Finanse i Praca

Niedziele handlowe w 2022 roku. Kiedy wypadają? Sprawdź kalendarz

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Business Insider
Osoba robiąca zakupy

Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2022 roku? Obostrzenia związane z handlem w drugi dzień weekendu obowiązują już od 4 lat. W nadchodzącym roku będzie 7 takich dni, w które będzie można zrobić zakupy w sklepach. Ponadto uszczelnione zostały przepisy odnośnie placówek pocztowych. Kiedy zrobimy zakupy w niedzielę w 2022 roku?

Niedziela handlowa w maju 2022?

W maju 2022 roku w żadną niedzielę nie będzie można zrobić zakupów. Będzie to możliwe dopiero pod koniec czerwca.

Niedziele handlowe w 2022 roku

O tym, że w drugi dzień weekendu ograniczone zostały możliwości prowadzenia handlu, stanowi Ustawa o ograniczaniu handlu w niedziele i święta. Wyjątkami są niedziele handlowe, a w nadchodzącym roku będzie ich 7.

W te niedziele będzie można zrobić zakupy:

  • 30.01.2022 - ostatnia niedziela stycznia, która wypada w okresie zimowych wyprzedaży,
  • 10.04.2022 - niedziela poprzedzająca święta Wielkanocy,
  • 24.04.2022 - ostatnia niedziela kwietnia, która wypada przed długim weekendem majowym,
  • 26.06.2022 - ostatnia niedziela czerwca w okresie letnich wyprzedaży,
  • 28.08.2022 - ostatnia niedziela sierpnia, przed rozpoczęciem roku szkolnego,
  • 11.12.2022 i 18.12.2022 - dwie niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia.

Zobacz wideo: Efekt Diderota - na czym polega?

Zakupy

Uwaga na zakupy z odroczoną płatnością
Uwaga na zakupy z odroczoną płatnościąDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Ponadto, zakaz handlu obowiązuje również w dni wolne od pracy, czyli w Nowy Rok - 1 stycznia, Święto Trzech Króli - 6 stycznia, drugi dzień Wielkanocy - 18 kwietnia, 3 maja, Boże Ciało - 16 czerwca, Wniebowzięcie Najświętszej Panny Maryi - 15 sierpnia, Wszystkich Świętych 1 listopada, Święto Niepodległości -11 listopada oraz 25 i 26 grudnia, czyli w święta Bożego Narodzenia.

Zmiany w funkcjonowaniu sklepów w niedziele w 2022

Zakaz handlu nie dotyczy jednak wszystkich - sklepy, w których własciciel zdecyduje się stanąć za ladą mogą pozostać otwarte nawet w niedzielę. Miało to na celu wsparcie małych i lokalnych biznesów. Ponadto, otwarte mogą być cukiernie, kawiarnie, stacje paliw, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami oraz prasą, placówki pocztowe oraz sklepy na lotniskach i dworcach.

W związku z omijaniem zakazu handlu przez duże sieci sklepów, rząd postanowił uszczelnić obowiązujące przepisy. Do tej pory około 25 sieci handlowych otwarte są w niedziele, ponieważ działają one jako placówki pocztowe. W lutym 2022 w życie wejdą znowelizowane przepisy ustawy - w niedzielę będą mogły być czynne tylko te sklepy, które na działalności pocztowej zarabiają 40% minimum z miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej. Oznacza to, że zdecydowana część sklepów, która była czynna w niedzielę do tej pory na mocy podpisanych umów z placówkami pocztowymi i firmami kurierskimi, nie będzie już mogła działać, jeśli nie spełni warunku minimum 40% dochodu.

Ponadto, w nowelizacji znalazły się również informacje doprecyzowujące, kto może stanąć za ladą w niedzielę, a są to: małżonkowie, dzieci, rodzice, rodzeństwo, dziadkowe oraz wnuki, przy czym muszą one świadczyć nieopdpłatną pomoc i nie mogą być zatrudnione w danej placówce.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: triocean/Getty Images

Pozostałe wiadomości