Sklepy charytatywne - na czym polegają?
Idea sklepów charytatywnych przywędrowała do Polski z Wielkiej Brytanii. Są to miejsca, do których osoby prywatne oraz firmy przekazują rozmaite towary. Odpowiednio wycenione rzeczy trafiają na półki, a dochód ze sprzedaży jest przeznaczany na utrzymanie i rozwój sklepu.
- Pomysł narodził się z potrzeby. To chyba tak najczęściej jest. W naszym przypadku to było zapotrzebowanie na miejsca, w których podopieczni fundacji mogą odbywać staże, praktyki zawodowe. Byli to uczniowie ze specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych. To nie jest takie popularne przyjmowanie osób z niepełnosprawnościami do zakładów pracy na staż czy etat. Tak narodził się pomysł, by połączyć tę ideę charity z aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych i też wykluczeniem społecznym – mówił Kamil Jan Michalik, Charity Polska Fundacja Inicjatyw Społecznych Lokalnych i Ekonomii.
Pomoc drugiemu człowiekowi
Anna Komorek jest jedną z ekspedientek w sklepie charytatywnym. Jak przyznała, cieszy się, że może pracować i być potrzebna.
- Chciałam pracować, żeby ktoś docenił moją pracę. Osoby z zespołem Downa niestety są postrzegane jako osoby, które nie nadają się do pracy. W tej pracy jest bardzo miła atmosfera […]. Segreguję odzież: damskie do damskiego, męskie do męskiego, dziecięce układam, czasami sprzątam, ścieram kurze, obsługuję klientów. Uczyłam się obsługiwać kasy - powiedziała z uśmiechem.
W sklepie pracownicy uczą się też otwartości i swobody w rozmowie. Dla niektórych jest to czasem jedyny zastrzyk finansowy.
- Mieszkam w DPS-ie. Mam porażenie nerwu z prawej strony. Pracuję na 1/2 etatu. Kontakt z ludźmi przede wszystkim wyjście z domu. Zawsze lepiej to jest. Oczywiście, że budżet też, za DPS też się płaci i troszeczkę zostaje, by sobie kupić coś. Ostatnio zrobiłam sobie prezent. Kupiłam kolczyki. Właśnie z pieniążków zarobionych - mówiła Marta Możdżen, ekspedientka w sklepie charytatywnym.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Jakie będzie minimalne wynagrodzenie brutto i netto w 2022 roku?
- Dodatek osłonowy - co trzeba zrobić, aby dostać dofinansowanie w 2022 roku?
- Niedziele handlowe w 2022 roku. Kiedy wypadają? Sprawdź kalendarz
Autor: Dominika Czerniszewska
Reporter: Izabela Kaczyńska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN