W związku z rosnącą inflacją, od początku 2022 roku rząd wprowadził tzw. tarczę antyinflacyjną, czyli rodzaj wsparcia w postaci dodatków pieniężnych dla osób w gorszej sytuacji finansowej. Pierwszy raz przestawiona została w grudniu 2021 roku. Kto może na niej zyskać? Kiedy wprowadzona zostanie tarcza antyinflacyjna 2.0?
Według rządowych uzasadnień, wprowadzenie tarczy ma na celu skrócenie walki z rosnąca inflacją, przez którą wartość nabywcza polskiego złotego stale spada. W opinii ekonomistów może dać to jednak odwrotny skutek.
Tarcza antyinflacyjna - co to?
Tarcza antyinflacyjna jest zbiorem ulg, które mają na celu załagodzenie efektu inflacji dla najbardziej potrzebujących polskich rodzin.
Wprowadzone zostały takie ulgi, jak:
- obniżenie stawki VAT na gaz ziemny z 23 do 8 % w okresie od stycznia do marca 2022 roku,
- zniesienie akcyzy na energię elektryczną oraz oniżenie stawki VAT na energię elektryczną z 23% na 5% w okresie od stycznia do marca 2022 roku,
- obniżenie VAT na ciepło systemowe, czyli ogrzewanie z kalorywerów z 23% do 8%, w okresie od stycznia do marca 2022 roku,
- maksymalne zmniejszenie akcyzy na paliwo, przez co niższe są ceny paliw, co potrwa do maja 2022 włącznie,
- wdrożenie dodatku osłonowego dla gospodarstw domowych.
Drożyzna
Drożyzna
Jak szacuje rząd, dodatek osłonowy ma trafić nawet do 6,8 miliona gospodarstw domowych, aby uchronić je przed ubóstwem energetycznym. Zatem tarcza antyinflacyjna ma ochronić przede wszystkim przed wzrostem cen paliw i energii.
Tarcza antyinflacyjna 2.0
W związku ze stale rosnącymi cenami oraz inflacją, rzecznik rządu, Piotr Müller, w rozmowie z Interią zapowiedział, że we wtorek rząd przedstawi założenia tarczy antyinflacyjnej 2.0. Po obniżeniu stawki VAT na energię elektryczną oraz gaz ziemny, rząd planuje obniżyć także stawki VAT na pozostałe paliwa. Po posiedzeniu rządu odbędzie się konferencja w sprawie nowych informacji. Na posiedzeniu przedstawione mają zostać rozwiązania wymagające ustawowych zmian, a także te, które można wprowadzić na drodze rozporządzenia.
We wtorek, 11 stycznia 2022 roku, odbyło się posiedzenie, podczas którego przedstawiona została Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Na konferencji zostały przedstawione postanowienia, jakie zostaną wdrożone, a są to: obniżenie VAT-u do 0% przez kolejne pół roku (od 1 litego do 1 sierpnia), na paliwo do 8%. Na niektórych studniówkach dodatkowo można było wykupić przypinki pamiątkowe, wywoływane zdjęcia oraz płyty z nagraniem najważniejszych momentów oraz ze zdjęciami w formie cyfrowej. Wymaga to oświadczenia, aby zweryfikować działalność podstawową, czy jest spełniana, czy jest to jednak działalność gospodarcza. W przypadku cen żywności stawki obniżone są w tej chwili na stawce 5% VAT. Produkty znajdujące się na tej stawce będą obniżone do stawki 0%, zaś te, które są oprocentowane w wysokości 23% pozostaną na tym pułapie.
Budynki, w których na parterze znajdują się działalności gospodarcze, a powyżej mieszkania, wspólnoty i współdzielenie te zostaną z automatu potraktowane, jako miejsca mieszkaniowe, a instytucja będzie miała obowiązek zgłoszenia w jakim procencie jednostka spełnia funkcje mieszkaniowe, a w jakiej funkcje działalności gospodarczych. Oświadczenie składa jednostka będąca właścicielem i zarządcą i ma umowę z dostawcą gazu.
Jak powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej: „to najbardziej rozbudowana forma ochrony w porównaniu do pozostałych krajów […] mogę państwu obiecać dwie rzeczy, że walka będzie trudna, ale ją wygram”.
Według prognoz podanych przez premiera Morawieckiego, prawdopodobny szczyt inflacyjny spodziewany jest w czerwcu, a dalej ma ona spadać, aż do grudnia.
Zobacz także:
- Jak uniknąć podwyżek cen gazu? Urząd Regulacji Energetyki wyjaśnia
- Małżeństwa mogą stracić na uldze dla klasy średniej w Polskim Ładzie
- Ulga dla klasy średniej w Polskim Ładzie. Jak i dlaczego z niej zrezygnować? [WZÓR WNIOSKU]
Autor: Teofila Siewko
Źródło: gov.pl/interia
Źródło zdjęcia głównego: Morten Falch Sortland/Getty Images