Niedziela handlowa w maju 2022?
W maju 2022 roku w żadną niedzielę nie będzie można zrobić zakupów. Będzie to możliwe dopiero pod koniec czerwca.
Niedziele handlowe w 2022 roku
O tym, że w drugi dzień weekendu ograniczone zostały możliwości prowadzenia handlu, stanowi Ustawa o ograniczaniu handlu w niedziele i święta. Wyjątkami są niedziele handlowe, a w nadchodzącym roku będzie ich 7.
W te niedziele będzie można zrobić zakupy:
- 30.01.2022 - ostatnia niedziela stycznia, która wypada w okresie zimowych wyprzedaży,
- 10.04.2022 - niedziela poprzedzająca święta Wielkanocy,
- 24.04.2022 - ostatnia niedziela kwietnia, która wypada przed długim weekendem majowym,
- 26.06.2022 - ostatnia niedziela czerwca w okresie letnich wyprzedaży,
- 28.08.2022 - ostatnia niedziela sierpnia, przed rozpoczęciem roku szkolnego,
- 11.12.2022 i 18.12.2022 - dwie niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia.
Zobacz wideo: Efekt Diderota - na czym polega?
Zakupy
Ponadto, zakaz handlu obowiązuje również w dni wolne od pracy, czyli w Nowy Rok - 1 stycznia, Święto Trzech Króli - 6 stycznia, drugi dzień Wielkanocy - 18 kwietnia, 3 maja, Boże Ciało - 16 czerwca, Wniebowzięcie Najświętszej Panny Maryi - 15 sierpnia, Wszystkich Świętych 1 listopada, Święto Niepodległości -11 listopada oraz 25 i 26 grudnia, czyli w święta Bożego Narodzenia.
Zmiany w funkcjonowaniu sklepów w niedziele w 2022
Zakaz handlu nie dotyczy jednak wszystkich - sklepy, w których własciciel zdecyduje się stanąć za ladą mogą pozostać otwarte nawet w niedzielę. Miało to na celu wsparcie małych i lokalnych biznesów. Ponadto, otwarte mogą być cukiernie, kawiarnie, stacje paliw, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami oraz prasą, placówki pocztowe oraz sklepy na lotniskach i dworcach.
W związku z omijaniem zakazu handlu przez duże sieci sklepów, rząd postanowił uszczelnić obowiązujące przepisy. Do tej pory około 25 sieci handlowych otwarte są w niedziele, ponieważ działają one jako placówki pocztowe. W lutym 2022 w życie wejdą znowelizowane przepisy ustawy - w niedzielę będą mogły być czynne tylko te sklepy, które na działalności pocztowej zarabiają 40% minimum z miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej. Oznacza to, że zdecydowana część sklepów, która była czynna w niedzielę do tej pory na mocy podpisanych umów z placówkami pocztowymi i firmami kurierskimi, nie będzie już mogła działać, jeśli nie spełni warunku minimum 40% dochodu.
Ponadto, w nowelizacji znalazły się również informacje doprecyzowujące, kto może stanąć za ladą w niedzielę, a są to: małżonkowie, dzieci, rodzice, rodzeństwo, dziadkowe oraz wnuki, przy czym muszą one świadczyć nieopdpłatną pomoc i nie mogą być zatrudnione w danej placówce.
Zobacz także:
- Polacy nie chcą zakazu handlu w niedzielę. Czy rząd zmieni przepisy?
- Zakaz handlu w niedzielę - co się zmieniło? Czy sklepy będą otwarte w niedziele?
- Inflacja w Polsce nadal szaleje. "Najwyższy wynik od ponad 21 lat"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: Business Insider
Źródło zdjęcia głównego: triocean/Getty Images