy 16 godzin pracy to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?
Czy praca po 16 godzin dziennie to gwarancja sukcesu?

Organizacji ECA International po raz kolejny przygotowała zestawienie najdroższych miast na świecie. Pierwsze miejsce zajął Nowy York, wśród europejskich metropolii liderem jest Genewa. Co wpływa na miejsce w rankingu i czy znalazły się w nim jakieś polskie miasta?

Najdroższe miasta na świata

"Cost of Living" to ranking najdroższych miast świata przygotowywany przez organizację ECA International. Na liście znalazło się 207 miast. Były one oceniane pod kątem przystępności cenowej dla cudzoziemców. Pod uwagę brano ceny podstawowych produktów i usług, takich jak żywność, media, transport publiczny czy artykuły gospodarstwa domowego.

Pierwsze miejsce zdobył Nowy York. Hongkong, który przez ostatnie cztery lata był liderem zestawiania zajął drugą pozycję. Kolejne - trzecie miejsce - zajęła Genewa. W pierwszej dziesiątce znalazły się także Londyn (4), Singapur (5), Zurych (6), San Francisco (7), Tel Awiw (8), Seul (9) oraz Tokio (10).

Warto dodać, że bardzo duży wzrost - aż o 8 pozycji - zanotował Singapur. Spowodowane jest to wysokimi cenami zakwaterowania. Co ciekawe, pozostałe miasta Azji uwzględnione w zestawieniu zanotowały spadek.

Najdroższe miasta Europy - ranking

W zestawieniu europejskich miast - podobnie jak rok wcześniej - pierwsze miejsce zajęła Genewa. Drugą lokatę zdobył Londyn. Podium najdroższych miast Europy zamyka Zurych. Kolejne miejsca zajęły Berno (4), Kopenhaga (5), Moskwa (6), Oslo (7), Luksemburg (8), Dublin (9), Amsterdam (10), Stavanger (11). Wiedeń (12), Paryż (13), Haga (14), Sztokholm (15), Monachium (16), Reykjavik (17), Helsinki (18), Berlin (19), Frankfurt (20).

Warto dodać, że aż w 54 proc. europejskie miasta awansowały w rankingu. Zdaniem autorów zestawienia wpłynęły na to wysoka inflacja oraz wojna w Ukrainie. Ceny w miejscach, w których schronienie znaleźli uchodźcy bardzo mocno poszły w górę. Najwyraźniej widać to na przykładzie polskich miast. Ceny wynajmu mieszkań wzrosły od 25 do 50 proc. Kraków awansował o 23 miejsca w rankingu światowym na 178. pozycję, a Warszawa o 11 miejsc na 158. pozycję.

Zaskakiwać może wysokie miejsce Moskwy. Twórcy 6. lokatę stolicy Rosji tłumaczą tym, że mimo sankcji rubel zdołał się odbić, a kurs i cena waluty również brane są pod uwagę przy tworzeniu rankingu. - Nawet jeśli ceny szybko rosną, jak ma to miejsce w dużej części Europy, miasto może stać się stosunkowo tańsze dla odwiedzających, jeśli waluta jest słabsza - wyjaśnia Steven Kilfedder z ECA International. - Ma to miejsce na przykład w przypadku miast norweskich i szwedzkich, gdzie wskaźniki inflacji osiągnęły szczyt na poziomie około 10 proc., ale spadły one w rankingu średnio o 10 miejsc z powodu osłabienia ich walut - tłumaczy.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie TVN 24 Biznes.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości