Finanse i Praca

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie. Możliwe zmiany dla przedsiębiorców

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna
Pieniądze i kalkulator na stole
simpson33/Getty ImagesSkładka zdrowotna w Polskim Ładzie. Możliwe zmiany dla przedsiębiorców

W związku ze zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład zmienił się sposób naliczania składek zdrowotnych. Nowy system ma wiele nieścisłości, które mogą wprowadzać w błąd. Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zaapelował do premiera o uproszczenie nowo wprowadzonych zasad. Czy będzie to możliwe? Co na to Zakład Ubezpieczeń Społecznych?

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców apeluje o uproszczenie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zaapelował do premiera o uproszczenie formy, w jakiej odprowadza się składkę zdrowotnościową według nowych przepisów. Zgodnie z jego propozycją przedsiębiorcy mogliby płacić zryczałtowaną zaliczkę na składkę zdrowotną, która wynosiłaby około 270 złotych. Jest to kwota, którą opłaca się w przypadku minimalnego wynagrodzenia - konkretnie wynosi ona 270,90 zł, zatem miałaby zostać zaokrąglona. 

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Rzecznik ZUS Gertruda Uścińska w rozmowie z Adamem Abranowiczem miała potwierdzić, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych opowiada się za uproszczeniem systemu. Ponadto jest w stanie technicznie to wykonać, tj. obliczyć wysokość należnej składki (w oparciu o roczne zeznania podatkowe) oraz zawiadomić przedsiębiorców w razie wystąpienia niedopłaty i jej wysokości. 

Zmiany w składce zdrowotnej w Polskim Ładzie a ZUS

Jeśli takie założenie zostanie podtrzymane, może mieć to ogromne znaczenie w kontekście zmian wprowadzonych w Polskim Ładzie przy nowych zasadach obliczania składek zdrowotnych od przedsiębiorców. Mogłoby to oznaczać przełom w kwestii sposobu obliczania tej należności oraz jej ewentualnych nadpłat i niedopłat. Zgodnie z propozycją Adama Abramowicza, od stycznia bieżącego roku przedsiębiorcy płaciliby zaliczkę na składkę zdrowotną w zryczałtowanej formie w wysokości 270 zł. Wciąż jednak brak informacji, czy proponowana zmiana będzie skutkowała pracami nad projektem, który byłby kolejną nowelizacją Polskiego Ładu.

Obecnie przyjmuje się, że każdy przedsiębiorca wyliczać będzie samodzielnie składkę zdrowotną - od formy opodatkowania zależna jest jej wysokość oraz sposób samego wyliczania.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców w Polskim Ładzie

Teraz do rozliczania się w formie zryczałtowanej w wysokości 270,90 zł mają prawo podatnicy, którzy rozliczają się według karty podatkowej. Co do zasady ryczałtowcy opłacają składkę w wysokości zależnej od wysokości przychodów. Z kolei przedsiębiorcy opodatkowani zgodnie ze skalą podatkową bądź stawką liniową biorą pod uwagę dochód działalności gospodarczej przy pomniejszeniu o kwotę zapłaconych składek na ubezpieczenie, czyli składek: emerytalnych, rentowych, wypadkowych oraz chorobowych. W tym wypadku płacić można składkę w wysokości 9% lub 4,9%.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: simpson33/Getty Images

Pozostałe wiadomości