Zerowy VAT na żywność od lutego. Co będzie tańsze?

VAT
Obniżka VAT na żywność
Źródło: Mario Gutiérrez/Getty Images
Od lutego 2022 r. ma wejść w życie przejściowe obniżenie stawki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe, których obecnie wynosi ona 5%. Rząd wyjaśnia, że ten krok ma pomóc w walce z inflacją. Sprawdź, za które produkty powinniśmy zapłacić mniej.

Obniżka VAT na żywność

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżenie stawki podatku VAT na żywność z 5 proc. do 0 proc. Obniżka obejmie istotną część podstawowych produktów spożywczych, m.in. mięso, warzywa i owoce, zboża, produkty mleczne, tłuszcze i oleje, wody i napoje bezalkoholowe o zawartości minimum 20 proc. soku. Szef rządu zaapelował do Polaków, by sami sprawdzali, czy sprzedawcy rzeczywiście obniżyli ceny. Poinformował również, że nasyłane będą kontrole.

Mamy Inspekcję Handlową i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zapewniam, że wszystkie mechanizmy po stronie państwa zostaną uruchomione, ale liczę też na aktywność obywatelską
- mówił premier Morawiecki.

Zdaniem ekonomistów, rozwiązanie to będzie kosztowało rocznie około 6-7 mln. Zmiany mogą spowodować niewielkie obniżki cen w 2022 r., ale gwałtowniejszy ich wzrost w kolejnym, 2023 roku.

Dotychczas przejściowe obniżki stawek podatku VAT wprowadzane były w celu pobudzenie popytu, a nie obniżenie inflacji. Dla przykładu - przejściowa obniżka VAT w Wielkiej Brytanii w latach 2008-2009 czy w Niemczech w 2020 r.

Zmiany prawne w 2022 r.

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe mandaty od 1 stycznia 2022
Nowe mandaty od 1 stycznia 2022
Nowe uprawnienia ZUS od przyszłego roku
Nowe uprawnienia ZUS od przyszłego roku

Firmy chętniej obniżają ceny swoich produktów, gdy mają do czynienia ze zbyt niskim na nie popytem. Obecna sytuacja jest jednak zupełnie inna. Popyt na produkty rośnie, a firmy dodatkowo odczuwają presję związaną z kosztami. To może poskutkować silniejszym podniesieniem cen, gdy czasowo obniżony VAT będzie powracał do pierwotnego poziomu.

Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, że ceny wielu podstawowych produktów spożywczych różnią się między sobą w zależności od sklepu czy sieci handlowej. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, można wywnioskować, że obniżka VAT na podstawowe artykuły żywnościowe nie znajdzie pełnego odzwierciedlenia w ich cenach detalicznych.

Obniżka VAT na żywność a inflacja

Ekonomiści prognozują, że największy wpływ na inflację będzie miało właśnie obniżenie stawki VAT na żywność do 0 proc. W efekcie może to odjąć 0,4-0,8 pkt proc. ze średniorocznego wskaźnika inflacji. Jednak nie ma co do tego pewności, ponieważ nie wiadomo, czy detaliści te obniżki uwzględnią. Rozwiązania obniżające ceny przestaną obowiązywać w sierpniu i właśnie wtedy inflacja może ponownie pójść do góry.

Zobacz także:

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Mario Gutiérrez/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana