Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Na złożenie wniosku zostało niewiele czasu

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/22

Płatnicy składki zdrowotnej w ZUS, u których naliczona została nadpłata, mogą ubiegać się o jej zwrot. W tym celu muszą złożyć odpowiedni wniosek. ZUS wydłużył możliwość nadsłyania dokumentów, jednak jest to już ostatnia chwila. Kto może się ubiegać i w jaki sposób?

Kto może ubiegać się o zwrot nadwyżki

Do ZUS wpłynęło ponad 153 tysięcy wniosków o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. W tym roku po raz pierwszy część podatników miało obowiązek złożenia rocznego rozliczenia z tej składki. Dotyczył on osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i sami odprowadzają tę opłatę. Czas na to był do 22 maja 2023 r. Osoby, które mają nadpłatę, mogą ubiegać się o zwrot pieniędzy.

- W związku z rocznym rozliczeniem składki zdrowotnej niektórzy przedsiębiorcy mogą posiadać nadpłatę składki zdrowotnej. Z naszych statystyk wynika, że rekordziści potrafią posiadać nawet 190 tys. złotych nadpłaty - podkreślił w komunikacie rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Do kiedy należy złożyć wniosek o zwrot?

Czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne było do 1 czerwca. Termin ten został jednak wydłużony do 5 czerwca 2023 roku. Dokumenty można składać do tego dnia włącznie. 

Jak złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej?

Płatnicy, aby uzyskać zwrot nadpłaconej kwoty muszą złożyć odpowiedni wniosek, który zostanie utworzony na profilu płatnika na PUE ZUS. Dokument należy sprawdzić i podpisać, a następnie wysłać do ZUS.

- Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do sierpnia - wyjaśnił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Jeśli osoba uprawniona nie będzie ubiegać się o zwrot, Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozliczy nadpłatę na koncie płatnika składek do końca 2023 roku, o ile KAS nie zauważy rozbieżności w przekazanych dokumentach.

Więcej przeczytasz na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: welcomia/Getty Images

Pozostałe wiadomości